Gündem
  • 7.10.2019 21:26

Erdoğan: 'Türkiye Balkanlar'ın istikrarı ve refahında yapıcı rol oynuyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Balkanlar’ın istikrarı ve refahında yapıcı rol oynadığını belirterek, “Bölgenin Avrupa-Atlantik yönelimini destekliyoruz. Bölge ülkelerine mevcut sorunları geride bırakarak aralarındaki diyalog ve işbirliğini artırmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye-Sırbistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki sene sonra Sırbistan'ı yeniden ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ziyaretinin iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 140. yıl dönümüne denk gelmesinin de ayrıca önemli olduğunu vurguladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç ile son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık ettiklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki sene içerisinde yapılanları değerlendirerek yeni hedefler belirlediklerini söyledi. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel gelişmeleri de ele alma fırsatı bulduklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 140. yıl dönümü dolayısıyla Sırbistan Devlet Arşivleri'ndeki belge ve fotoğraflardan oluşan sergiyi gezdiklerini anımsattı. Sergide yer alan çok sayıdaki belgenin Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkinin tarihine ışık tuttuğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “140. yıl için karşılıklı olarak hazırlanan anı pulları ise tarihe yeni bir not daha düşmemize yardımcı olmuştur. Değerli dostuma çok anlamlı bir hediyem olacak orada hem tarih dile gelecek hem de bugün dile gelmiş olacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan ile ilişkileri geliştirme çabası içinde olacaklarına vurgu yaparak, güvenlikten askeri ilişkilere, eğitimden ulaştırmaya, bilimden sanayi ve teknolojiye pek çok alanda imzalanan anlaşmaların ilişkilerin ahdi temelini daha da tahkim ettiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşbirliğimiz mükemmel seviyeye ulaşmıştır. Şüphesiz bunda kıymetli dostumun da büyük payı ve katkısı var” dedi.
Eğitim alanında da işbirliğinin geliştiğini, Türkiye Maarif Vakfı'nın Sırbistan'da okul açma çalışmalarına başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Bursları ile her yıl Sırbistan'dan onlarca öğrenciye Türkiye'de üniversite imkânı sunulduğunu sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca, FETÖ'yle mücadelede kıymetli dostumun en başından itibaren açıkladığı ve sürdürdüğü desteği unutmamız mümkün değildir. Bir kez daha ülkem ve Milletim adına kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Bölgemizde gönülleri birbirine bağlayan yeni bir dostluk ve barış köprüsü inşa ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Balkanlar'ın istikrarı ve refahında yapıcı rol oynadığının altını çizerek, “Bölgenin Avrupa-Atlantik yönelimini destekliyoruz. Bölge ülkelerine mevcut sorunları geride bırakarak aralarındaki diyalog ve iş birliğini artırmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda, uzun süredir yapılamayan Türkiye-Sırbistan-Bosna-Hersek Üçlü Zirvesi'ni yarın gerçekleştirecek olmamızı çok önemsiyorum. Yarınki Zirve'nin ardından liderler olarak Sremska Raça-Kuzmin hattının temelini atarak Belgrad-Saraybosna otoyol projesini başlatıyoruz. Bölgemizde gönülleri birbirine bağlayan yeni bir dostluk ve barış köprüsü inşa ediyoruz. Sava Nehri üzerinde iki ülkeyi birbirine bağlayacak köprünün temelini atacak olmamız bölge için çok anlamlı bir mesaj teşkil edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sırbistan bizim için dost, Balkanlar'da barış ve istikrar için ise kilit ülkedir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile birlikte Sırbistan Sarayı'nda gerçekleştirilen Türkiye-Sırbistan İş Forumu'na katıldı. Buradaki konuşmasına iki ülkenin diplomatik ilişkilerinin 140'ıncı yıl dönümünde Sırbistan'ı tekrar ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daveti ve ev sahipliği için mevkidaşına teşekkürlerini iletti. Ziyaretin ve toplantının verimli geçmesini ve her iki ülke için hayırlara vesile olmasını dileyen Erdoğan, "Sırbistan'la kökleri asırlara uzanan sağlam dostluk bağlarımız bulunuyor. Türkçede ve Sırpçada çok sayıda ortak kelime, bu güzel coğrafyayı, Balkanlar'ı anlatan şiirlerimiz, türkülerimiz var. Bu ortak paydaların dünyada çok az ülkeye nasip olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum” dedi.

"Sırbistan bizim için dost, Balkanlar'da barış ve istikrar için ise kilit ülkedir" ifadesini kullanan Erdoğan, bakanlar ve Türk iş dünyasının önde gelen temsilcileriyle gerçekleştirdikleri ziyaretin Sırbistan ile ilişkilere atfettikleri önemin bir sembolü olduğuna işaret etti.

"Muazzam bir ivme yakaladık"

Mevkidaşı Vucic başta olmak üzere Sırbistan makamlarının da aynı hissiyatı ve aynı hassasiyeti taşıdıklarını yakinen bildiğini vurgulayan Erdoğan, "Son dönemde Türkiye-Sırbistan ikili ilişkilerinde muazzam bir ivme yakaladık. Ülkelerimiz arasında çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirdik. İlişkilerimizi Sayın Vucic'in geçen yıl ülkemizi ziyareti sırasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyinin ilk toplantısını yaparak yeni bir merhaleye taşıdık" dedi.

Çalışmalarının meyvelerini de toplamaya başladıklarına işaret eden Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan arasında 2010 yılında imzaladıkları Serbest Ticaret Anlaşması'nı her iki ülkenin ihtiyaçları doğrultusunda geçen yıl revize ettiklerini hatırlattı. Anlaşma ile mal ticaretinin yanı sıra telekomünikasyon, finans, ulaştırma ve elektronik ticaret gibi sektörler ile tarım alanında ikili ticaretin ivme kazanmasını beklediklerini aktaran Erdoğan, "Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalandığı 2010 yılından bu yana ikili ticaret hacmimiz yüzde 200 arttı. 2018 yılında ise rekor kırarak 1,2 milyar dolar seviyesini yakaladık. 2019 yılının ilk 8 ayında ise bu rakam 819 milyon dolara ulaştı. Bu sene geçen yılki rekorumuzun da üzerine çıkacağımıza inanıyorum. İnşallah bu rakamı kısa vadede 2 milyar dolara, daha sonra da 5 milyar dolar seviyesine yükseltmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

"8 bin kişiye şu an itibarıyla istihdam sağlıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan'ın Balkanlar'ın tam merkezindeki stratejik konumuyla, iş ortamıyla, uygun ve nitelikli iş gücüyle, teşviklerle yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırdığına işaret ederek, "Sırbistan ile sadece ticaretimiz değil, karşılıklı yatırımlarımız da artıyor. Yatırımlarımız ile Sırbistan'da yaklaşık 8 bin kişiye şu an itibariyle istihdam sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sırbistan'da 2011 yılında 1 milyon dolar civarında olan Türk yatırımlarının 2018 yılında 200 milyon dolara ulaştığı bilgisini paylaşan Erdoğan, tekstil, otomotiv ve makine yan sanayinde faaliyet gösteren 6 fabrikanın toplu açılışını yapacaklarını, bir fabrikanın da temel atma törenini gerçekleştireceklerini dile getirdi.

"Bu ciddi tecrübeyi Sırbistan'a aktarmak istiyorlar"

İki ülke arasındaki işbirliğinin ilerletileceği bir diğer alanın müteahhitlik sektörü olduğuna değinen Erdoğan, Türk müteahhitlerinin dünyanın farklı bölgelerinde havalimanı, metro, otoyol, köprü, tünel, endüstriyel tesis, doğal gaz ve petrol rafinerileri, enerji santrali, toplu konut gibi büyük ölçekli projeleri başarıyla tamamladıklarını söyledi. Bu firmaların bu ciddi tecrübeyi Sırbistan'a da aktarmak, altyapı ve üst yapı projelerinde de yer almak istediklerini dile getiren Erdoğan, müteahhitlik firmalarının Sırbistan'da halihazırda toplamda 17 projeyle yaklaşık 395 milyon dolarlık iş hacmine sahip olduğunu kaydetti.

"Her yönüyle bir barış projesidir"

Bu projelerin 15'inin 2018 ve sonrasında hayata geçirilmesinin önemli bir referans olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Yarınki temel atma töreniyle Belgrad-Saray Bosna Otoyolu Projesi'nin inşasına başlıyoruz. İlk etabı 250 milyon dolar değerindeki proje, bölgedeki ticari, ekonomik, kültürel ve insani ilişkilerin güçlenmesini sağlayacaktır. Sevgili dostum Sayın Vucic'in de çok doğru bir şekilde inanıyorum ki tespit ettiği gibi bu yalnızca bir yol projesi değildir. Her yönüyle bir barış projesidir” dedi.

İş adamlarına çağrı

Her iki ülkenin iş adamlarına çağrıda bulunan Erdoğan, "Sırbistan ile sahip olduğumuz vizyon birliği bölge için büyük bir fırsattır. Gelin Sırbistan ile ilişkilerimizin ekonomik boyutunu hep birlikte daha da güçlendirelim. Bizler iki ülkenin cumhurbaşkanı ve hükümetleri olarak siz iş adamlarımızın, girişimcilerimizin her daim yanındayız. Sayın Vucic ile sizlere gereken her türlü desteği vermeye hazırız. Kıymetli Sırp girişimcilere de ülkemizin onlarca yıllık tecrübelerinden daha fazla istifade etmeleri çağrısında bulunuyorum. Siz, her iki ülkenin iş adamlarından, iş birliği içinde iki ülkenin potansiyelinden tam anlamıyla yararlanılacak projeler geliştirmenizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (1)

  • -

    Önce ülkemde AC bıraktığını bodrolu insanların ödediği vergilerle cirit attığını sanan insanlar vurgun soygun vurgun paralarını ÖSS ve mültecilere harcayan son yapilan zamlar çabası mazlumun ahi zulmü yenecektir.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER