Gündem
  • 26.1.2020 21:06

Erdoğan müjdeyi verdi!.. Cezayir'le anlaştık

Erdoğan Cezayir müjdesini verdi ve şöyle dedi; Türk şirketleri bugüne kadar Cezayir'de 16.1 milyar değerinde 377 projeye imza attı. Teminat mektuplarında yaşadığımız sıkıntıyı aştığımızda bu rakamın daha da artacağına inanıyorum. Cezayir'de binin üzerinde Türk sermayeli şirket bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayirli mevkidaşıyla ortak açıklama yaptı. Erdoğan, Cezayirli 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük vatandaşlar için vizelerin kaldırıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cezayir'de Cezayir-Türkiye iş forumunda "İki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının adımını attık" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 

"Aziz kardeşim Cumhurbaşkanı Tebbun'u Türkiye'ye davet ettim.

Cezayir'le ortak ticaret hacmimizi 5 milyar dolara çıkarmayı istişare ettik. Cezayir'deki yatırımlarımızın tutarı 3,5 milyar doları bulmuştur. Bu, girişimcilerimizin Cezayir'e olan güveninin ifadesidir.

Cezayirli kardeşlerimizin Türkiye'ye seyahatlerini kolaylaştırıyoruz. 15 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük Cezayir vatandaşlarına vizeyi ahiren kaldırdık.

Parlamentolarımız arasında karşılıklı ziyaret ve temaslarımızın sıklaştırılmasının faydalı olacağını da değerlendiriyoruz.

Libya'da ateşkesin kalıcı olarak tesisi için hem bölge ülkeleriyle hem uluslararası aktörlerle yoğun temaslarda bulunuyoruz. Libya'da akan kanın durması için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Libya krizinin bu kadar derinleşmesinde başta Avrupalı ülkeler olmak üzere sergilenen ikircikli tavrın çok büyük bir payı vardır. Geldiğimiz aşamada Berlin'de alınan kararların takibi ve sahaya uygulamaya geçilmesi önem taşıyor. Türkiye olarak, elimizdeki tüm imkanlarla Libyalı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

TEBBUN'DAN TAZİYE MESAJI

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun'un açıklamaları ise şöyle:

"Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanı'na çok teşekkür ediyorum. Davetimize icabet ederek ikinci ülkesi Cezayir'e gelmiş bulunmaktalar.

Kendi adıma ve Cezayir halkı adına Türkiye'de vuku bulan elim deprem neticesinde ve bunun sonucunda da 30'dan fazla vatandaşın hayatını kaybetmesinden dolayı Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum.

Türkiye'nin şanına yakışır bir büyükelçilik için bizden satın alma talebini de onayladım. Yine kardeş Türkiye'nin Cezayir'de kültür merkezi açması ve Cezayir'in de Türkiye'de kültür merkezi açma konusunda anlaşmaya vardık."

"ADIMI ATTIK"

- Bu zirve ülkelerimiz için sıçrama tahtası olabilir.

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da size her türlü desteği vereceğiz. Türkiye ile Cezayir arasındaki ticaret hacmi uzun süredir 4 mikyar dolar civarında seyrediyor. Bu rakam önemlidir ancak yeterli değildir. Bu rakamı 5 milyar dolara çıkarma kararı aldık.

İki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının adımını attık. 

Türk şirketleri bugüne kadar Cezayir'de 16.1 milyar değerinde 377 projeye imza attı. Teminat mektuplarında yaşadığımız sıkıntıyı aştığımızda bu rakamın daha da artacağına inanıyorum. Cezayir'de binin üzerinde Türk sermayeli şirket bulunuyor.

"YÜZDE 70'LERE ÇIKARDIK"

Bu yatırımlarıyla Türk şirketler on bin Cezayirli kardeşimize iş imkanı sunuyor.

Savunma sanayinin ürünleri de ayrı bir yer işgal ediyor. Yerlilik oranımızı yüzde yirmilerden yüzde 70'lere çıkardık. Silahlı insansız hava araçlarında dünyanın en ileri teknolojisini kullanan 4 ülkeden biri olduk.

Milli SİHA milli İHA milli helikopter gemi ve obüs eğitim uçağı gibi ürünler Türk Mühendisliğinin geldiği seviyeyi göstermesi açısından çok önemli.

İLGİLİ HABERLER