Ekonomi
  • 30.1.2022 12:48

Erken emeklilik müjdesi! İşte erken emekli edecek 7 formül

Erken emeklilik müjdesi! Milyonlarca çalışan bilmiyor ama işte erken emekli edecek 7 formül

Milyonlarca çalışanan hayali emekli olabilmek... Peki beklemeden erken emekli olabileceğinizi biliyor musunuz? Belli bir prim ve günü doldurduktan sonra erken emeklilik fırsatınızın olduğunu duydunuz mu? İşte sizi erken emekli edecek 7 formül...

Türkiye'de milyonlarca çalışan ne zaman emekli olacağını merak ederken, bunu öne çekmenin formüllerini de arıyor. Yasalarımıza göre emeklilik hakkı alabilmek için belli bir yaş, prim ve yılı doldurmak gerekiyor. Emekli olmayı belirleyen en önemli etmen ise sizin ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarih…

Hem ödeyeceğiniz prim günü hem de yaş şartı bu tarihe göre belirleniyor. Ayrıca hangi kurumdan daha çok prim ödediğiniz de önemli. Eski adıyla SSK; Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı mensubu olmanız emeklilik tarihinizi belirliyor. İşte Faruk Erdem'in yazısından sizi erken emekli edecek 7 formül...

1. Formül: Çocuklar avantaj
Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Burada tek şart, çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

2. Formül: Askerliği öne çekenler
Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor.

3. Formül: 10 yıl pirim yetiyor
Kısmi emeklilik de denilen yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor.

4. Formül: Yüzde 60 rapor yeter
Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. En az 1800 gün prim yeterli oluyor.

5. Formül: Vergi indirimi yaşı kaldırır
Engelli çalışanlar en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

6. Formül: Yıpranan kazanır
Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanına kavuşuyor.

7. Formül: Anneye prim var
Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER