Gündem
  • 10.12.2019 12:30

Erdoğan'dan Nobel patlaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde, Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkâr eden ve savaş suçlularını savunan ırkçı bir şahsa verilmesi, insan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka hiçbir anlam taşıyamayacaktır" dedi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 71'inci yıl dönümü vesilesiyle İnsan Hakları Günü'nü kutlayan Erdoğan, "Ne yazık ki bu günü Beyanname ile güvence altına alınan hakların ihlal edildiği, adaletsizliğin arttığı, masumların inançları yüzünden katledildiği, merhametle insanlık arasında yeni duvarların örüldüğü bir yılın sonunda karşılıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sene içerisinde Christchurch'de bir camiyi, Sri Lanka'da bir kiliseyi, Kaliforniya'da bir sinagogu hedef alan terör eylemlerinin kültürel ırkçılığın, tahammülsüzlüğün ve İslam düşmanlığının ulaştığı vahim boyutları bir kez daha gözler önüne serdiğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Küresel barış ve istikrarı tehdit eden bu meselenin en büyük sorumluları, İslam nefretini bir oy aracı olarak kullanan siyasetçiler, nefret söylemini ifade özgürlüğü adı altında normalleştiren medya ve mevcut yapılarıyla günümüz sorunlarına çözüm getiremeyen uluslararası örgütlerdir. Komşumuz Suriye'deki milyonlarca insanın feryadını 9 yıldır duymazdan gelen uluslararası toplum, bu suskunluğuyla en büyük darbeyi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer alan değerlere vurmuştur. 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde, Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden ve savaş suçlularını savunan ırkçı bir şahsa verilmesi, insan hakları ihlallerinin ödüllendirilmesinden başka hiçbir anlam taşıyamayacaktır."

İnsan haklarının hiçe sayıldığı böylesi bir dönemde Türkiye'nin, gerek milyonlarca ihtiyaç sahibine sağladığı insani yardımlarla, gerekse birden fazla terör örgütüyle eş zamanlı yürüttüğü mücadelesiyle dünyada adaletin tecellisi için sorumluluk üstlendiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Küresel ölçekteki çabalarımızın yanında ülkemizde de insan haklarının en üst düzeyde korunması, Türkiye'de yaşayan herkesin İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer bulan temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması için mücadelemiz sürmektedir. 2019 yılı içinde yeni Yargı Reformu Stratejimiz açıklanmış, bu strateji çerçevesinde hazırlanan ilk yasama paketi kanunlaşmış, İnsan Hakları Eylem Planı'nın tamamlanması için çalışmalara hız verilmiştir. Ülkemiz, insan odaklı devlet geleneğinden aldığı ilhamla demokrasi ve temel özgürlükler alanındaki reform iradesini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir. Bu düşüncelerle, 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nü bir kez daha kutluyor, bu günün milletime ve tüm insanlığa barış, huzur ve adalet getirmesini temenni ediyorum."

Yorumlar (2)

  • - ASABİ

    HEYT BE! HALKIMIZ "NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜNÜ SIRP SOYKIRIMCILARI HAKLI BULAN, SOYKIRIM YAPILMADIĞINI İDDİA EDEN VERDİ " DİYE PATLAYAN, YİĞİTLENEN CUMHURBAŞKANI GÖRSÜN BE. GERÇİ KENDİ SIRBİSTAN'DAN ET İTHAL ETTİRDİ. SIRBİSTAN SOYDAŞLARIMIZA SOYKIRIM YAPAN ÜLKE DEĞİL MİYDİ? DÜNYADA BAŞKA ET İTHAL EDECEK ÜLKE Mİ YOKTU? BAŞKASINA EĞRİ DİYECEĞİNİZE ÖNCE KENDİ EĞRİLİKLERİNİZE BAKIP DA, DOĞRU OLMAYA ÇALIŞSANIZ.

  • - CUMHUR

    Diyorlar ya "ABD liler kızılderililerin topraklarını işgal ettiler " diye ; insan birde kendi tarihine bakar önce Anadoluyu sonra Avrupayı işgal etmişler o dönemde işler öyle yürüyormuş ; Atatürk Osmanlı devletinin hükümdarlığının bittiği süreçte İzmir iktisat kongresinde dünyaya biz artık yeni ülkeyiz işgal ederek değil üreterek büyüyeceğiz demiştir çünkü o dönem paylaşım savaşları bitmiş dünya üretime kalkınmaya geçmiştir 17 yıldır benim ülkemde inşaattan betondan başka üretim yapılmıyor üretici kurumlar babalar gibi özelleştirildi yandaşa gavurlara peş keş çekildi yeni zenginler ve işsizler ordusu yarattık, ordumuzun göz bebeği tank palet fabrikası bile yabancı devletlere uçan saray rüşveti karşılığında peş keş çekildi .

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER