Gündem
  • 6.4.2020 22:00

Erdoğan: Vatandaşlara maskeyi ücretsiz vereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından açıklama yaptı.

 Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, koronavirüs tedbirleri kapsamında bugün ikinci kez video konferans yöntemiyle toplandı.

Tarabya Köşkü’nde yapılan toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile mücadelede son durumu anlattı.

"VATANDAŞLARIMIZA ÜCRETSİZ MASKE ULAŞTIRACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

Parayla maske satışı yasaktır. Salgın bitine kadar vatandaşlarımızın tamamına yetecek maske stoğumuz vardır. Devlet olarak vatandaşlarımıza ücretsiz maske ulaştırmakta kararlıyız.

İstanbul'da 2 salgın hastanesi kuruluyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda ve Sancaktepe’de iki salgın hastanesi kurulacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemi değerlendirmek ve koronavirüse karşı yeni tedbirleri açıklamak üzere kameraların karşısına geçti.

Hastanelerde teşhis ve tedavi konusunda herhangi bir sıkıntı olmadığını dile getiren Erdoğan, Atatürk Havalimanı'nda ve Sancaktepe’de iki salgın hastanesi kurulacağını açıkladı.

İKİ YENİ HASTANE KURULUYOR

Erdoğan: "Atatürk Havalimanı alanında bin yataklı plan proje çalışması devam ediyor.

Sancaktepe'deki havaalanının olduğu kısmı da yine bin odalık orada da bir katlık hastane yapıyoruz. Bunları 45 gün içerisinde bitireceğiz ve tamamıyla halkın hizmetine sunacağız. " " ifadelerini kullandı.

"1 MİLYON 321 BİN VATANDAŞIN TEMEL İHTİYACI KARŞILANDI"

Sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Hastalığı yayması tehlikeli olan apartman, köy, ilçe hatta ili karantina altına alıyoruz. Şimdiye kadar 65 yaş üstü veya kronik hasta olan 1 milyon 321 bin vatandaşlarımızın temel ihtiyaç taleplerini yerine getirdik

Çalışan ve görevli olanlar dışındaki tüm vatandaşlarımızın evde kalmasını sağlayarak yayılma hızının azami rakama indirmeliyiz.

Evlerimizden dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımızın 3 adım veya 2 metre mesafeden daha yakın bulunmamalarını önemsiyoruz.

"KAMPANYAYA DESTEK 1 MİLYAR 500 MİLYON LİRAYI BULDU"

Kredi garanti fonunun destek ve kapasitesini arttırdık. Vergi sigorta ve kredi geri ödemelerine sağladığımız kolaylıklara yenisini ekliyoruz.

KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işletmemize Nisan Mayıs Haziran ayları itibariyle yapacakları banka kredi ödemelerini de erteleme imkanı sağlıyoruz. Bu ertelemeden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir.

İhtiyacı olan hiçbir vatandaşımız devletinden yardım istemekten çekinmesin. Kampanyamıza milletimizin gösterdiği teveccüh bu ülkenin temellerinin ne kadar sağlam olduğunu ispatlamıştır. Şu ana kadar Milli Dayanışma Kampanyasına destek 1 milyar 500 milyon lirayı buldu.

Erdoğan: Vatandaşlarımıza ücretsiz maske vereceğiz

İNFAZ YASASI

Kamuoyunu yakından takip ettiği infaz düzenlemesi yarın TBMM'de görüşülmeye başlanacaktır.

Gıda-Tarım Orman ve Hayvancılık ile sosyal politikalar kurulu oluşturuyoruz.Yaşadığımız salgının ardından dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı açıkça görülüyor.

Ekonominin sadece paradan, borsadan ibaret bulunmadığı, asıl önemli olanın dağıtım olduğu ortaya çıkmıştır. Bu yeni dönemde tüm dünyada insanı yaşat ki devlet yaşasın yöntemi her ülkede merkez sistemine yerleşecektir.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER