Dünya
  • 31.10.2012 01:34

Esad'ın esir askerlerinden şok itiraflar

Suriyeli muhaliflerin esir aldığı Esed'e bağlı askerler, yaşadıklarını anlattı.

Kimi muhaliflerle girdiği çatışmanın ardından merkezine dönerken kimi de kendi ordularının bombardımanında yaralanan ve muhalifler tarafından yakalanan Esed'e bağlı askerler, yaşadıklarını AA'ya anlattı.

Mecbur oldukları için kendi halklarına katliamlar yaptıklarını ifade eden askerlerin tek isteği ülkelerine huzur ve barışın gelmesi.


Zorunlu olarak Esed ordusunda 2011 yılından bu yana askerlik yaptığını belirten Muhammede Casi (19) de asla kendi isteğiyle orduda yer almadığını kaydetti.

''Esed Ordusuna Hizbullah ve İran askerleri de Destek Veriyor"

Casi, ''Esed ordusuna Hizbullah ve İran askerleri de destek veriyordu. Bizler çatışmalarda önde, onlar da arkada duruyorlardı. Geri dönmeye çalıştığımızda bizi vuruyorlardı'' diye konuştu.

"Ailemize Bir Şey Yapacaklarından Korkuyorduk"

Yaklaşık 18 aydır Esed ordusunda zorunlu askerlik yaptığını vurgulayan Resme Hole ise şunları ifade etti:

''Askerden kaçmam mümkün değil. Ailemize bir şey yapacaklarından korkuyorduk. Aynı zamanda kaçmaya çalışanları kurşuna diziyorlardı. Benim gibi çok sayıda kaçmak isteyen var ama yapamıyorlar.''

"Esed Ordusunun Çöküşü Yakın"

Yaklaşık 2 yıldır Esed ordusuna bağlı asker olduğunu belirten Ahmet Ali de 1,5 yıldan bu yana da ailesini göremediğini kaydetti.

Salkin'deki çatışmalardan dönerken Derkuş kasabasında arkadaşlarıyla esir düştüğünü ifade eden Ali, ''Esed ordusunun çöküşünü çok yakın görüyorum. Halkıma karşı ateş etmem için bizi mecbur ediyorlardı. Birçok arkadaşımla Esed ordusundan kaçmayı denedik ama başaramadık. Hatta Türkiye'ye bile sığınmak istedik fakat yolları bilmediğimiz için yapamadık'' dedi.

"Esed'in Yanında Olduğum İçin Şimdi Pişmanım"

Esir askerlerden Hazem İsa İbrahim ise 6,5 yıldır orduda olduğunu, Salkin'den Cisri Şugur'a giderken Derkuş kasabasında esir düştüğünü kaydetti.

Teslim olmak istemediğini ve bu sırada bir anda kendi silahının ateşlendiğini vurgulayan İbrahim, Özgür Suriye Ordusu askerlerinin tedavisiyle ilgilendiğini söyledi. İbrahim, ''Bana insanca davrandıklarını gördüğüm zaman Esed'in yanında olduğum için pişmanlık duydum'' diye konuştu.
 

İLGİLİ HABERLER