Gündem
  • 17.2.2020 16:14

Erdoğan'ın Wagner iddiası Rusya'yı salladı

Erdoğan’ın açıklamaları Rusya'yı rahatsız etti! Peş peşe açıklamalar geliyor: Bu emri Putin vermedi..

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var' açıklamaları Moskova'yı rahatsız etmeye devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'un ardından bir açıklama da Kremlin'den geldi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerini Libya'ya gönderme emri vermediğini söyledi.

Rusya'nın, Libya'da BM'nin tandığı Ulusal Uzlaşma Hükümeti'ne karşı savaşan Hafer güçlerine destek vermekle suçlanması, Moskova'yı rahatsız etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus birliklerini Libya'ya gönderme emri vermediğini söyledi.

‘Moskova Yankı' radyo istasyonuna açıklamada bulunan Peskov, Libya'da Rus kuvvetlerinin bulunmadığını belirtti.

Kaçamak cevap

Kremlin Sözcüsü Peskov, BBC'nin bir haberdeki iddiaları hakkında yorum yapma talebine yanıt olarak, Rusya'nın Orenburg bölgesinde oturan bir devlet görevlisi memurun "Libya'da öldürülmüş olabileceğini" söyleyerek, bunun hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Pakistan'dan dönüşünde uçakta gazetecilere yaptığı açıklamalarda, Rusya'nın Libya'daki savaşı en üst düzeyde bizzat yönettiğini söyleyerek, “Hafter'in tarafında 2 bin 500 civarında Rusya'nın Wagner'i var" diye konuşmuştu.

Libya'da meşru hükümeti devirmeye çalışan Halife Hafter'e paralı askerlerle destek veren Rusya, Hafter safındaki milislere yeni silahlar ve mühimmat da sağlamakla suçlanıyor..

The Washington Post da haber yapmıştı

The Washington Post'ta gazetesi de, Libya'nın Birleşmiş Milletler destekli hükümetini devirmek için çok sayıda iyi eğitimli ve iyi silahlanmış yüzlerce Rus paralı asker Hafter ile birlikte savaştığını söylemişti.

Analistler ise, Rusya'nın, Kaddafi öldürüldüğünde kaybettiği kârlı petrol ve askeri sözleşmeler düşünüldüğünde, Hafter ile bunları tekrar kazanma fırsatı bulduğunu belirtti.

Rusya'nın, Hafter güçlerinin hakim olduğu doğu Libya hükümetinin ekonomisini desteklemek ve Hafter'in askeri kampanyasını finanse etmek için milyarlarca dinar bastırdığı ileri sürülmütü. Rusya, ayrıca BM'de Hafter'in saldırılarını kınayan bir Güvenlik Konseyi açıklamasını da engellemişti.

Öte yandan ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı son telefon görüşmesinde Rusya'nın İdlib'de sivillere karşı saldırı düzenleyen Esed rejimine verdiği desteği durdurma çağrısına cevap veren Kremlin sözcüsü Peskov, Moskova'nın Suriye ordusunun teröristlere karşı operasyonlarını desteklemeye devam edeceğini söyledi.

 

Yorumlar (1)

  • - CUMHUR

    Putin'in gözünün içine bakıp "Müslüman Katili PUTİN "demeyenler bizden değildir; kişi sevdikleri ile beraber.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER