Gündem
  • 31.7.2008 09:44

ERGENEKONCULAR NEDEN PERİNÇEK VE İP'Yİ SEÇTİLER?

'Örtülü faaliyetleri' Ergenekon'a çekici gelmiş

Ergenekon'un 'her dönemde sesini duyurmayı başardığı, legal ve illegal güç odakları arasında yer aldığı, örtülü faaliyetlere uygun olması ve provokasyon yöntemlerini gerçekleştirebilme' becerisi nedeniyle Doğu Perinçek ve partisini terör örgütüne dahil ettiği ortaya çıktı.

Sanıklardan Ümit Oğuztan'dan ele geçirilen 'Gözlem ve Analiz' adlı belge, örgütün yeni yapılanmasında Perinçek ve İşçi Partisi'nin (İP) neden seçildiğini gözler önüne seriyor. Belge, 'giriş, amaç, kapsam, faaliyet ve uygulama yöntemi, siyasi faaliyetler, doktriner teorik çalışmalar, provokasyon faaliyetleri, gençliğin örgütlenmesi, kadro oluşturulması ve örgütlenme, arşiv, dış ilişkiler' gibi bölümlerden oluşuyor.

Burada Ergenekon yapılanması için neden Doğu Perinçek ve partisinin tercih edildiği anlatılıyor. Ergenekon'un iddianamesine de giren Perinçek ve partisiyle ilgili rapordan satır başları: Faaliyetlerinde yeğlediği yöntemler açısından toplumun yönelişlerinde giderek eriyen siyasal bir yapı gibi görünmüşse de her dönemde sesini duyurmayı, legal ve illegal güç odakları arasında yer almayı başarmıştır. Finansal kaynaklarının örtülü olması yine dikkate değer önemli bir husustur. Perinçek'in yöntemleri 'uzun yürüyüş' olarak tanımlanan, uzun vadeye yayılmış plânlamalar olarak özetlenebilir. Nihaî hedefin belirlenebilmesini engelleyici olan bu yöntem, her türden örtülü faaliyete zemin hazırlayıcı bir metottur. İP, diğer siyasal yapılanmalardan çok farklı bir yöntemle çalışmakta, tavandan tabana yayılan biçimlendirme, etkileme ve yönlendirme girişimleri 'provokasyon yöntemleri' ile gerçekleştirilmektedir. Yarar sağlayabilme amacı güdülerek her türden güç odağı ile işbirliği içinde olunması en belirgin özellik olarak ortaya çıkmaktadır. Yaratıcı olmak yerine elverişli olanı kullanma yöntemi benimsenmiştir. Örneğin, Yalçın Küçük ve İsmail Beşikçi'den bu anlamda büyük ölçüde yararlanılmaktadır.

İLGİLİ HABERLER