Dünya
  • 12.11.2020 12:12

Ermeniler Linç etmek için Paşinyan ve ailesini arıyor

 Erivan’da yer yerinden oynuyor, Paşinyan nerede?
Öfkeli halk Paşinyanı ve ailesini linç etmek için her tarafta arıyor

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan karşısında ağır yenilgiye uğrayan Ermenistan Başbakanı Paşinyan ortada yok. Ermenistan muhalefeti ise onu devirmek için ‘Ulusal Kurtuluş Komitesi’ adlı bir oluşum kurdu.

Rusya aracılığında yapılan müzakerelerde, Azerbaycan karşısında ağır yenilgi anlamına gelen anlaşmaya imza atan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın iki gündür ortaya çıkmaması spekülasyonlara yol açarken başkent Erivan’da kaotik hava sürüyor.

Erivan’daki Özgürlük Meydanı’nda toplanan muhalif göstericiler, ülkede “Ermenistan Ulusal Kurtuluş Komitesi” adıyla paralel bir siyasi yapı kurma kararı aldı. Halk Paşinyan'ın istifasını talep ediyor.

PARLAMENTO TOPLANAMADI

Genelde dünyanın dört bir yanına yayılmış Ermeni diyasporasının Ermenistan’daki kolu olan Taşnak Partisi, Özgürlük Meydanı’ndaki protesto gösterilerinde başı çekiyor.Taşnak Partisi, ülkedeki diğer muhalif güçlerin de kendilerini desteklediğini iddia etti. Yaklaşık 30 bin kişinin toplandığı dünkü gösterilerde arbede de yaşandı.

Milliyetçi sloganlar atan göstericiler güvenlik güçleriyle zaman zaman kavgaya tutuştu. Polisin müdahalesiyle 130 kadar protestocu gözaltına alındı.Gösterilerde, iki gündür bir araya gelemeyen milletvekillerine toplanma çağrısı yapan muhalefet, Nikol Paşinyan’ın imzaladığı anlaşmanın geri çekilmesi için süreç başlatılmasını istedi. Ancak dün de parlamentoda toplantı için yeterli çoğunluk sağlanamadı.

Gelişme üzerine Taşnak Partisi, “Paşinyan istifa etmezse başka bir yolunu buluruz” şeklinde üstü kapalı bir açıklama yaptı. Meydanlardan ise “Hain Paşinyan” sloganları yükselmeye devam ediyor.

İKİ KIZI KANADA’DA MI?

Erivan’da yer yerinden oynarken Başbakan Paşinyan ve ailesinin nerede olduğu belirsiz.

Grapark gazetesi, “Şüphesiz bu ortamda Paşinyan sokağa çıkamaz. Linç edileceği ortada. Ancak Ermenistan halkının, ülkeyi yönetmeye devam ettiğini söyleyen Paşinyan’ın nerede olduğunu bilmesi en doğal hakkı” yorumunda bulundu.

Bir gösterici, Erivan, Ermenistan'da 11 Kasım'da Dağlık Karabağ bölgesindeki askeri ihtilafı sona erdirmek için bir anlaşmanın imzalanmasının ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan'ın istifasını talep etmek için bir muhalefet mitingi sırasında nöbet tutan kolluk kuvvetlerini işaret ediyor. REUTERS / Artem Mikryukov

Gazeteye göre Paşinyan’ın iki kızı Mariam ile Şuşan, bir hafta önce Ermenistan’dan ayrılarak Kanada’ya gitti.

In first LA visit, Armenian PM Nikol Pashinyan addresses thousands of the  diaspora community outside City Hall – Daily News

Üç gün öncesine kadar cepheye gitmek üzere askeri eğitim almaya devam eden Paşinyan’ın eşi Anna Akopyan da esrarengiz biçimde ortadan kayboldu.

Anna Akopyan’ın salı gününden itibaren oğluyla birlikte Paşinyan’ın yanında olduğu tahmin ediliyor. Gizlendikleri yer olarak ise Ermenistan Savunma Bakanlığı binasına işaret edildi.Ermenistan’daki “Politik” haber sitesi ise Nikol Paşinyan’ın önceki sabah Facebook üzerinden paylaştığı son görüntülere istinaden, kendisinin Erivan’daki ABD Büyükelçiliği’ne saklanmış olabileceğini öne sürdü.Öte yandan Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi, 2018’de iktidardan ayrılan ülkenin eski lideri Serj Sarkisyan’ı sorguya çağırdı. Ulusal Güvenlik Servisi’nin olası darbe girişimini önlemeye çalıştığı yorumu yapıldı.

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER