Sağlık
  • 30.6.2009 17:53

ERKEKLER DİKKAT!

Türk Androloji Derneği’nin Bayer firması ile gerçekleştirdiği ‘Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz” başlığını taşıyan tarama projesi erkeklerin cinsel sağlığının bölgesel olarak çok ilginç farklılıklar gösterdiğini ortaya çıkardı.

Türkiye’nin 25 il'inde yaklaşık 67 bin kişi üzerinde toplam 8 bin kilometre yol kat edilerek yapılan araştırma sonucunda sırasıyla İzmir, Antalya ve Trabzon, cinsel bakımdan sağlıklı erkek kriterlerine en uygun iller olurken, Konya sıralamanın en sonunda yer aldı. Gaziantep ve Adana’da listenin en sonlarında yer alan diğer iki il oldu.

Penisin erkek sağlığının barometresi olduğu tezini işleyerek gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarını kamuoyuna duyurmak üzere Bayer yetkililerinin de katılımıyla bir basın toplantısı düzenleyen Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Önder Yaman, sertleşme sorunuyla yaşayan erkeklerin büyük bölümünde aynı zamanda sorunun kaynağında bulunan başka sağlık problemlerinin de yaşanmakta olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yaman, beslenmenin cinsel sağlıkta önemli bir belirleyici olduğunu hatırlatarak “ Balık ağırlıklı ve Akdeniz mutfağı olarak nitelenen beslenme modelini benimseyen bölgelerde erkekler daha sağlıklı bir cinsel tablo ortaya koyarken, tahıl ve hububat ağırlıklı beslenen bölgelerde ise erkeklerin daha yüksek oranda sertleşme sorunu yaşadığı gözlendi” dedi.

-TÜRKİYE’DE YILDA 3.5 MİLYON KUTU İLAÇ SATILIYOR-
Prof.Dr.Yaman, bir soru üzerine sertleşme sorununun çözümünde ilaç kullanımının da dünyada yaygın olduğunu kaydederek “ Dünyada her 7.5 saniyede bir sertleştirici ilaç kullanılıyor” dedi.

Edinilen bilgiye göre Bayer’in de Levitra isimli ilaçla yer aldığı Türkiye’de, erkeklerin sertleşme sorununa yönelik ilaç pazarının büyüklüğü 6.5 milyon Euro olarak tahmin ediliyor. Son verilerle yılda 3.5 milyon kutu civarında ilaç satılıyor.

-HER ÜÇ ERKEKTEN İKİSİ SORUNLU-
Prof.Dr Yaman, Türk erkeğinde yaşa bakılmaksınız üç erkeğin ikisinde sertleşme sorununun mevcudiyetinin ortaya çıktığını ileri sürerek, “ Türkiye’de 40 yaş üstü erkeklerin yüzde 67’si bu sorunu hafif, orta ya da şiddetli şekilde yaşıyor. Yüzde 33’lük kesimde ise bir sertleşme sorunu yok. Bu rakamlar dünya ve AB ortalamalarına da yakın bir seyir izliyor. ABD ve AB ülkelerinde bu sorun yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Avrupa’da bize en yakın ülke Finlandiya” dedi.Prof. Dr. Yaman, projenin ortaya çıkardığı bir diğer önemli sonucun da erkek cinsel sağlığının halk tarafından tartışılmasının artık tabu olarak görülmediğinin anlaşılması olduğunu vurguladı.

-OBEZİTE, ŞEKER VE TANSİYON ETKİLEYİCİ FAKTÖRLER-
Sertleşme probleminin sıklıkla obezite, şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi altta yatan başka önemli sorunlardan kaynaklanabileceğini ifade eden Prof. Dr. Önder Yaman “ Çok önemli ve büyük bir projeyi Bayer firmasının desteği ile gerçekleştirdik. Hayatı boyunca tansiyon ve şeker ölçüm aleti görmeyen insanlarla karşılaştık. Erkek sağlığının ve cinsel hayatlarının çok basit kontrollerle daha verimli olacağı konusunda onlara bilgiler aktardık. Bu yıl için projemiz sona erdi. Projelerde esas sürekliliktir. Önümüzdeki yıllarda da projeyi geliştirip yeni formatı ve yeni illerde Türk erkekleri ile buluşturmayı düşünüyoruz.”
Türk Androloji Derneği Önceki Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ise, günün tıbbının geldiği noktada özellikle erkek cinsel sağlığı ile ilgili birçok ürünün olduğunu ve her derdin çaresi olduğunu belirterek, “ Taramalar sonucunda ülkemiz erkekleri gerek yaşam koşulları gerekse de beslenme bozukluğundan kaynaklanan cinsel fonksiyon bozukluğu sorunu yaşamaktadır. Proje kapsamında taramanın yanı sıra hazırlanan broşürlerle erkek cinsel sağlığı ve kaliteli bir yaşam için neler gerekli bunları da paylaştık. Projenin ana sponsoru olan Bayer firması erkek cinsel sağlığına yönelik araştırma geliştirme çalışmalarına devam etmekte. Bu doğrultuda Bayer İlaç Firması sertleşme problemine yönelik geliştirdiği Levitra ile diyabet, hipertansiyon ve yüksek kolesterol hastalarında cinsel hayat kalitesini artırmakta. Projeye katkılarından dolayı Bayer firmasına teşekkür ediyorum. Türk halkının sağlığına olumlu katkılar sağlayacak bu tür projelerin sürekli olmasını da diliyorum” dedi.

-BAYER: “ TÜRK ERKEĞİNİ CİNSEL SAĞLIKLARIYLA YÜZLEŞTİRDİK”-
Projenin sponsoru Bayer firması Ülke Müdürü Dr.Sebastian Guth ise sadece Türkiye değil uluslar arası alanda büyük ses getiren bir projenin içerisinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, şu görüşleri ifade etti:
“Bayer yüz yılı aşan Türkiye yatırımları sırasında, birçok toplumsal sosyal sorumluluk projelerine katkı sağladı. Ancak tarama projesi ile insanlarımızla bire bir temas etme fırsatını yakaladık, onlara dokunduk, sağlığın ve koruyucu hekimliğin önemini anlattık. Hayatında hiç hastaneye, doktora gitmemiş insanlarla karşılaştık. Onları hastaneye ve hekimlerimize gitmeleri konusunda bilgilendirdik, bilinçlendirdik. Şehirlerimizin en önemli meydanlarında, stadyumlarda, hipodromlarda, kahvelerde, taksi duraklarında erkeklerin olduğu her yerde gerek TIR’ımızla gerekse mobil ekipmanlarımızla Türk erkeklerini sağlıklarıyla buluşturduk, yüzleştirdik.”
-TANSİYON YÜKSEKLİĞİ'NDE KARADENİZ İLLERİ OBEZİTEDE İSE KONYA BİRİNCİ-
Türkiye’nin 25 il'inde gerçekleştirilen erkek tarama projesinde, son dönemlerde erkek cinsel sağlığının en önemli rahatsızlıklarının başında gelen metabolik sendromun, en önemli belirtileri olarak gösterilen şeker, tansiyon, vücut kitle endeksi, kilo ve bel çevresi ölçümleri gerçekleştirildi. Buna göre tansiyonu en yüksek il Trabzon olurken, bu il'i yine Karadeniz bölgesinde yer alan Samsun, Rize ve Zonguldak izledi.

Obeziteye ilişkin veriler de çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Konya araştırma kapsamında 40 yaş üstü erkeklerde en obez il olarak belirlenirken, bu ili Adana,Gaziantep ve Şanlıurfa izledi.

İLGİLİ HABERLER