Gündem
  • 31.3.2009 03:57

ERKEN SEÇİME GEREK YOK!..

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yerel seçimlerin mesajını SABAH'a değerlendirdi. Baykal, yerel seçim sonuçlarının siyasette renklenme ve hareketlenme getireceğini belirterek, "Bu seçimin mağlubu iktidardır. Halk 2 yıl daha bunları görmeli, erken genel seçime gerek yok" dedi. Memleketi Antalya'da büyükşehir belediye başkanlığını kazanmanın mutluluğunu yaşayan Baykal, "Başbakan Antalyalı'yı anlamadığını gösterdi" yorumunu yaptı. Baykal, sorularımızı şöyle yanıtladı:

* İstanbul adayınız Kemal Kılıçdaroğlu'nun performansı CHP'nin yeni lideri yorumlarını beraberinde getirdi. Ne diyorsunuz? Bunlar seçim sonrası alıştığımız tablolar. CHP'de liderlik sorunu yok.

* Sandığın mesajını nasıl yorumluyorsunuz? Seçimler Türk siyasi hayatında yeni bir dönemi başlatıyor. İktidar partisinin yükselen siyasi parti konumundan inişe geçtiği tescillendi. Bu bütün siyasi çerçeveyi etkileyecek bir gelişme. AKP, sadece varolan yüksek gücüyle değil, yükselen parti kimliğiyle de yakın zamana kadar ekonomiye, dış politikaya hatta seçmene bakışıyla giderek farklılaşmıştı. Bu iktidarda yer yer bozulmaya yol açmıştı.

ERİME 13 PUAN

* Bakanların, "Belediye ile hükümet aynı partiden olmalı" vurgusu sizce sandıkta ters mi tepti? Bakanlar, valiler, yardımlar, para gücü hatta tehdide rağmen iktidar partisinin oy oranında 8 puanlık kaybın ortaya çıkması, genel seçimlere farklı bir psikoloji ile girileceğini gösteriyor. İl genel meclisi bazında 8 puanlık azalmanın yerel seçimde ortaya çıkması, üstelik iktidarın kalıcı olduğu bilinirken, bu tablonun görülmesi yeni siyasi havayı daha da anlamlı hale getiriyor. İktidarın gücünün yerel seçimlerdeki etkisi dikkate alındığında AKP'deki gerçek erime 12-13 puan demektir.

* Muhalefetin performansını nasıl buluyorsunuz? CHP, MHP, SP ve DTP'de yani muhalefetin tüm renklerinde bir toparlanma var. Tüm muhalefet partilerinde oy artışı, seçmen ilgisinde kabarma gözleniyor. Belediye başkanlıkları sayısındaki artış da bu durumu teyit ediyor.

* CHP bu seçimde başarılı mıydı? 2004-2009 dönemini ele aldığımızda il genel meclisi bazında oylarımızda 5 puan artış söz konusu. Yüzde 18.2'den yüzde 23.2'ye yükseldik. Üstelik muhalefet koşullarına rağmen bu sonuç elde edildi.

* Partinizin Kuran kursu, çarşaf açılımları sizce tabanda etkili oldu mu? Biz, bu seçim kampanyasında Kuran, çarşaf açılımı gibi unsurları meydanlarda hiç kullanmadık. Seçim sürecinde ekonomik kriz ve yolsuzluklar üzerinde durduk. Ancak, seçmenin mesajı şimdiye kadar CHP'ye yapılan suçlamaların haksız olduğunu ortaya çıkardı. İnsanların inançlarına, özel yaşamlarındaki tercihlerine saygı duyan parti kimliğimiz daha net anlaşıldı.

ANTALYALI ANLADI

* Başbakan Antalya'daki seçimin sonucunu anormal bulduğunu ifade etti. CHP'nin Antalya'daki çıkışını neye bağlıyorsunuz? Başbakan'ın sözleri, Antalyalı'yı anlayamadığını gösteriyor. Çünkü, Antalyalı ne yaptığını çok iyi biliyor. Başbakan'ın problemi de bu. Antalyalı seçmen çok bilinçli ve saygın bir tavır sergiledi. Bu, her şeye karşı bir tavır. Başbakan'ın Antalya'yı özel hâkimiyet alanına dönüştürme çabasından tutun da Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü seçimlerinde birinci olan sayın Mustafa Akaydın'a karşı sergilenen yakışıksız tavra kadar. Antalyalı bütün bu gerçekleri gördü ve iktidara da gösterdi. (sabah)

İLGİLİ HABERLER