Gündem
  • 2.4.2020 20:41

Erdoğan'dan gündeme dair önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke olarak ortak düşmanın koronavirüs olduğunu belirterek milli birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, videokonferans ile belediye başkanlarına seslendi.

Erdoğan'ın gündeminde ise koronavirüs ile mücadele vardı.

Milletin birlik ve beraberlik içinde olması için çalışılması gerektiğini söyleyen Erdoğan Biz Bize Yeteriz Türkiyem Kampanyası'nı eleştirenlere tepki gösterdi.

83 milyonun dayanışması için yapılan bir projeyi baltayanların gaflette olduğunu belirten Erdoğan, "Karşımızdaki düşmanın adı koronavirüsdür" diyerek "Gün küçük hesaplar peşinde koşmak yerine basiretli davranma günüdür." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

GÜN BASİRETLİ DAVRANMA GÜNÜDÜR

83 milyonun dayanışması için yapılan bir projeyi dinamitlemek açık söylüyorum gafletten ibarettir. Korona salgını ile mücadeleyi sulandırıp, günlük siyasete alet etmeye kimsenin hakkı yoktur. Şu an milletimizin hayatını tehdit eden sinsi bir virüs ile mücadele ediyoruz. Karşımızdaki düşmanın adı: Korona virüsüdür! Gün tüm ayrımları bırakarak ortak düşmana karşı birleşme günüdür. Gün küçük hesaplar peşinde koşmak yerine basiretli davranma günüdür.
Umut aşılamak yerine karamsarlık pompalayanları milletimiz asla affetmeyecektir.

 

ORTAK KULLANIM YERLERİ...

Toplu taşıma alanları, pazar yerleri gibi alanların temizliklerini aksatmadan yapmalıyız. Cadde ve sokakların temizliklerinin yürütülmesi için daha fazla hassasiyet gösterelim. Maske dağıtımını artırmalıyız. Belediyelerimize çok büyük görevler düşüyor.

TEMEL İHİTİYAÇLAR

Gıda ve temizlik ürünlerini vatandaşlarımıza ulaştırma noktasında da titiz davranmalıyız. Evden çıkmasını istemediğimiz vatandaşlarımızın, kitap, ihtiyaç ve internet ihtiyaçlarını tamamlamalıyız. Kaymakamlık ve valilikler ile temasta olmalısınız. Evinde tenceresi kaynamadığı için boynu bükük olan her vatandaşımızın vebali sizler üzerinedir.

KAYNAK...

Sizlere çalışmalarınız için İller Bankası üzerinden kaynak da sağladık. Bugünler gelip geçtikten sonra, geriye milletimize verdiğimiz destekler kalacaktır. Milletimiz göz boyamaya çalışanla halis niyetle çalışanın ayrımını böyle dönemlerde daha iyi yapar.

 

SOSYAL DEVLET

AK Parti olarak milletimizi bu salgın döneminde de hayal kırıklığına uğratmayacağız. Gelişmiş ülkeler bile birçok alanda çökerken, kendi ihtiyaçlarımızı pek çok alanda karşıladığımız görülmüştür.
Sosyal devlet gereği 2 milyon aileye 1000'er TL destek veriyoruz. İstihdamı korumak amacıyla faaliyetlerine ara veren işletmelerimizin telafi sürelerini 2 katına çıkardık. İşletmelerin vergi ve SGK ödemelerini öteledik. Pek çok bankamız ilave kaynak sağlayarak, kredileri öteleme yoluna gitti.

KREDİ VE TAKSİT

Bankalarımız 0,49 faizle 6 ayı ertelemeli, 36 aya kadar taksitle kredi veriyor. 83 milyonun tamamının yanında olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz.
İşinin ehli hocalarımızdan oluşan Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda aldığımız kararları hayata geçirdik. Aldığımız her kararı devlet ciddiyetine uygun tavırla değerlendirip millet ile paylaştık.

BİRÇOK ÜLKEYE GÖRE İYİ YERDEYİZ

Tarihi bir felaketin yaşandığı şu dönemde birçok ülkeye kıyasla iyi bir yerdeyiz. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Panik yapmadan akılcı, dengeli ve gerçekçi adımlarla mücadelemizi yürütüyoruz. Türkiye bu salgını yenecek güce ve kapasiteye sahiptir. İnşallah aydınlık ve müreffeh günlere kısa sürede kavuşacağız. Biz Türk Milleti'nin ferasetine güveniyor ve inanıyoruz.
Bu süreçte mücadelemizi sekteye üretecek en önemli sorun karamsarlık, ümitsizliktir. 83 milyona fitne, tefrika virüsünü bulaştırmadıkça korona ile mücadelemiz çok daha kolay olacaktır.

MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİK

83 milyon bir olduğumuzda bizim kutlu yürüyüşümüzü durduracak hiçbir şey yoktur. Milletimizin birliği ve kardeşliğine de vurgu yapıyoruz. Her konuşmada dayanışmaya dikkat çekiyoruz. Pazartesi günü Biz Bize Yeteriz Türkiyem diyerek başlattığımız kampanyamızın bir nedeni de budur. Başlattığımız yardım kampanyamızdan toplanan tutarı doğrudan ihtiyaç sahiplerine aktaracağız. Bu meblağlar devletin harcamalarının yanında oldukça küçük kalır. Bu güçlü dayanışmayı ortaya koymak içindir. Dayanışma yerine ayrışma içinde olanlara izin vermeyeceğiz.
 

Yorumlar (3)

  • - ASABİ

    BİZ HALK OLARAK GERÇEK VE ORTAK DÜŞMANIMIZI ÇOK AMA ÇOK İYİ BİLİYORUZ. KORONAYLA NE SİZ UNUTTURURSUNUZ NE DE BİZLER UNUTURUZ.

  • - ASABİ

    BİR DE "BİZ BİZE YETERİZ." DEMİYOR MUSUNUZ? KİMSENİN SİZE YARDIM AMAÇLI TEK KURUŞ VERMEYE NİYETİ YOK. İHTİYAÇ AKÇESİNİ BUGÜNLER İÇİN SAKLANA HALKIMIZIN KARAGÜN PARASINI BİLE HARCAYAN SİZSİNİZ. ŞİMDİ KALKIP DEVLET İÇİNDE DEVLET OLMAZ DİYE CHP'Lİ BELEDİYELERİN YARDIM PARASINA EL KOYDUNUZ. YOK İŞTE. PARA KALMADI. İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKTİNİZ. SİZ Kİ ŞEHİTLERİN, GAZİLERİN PARASINI VERMEYENLERSİNİZ. SİZE KİMSE YARDIM İÇİN BAĞIŞ YAP-MAZZZ...

  • - EKONOMİST

    Ortak düşman coronadan önce bölücülük ; sadece AKP li belediyeleri karşınıza alıp bölücülük edebiyatı yapamazsınız, DİSK 'i Tabipler Birliğini muhalifleri dışlayıp birliği beraberliği sağlayamazsınız bu gaflet ve dalalettir ; coronaya karşı muhalefeti ve iktidarı ile hep birlikte ortak mücadele etmemiz lazım işsiz kalanlar yiten canlar partiler üstü canımızı yakıyor muhalefette kolordu olarak belediyeler olarak yaraları sarsaydı onlar başka ülkelerin belediyesi değil kötümü olurdu siz hiç mi kanunları dolanmadınız Mecliste tutuklanması gereken HDP li teröristleri polisten kaçırmak için tiyatrolar çevirdiniz kanunları göstere göstere yok saydınız dünü ne zaman unuttunuz.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER