Gündem
  • 25.2.2020 21:51

Erdoğan : Libya'da iki şehidimiz var

Erdoğan: Libya'da 2 şehidimiz var... Cumhurbaşkanı Erdoğan "Libya'da 2 şehidimiz var." açıklamasında bulundu.

Erdoğan, basın mensuplarının Libya'ya ilişkin sorularına da yanıt verdi.

Fox muhabirinin, "Libya'da birkaç tane şehit var' ifadeniz tartışıldı" sözlerine yanıt veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Libya'da iki şehidimiz var"

"- Fox önce gazete olsun. Fox önce ciddi bir medya olsun. Yalan haber üretmeyi bırakın. Muhalefetin bu söylemleri beni ilgilendirmiyor. Rakam da olur sayısal da olur öyle bir ifadeyi kullanmış oluruz. Muhalefet 'Esed ile görüşeceksiniz' diyor, bu nasıl muhalefet. Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor, Bay Kemal bunun hesabını sormuyor. O aklını sen kendine sakla. Bizim kendimize ait Libya'da kendimize ait 2 şehidimiz var."

Libya’da taraflar siyasi görüşmelere katılımı askıya aldı

Libya’daki çatışmanın tarafları farklı gerekçeler öne sürerek, Birleşmiş Milletler tarafından Cenevre'de düzenlenen siyasi görüşmelere katılımı askıya aldıklarını açıkladı.

Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde yürütülen Libya görüşmeleri maratonunda yine belirsizlikler baş gösterdi. Çatışan iki taraf da Çarşamba günü başlatılması öngörülen siyasi görüşmelere şu aşamada katılmayacağını açıkladı.

Ülkenin doğusu ve güneyinde kontrolü elinde bulunduran ve Halife Hafter tarafından desteklenen Tobruk merkezli hükümet, toplantıya göndermeyi öngördüğü 13 temsilciden bazılarına BM'ye bağlı Libya Destek Misyonu'nca (UNSMIL) onay verilmemesini gerekçe gösterdi.

BM tarafından tanınan Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ise Çarşamba günkü toplantıya katılım konusunda karar için, iki taraftan askeri yetkililer arasında yapılacak görüşmelerden çıkacak sonucu beklediğini açıkladı.

UNSMIL sözcüsü ise AFP ajansına yaptığı açıklamada pek çok katılımcının toplantı için Cenevre'ye vardığını belirterek diğer davetli tüm katılımcıların da Cenevre'ye geleceğini umduklarını belirtti.

Ateşkes taslağında uzlaşı

Cenevre'de Libya konusunda eş zamanlı olarak çeşitli görüşmeler yürütülüyor. İki taraftan beşer üst düzey askeri yetkili Pazartesi günü gerçekleştirilen dolaylı görüşmelerde ateşkes öngören bir anlaşma taslağı üzerinde uzlaştı.

UNSMIL verilerine göre, yerlerinden edilen sivillerin evlerine güvenli bir şekilde dönmesini de içeren bu taslak üzerinde Mart ayına kadar görüşmelerin sürmesi öngörülüyor. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, taslağın ateşkesin gözlenmesine yönelik BM ve çatışan tarafların da aktif bir şekilde katılacağı bir mekanizma oluşturulmasını öngördüğünü belirterek tarafları "gerçek bir ateşkes fırsatını değerlendirmeye" çağırdı.

Serrac'dan uluslararası topluma tepki

Askeri görüşmelere paralel olarak Çarşamba günü de Libya'daki taraflar arasında barışa yönelik siyasi görüşmelerin başlatılması planlanıyor.

Türkiye'nin desteklediği UMH'nın başbakanı Fayiz es-Serrac Cenevre'de Pazartesi günü yaptığı bir konuşmada uluslararası toplumu, başkent Trablus'a geçen yıl Nisan ayında taarruz başlatan Hafter'e karşı seyirci kalmakla eleştirdi.

Hafter'i sivil hedeflere saldıran bir "savaş suçlusu" olarak nitelendiren Serrac, "faillere silah veren uluslararası aktörlerden hesap sorulmasını" istedi. Hafter Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Rusya'dan destek alırken UMH Türkiye ve Katar tarafından

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Medya Kağıt üstünde oynama yapıp enflasyon ve büyüme rakamlarını çarpıtan TÜİK i kopya çekmiş ; yalaklık yapmak için koskoca C başkanımızın sözlerini çarpıtmış ulan bunu dünya duydu KATAR TV si bile yayınladı "Libya'da iki şehidimiz var" demedi RTe nin Kılıçdaroğlu' ndan korkacak hali yok erkekçe üstüne basa basa " Libya'da iki tane şehidimiz var " dedi buna Hz Allah'ta şahit bunu inkar eden çarpıtan münkir'i münafıktır.l.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER