Gündem
  • 30.5.2006 08:05

'ERKEN SEÇİMİN TARİHİ: 5 KASIM 2006'

CÜNEYT ÜLSEVER'İN HÜRRİYET'TEKİ YAZISI:

Erken/baskın seçimin tarihi: 5 Kasım 2006


ARTIK erken/baskın seçim gündeme iyice oturmuş durumda.

Erken seçimi yazılı basında savunan ilk kişiyim. Aylardır, hükümetin kendi menfaati açısından erken seçim yapması gerektiğini yazıyorum.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da -erken veya zamanında- herhangi bir seçim ortamında partisini "birilerinin" bölmesinden çekindiği için Mayıs 2007’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine bu Meclis’le gitmek istiyor.

Gönlünde yatan aslan, kendisinin Cumhurbaşkanı olması.

* * *

Ancak dilerim ki; ne kendisini, ne de başka birisini AKP’nin tek başına Cumhurbaşkanı seçemeyeceğini, önemle Danıştay saldırısından sonra artık anlamıştır.

Aksi halde, ülkede daha beter gelişmeler olacağını o da görmüştür.

Cumhurbaşkanlığı ile devlet aygıtının tamamen AKP’nin eline geçmesinden sadece bazı iç dengeler değil, dış dengeler de çok rahatsız olacaktır.

Zira, yaşanan süreçte AKP dışarıda güvenilirliğini neredeyse tamamen yitirmiştir.

Ne Avrupa, ne de ABD; Ortadoğu’daki tek "laik kale" Türkiye’nin "elden gitmesine", kendi çıkarları açısından razı değiller.

Görünen odur ki; ulusal ve uluslararası bazı dengeler Cumhurbaşkanlığı makamının AKP’nin tamamen egemen olacağı bir kişiye teslim edilmemesi için mutabakat sağlamışlardır.

Kimi AKP kurmayları durumun farkındalar!

* * *

Peki erken/baskın seçim ne zaman yapılmalı?

Benim öngörüm, 5 Kasım 2006 Pazar gününü işaret ediyor.

Neden?

AKP, eylül ayında büyük kongresini yapacak.

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin tüm yönetimini istediği gibi şekillendirecek.

24 Eylül-23 Ekim 2006 tarihleri arasında ramazan idrak edilecek.

23-25 Ekim 2006 tarihleri arasında Ramazan Bayramı kutlanacak.

Ardından ilk pazar 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı.

Bayramların ardından gelen birinci pazar da 5 Kasım 2006.

Seçimlerin yenilenmesi için, kanuni vecibeleri yerine getirmek amacıyla, asgari 57 gün gerektiğine göre; AKP Genel Başkanı eylül ayında yapacağı kongre çerçevesinde "hodri meydan" deyip baskın seçim düğmesine basabilir!

* * *

Hemen belirteyim; yukarıda verilen tarih hiçbir bilgiye dayanmıyor. Hele hele AKP içinden kimse bana herhangi bir bilgi vermedi.

Sadece ülkeyi okumaya çalışan bir kişi olarak, aklına ve soğukkanlı tavırlarına güvendiğim bazı kişilerle görüştükten sonra ben bu tarihe, sadece bir tahmin olarak ulaşıyorum.

* * *

Duygum odur ki, AKP kurmayları da benzer analizler yapıp kendi çıkarları ile ülkenin çıkarlarının buluştuğu en optimal noktanın kasımda yapılacak erken/baskın seçim olacağını göreceklerdir. Belki de zaten çoktan görmüşlerdir.

Cumhurbaşkanı’nı doğrudan millete seçtirmeye kalkmak ise AKP’nin aleyhinedir. Zira, böyle bir seçim çift turlu olmak zorundadır ve ikinci turda AKP dışı güçlerin işbirliği yapma ihtimali böyle bir seçimi AKP açısından çok riskli hale getirir.

Benim erken seçim tarihiyle ilgili tahminim basit bir kurala dayanıyor:

Aklın yolu birdir!

İLGİLİ HABERLER