Gündem
  • 25.3.2019 00:04

Erdoğan: ‘Mansur Yavaş Ankara'yı yönetecek kapasitede değil'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Mansur Yavaş açıklaması: "Belediye başkanlığını Ankara'da yapacak kapasitede biri değil" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TGRT Haber ve İHA seçim özel yayınında sahte senet iddialarına ilişkin, "Mansur Yavaş, Belediye başkanlığını Ankara'da yapacak kapasitede biri değil. Bizim adayımız 5 dönem Kayseri gibi bir büyükşehirde belediye başkanlığı yürüttü, Çevre ve Şehircilik Bakanı yaptı. Mansur Yavaş'ın sahte senet yazma gibi kesinleşmiş durumu var. Öncesi ve sonrasında da durumu belli değil. Seçimden sonra bu senet olayı ile ilgili gereken yapılır. Yavaş ayrıca vergi kaçakcısı Maliye Bakanlığı'nda kayıtları var. Düşünün bizim sözümüz senet demekle bu işi savuşturamazsınız. Bunun hesabını Kemal Kılıçdaroğlu veremez, sabah akşam yalan söylüyor. Benim hakkında 'Man adası' iddiasını yargı çürüttü, Kılıçdaroğlu'nu para cezasına mahkum etti. Gelen para cezasını Şehitler Vakfı'na bağışlayacağız. Mehmet Özhaseki bey ile bu yarışı biz önde kazanacağız" dedi.

'Bunlarda ufuk yok'

Bu arkadaş belediye başkanlığını, yapacak kapasitede birisi değil. Beypazarında yapmış. Beypazarı nere Ankara nere. Bunlarda bu ufuk yok. İki seçimi kaybetmiş, tekrar öne sürüyor. Bay Kemal öyle bir aday koyayım ki yarın beni zor sokmasın düşüncesinde. 4'lü mekanizmayı devreye sokuyorlar, HDP-CHP-İYİ Part-Saadet Partisi.

Biz bu arada MHP ile AK Parti olarak birlikte giriyoruz. Bizim adayımızın gücü, kişiliği onunla mukayese edilmez. Bizim adayımız 5 dönem Kayseri gibi bir büyükşehirde belediye başkanlığı yürüttü, Çevre ve Şehircilik Bakanı yaptı.

'Bizim sözümüz senet' demekle bu işi savuşturamazsınız. Böyle bir iş yapamazsınız. Sözümüz senet deyip senedi sahte diyen insanı aday yapacaksın.

Bu tür şeyler tepeden tırnağa yalan. Meydana 450 bin insan gelmesi sinyaldir. Bundan daha büyük anket olur mu? En büyük anket pazar günüdür. 450 bin kişi buraya gelmişse bunun geometrik bir çarpanı vardır. Onun mürebbiyesi Bay Kemal. Onun verdiği ders ile çalışıyor. Her şey yalan üzerine. Bunla kimseyi aldatması mümkün değil. Çuval değil ki şöyle büzesin.

'AK Parti çürük çarık tipleri içine alacak bir parti değil'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AK Parti çürük çarık tipleri içine alacak bir parti değil. Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz. Çünkü dava adamı davasına ihanet etmez. Davasına ihanet edenlerle de yol yürünmez. Biz şuanda bu yolumuzu samimi olanlarla yürüyoruz, yürümekte kararlıyız" dedi.

Batuhan Yaşar'ın bazı isimler tarafından yeni parti kurulacağı iddiaları olduğunu hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu ülkede siyasetin acemileri var. Yolda giderken siyasete bulaşmış olanları var. Çekirdekten bu işin içinden gelme olmak başka bir şey. Biz bu yola makam ve koltuk aşkı ile çıkmadık. Bizim sevdamı millet. Sevdası millet olmayanların çabası beyhude bir çabadır. ‘Bazı denemeler' oldu diyorsunuz, sonuçları ortada. Partimizden çok kişiler ayrıldılar, parti kurdular, sonra ne oldu, sıfırlandılar. Çok yaptılar. Davamıza baş koyan arkadaşlarımız koltuk değil, halkımıza hizmet derdinde. Bu anlayışa sahip çıkmayanlarla biz yol yürüyemeyiz. Yoldan çıkanları da zorla yola sıkmak gibi bir zaman israfına giremeyiz. Bizimle yola çıkıp da CHP'nin içinde olanlar var. Öbür tarafta ‘biz artık akademik çalışma yapacağız' deyip de istikametini kaybedenler var. Bu tür tartışmalar yeni değil. Türk siyasi tarihinin son 20 yılına baktığımız zaman Türkiye'nin büyük badireler atlattığını görüyoruz. Bu badirelerin hepsinin altında da AK Parti'nin emeği, milletimizin desteği vardır. Türkiye'nin beka mücadelesi verdiği bu dönem içinde yeni bir siyasi oluşumdan ziyade güçlü bir birlikteliğe ihtiyacımız bulunmaktadır. AK Parti milletimizin karşılaştığı sorunlara yönelik çözümler üretmek, millete hizmet etmeyi kendisine şiar edinmiş bir partidir. Dolayısıyla gitmiş başka bir partiden aday olmuş, şöyle veya böyle, şunu bilecek bir defa, ‘seçimden sonra ben tekrar AK Parti saflarında yerimi alırım' kusura bakma, AK Parti sizin gibi çürük çarık tipleri içine alacak parti değildir. Müslüman bir sokulduğu delikten bir daha sokulmaz. Çünkü dava adamı davasına ihanet etmez. Davasına ihanet edenlerle de yol yürünmez. Biz şuanda bu yolumuzu samimi olanlarla yürüyoruz, yürümekte kararlıyız. Böyle bir şeşi yapacak olursak milletimiz bizi affetmez” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER