Dünya
  • 30.10.2012 13:58

Esed'in askerlerinden şok itiraflar...

DERKUŞ - İsmihan Özgüven/Salim Taş

Kimi muhaliflerle girdiği çatışmanın ardından merkezine dönerken kimi de kendi ordularının bombardımanında yaralanan ve muhalifler tarafından yakalanan Esed'e bağlı askerler, yaşadıklarını Anadolu Ajansı'na (AA) anlattı.

AA ekibi Suriye'nin İdlip kentine bağlı muhaliflerin kontrolündeki Derkuş kasabasında bazı karargahlarda tutulan ve yaralıların tedavileri yine çatışmalarda mücadele ettikleri Özgür Suriye Ordusu askerleri tarafından yapılan Esed birliklerine bağlı askerlerle görüştü.

Mecbur oldukları için kendi halklarına katliamlar yaptıklarını ifade eden askerlerin tek isteği ülkelerine huzur ve barışın gelmesi.

Yaklaşık 24 yıldan bu yana Suriye ordusunda yer alan ve 27 Ekim'de muhaliflere esir düşen Yarbay Eyhem Ali, ''Artık kan akmasın, hepimiz bir aileyiz, kardeşiz. Bunlar bizim çocuklarımız ve ailelerimiz'' dedi.

Zorunlu olarak Esed ordusunda 2011 yılından bu yana askerlik yaptığını belirten Muhammede Casi (19) de asla kendi isteğiyle orduda yer almadığını kaydetti.

Çatışmalarda bizi öne sürüyorlardı

Casi, ''Esed ordusuna Hizbullah ve İran askerleri de destek veriyordu. Bizler çatışmalarda önde, onlar da arkada duruyorlardı. Geri dönmeye çalıştığımızda bizi vuruyorlardı'' diye konuştu.

Yaklaşık 18 aydır Esed ordusunda zorunlu askerlik yaptığını vurgulayan Resme Hole ise şunları ifade etti:

''Askerden kaçmam mümkün değil. Ailemize bir şey yapacaklarından korkuyorduk. Aynı zamanda kaçmaya çalışanları kurşuna diziyorlardı. Benim gibi çok sayıda kaçmak isteyen var ama yapamıyorlar.''

Esed ordusunun çöküşü yakın

Yaklaşık 2 yıldır Esed ordusuna bağlı asker olduğunu belirten Ahmet Ali de 1,5 yıldan bu yana da ailesini göremediğini kaydetti.

Salkin'deki çatışmalardan dönerken Derkuş kasabasında arkadaşlarıyla esir düştüğünü ifade eden Ali, ''Esed ordusunun çöküşünü çok yakın görüyorum. Halkıma karşı ateş etmem için bizi mecbur ediyorlardı. Birçok arkadaşımla Esed ordusundan kaçmayı denedik ama başaramadık. Hatta Türkiye'ye bile sığınmak istedik fakat yolları bilmediğimiz için yapamadık'' dedi.

Esed'in yanında olduğum için şimdi pişmanım

Esir askerlerden Hazem İsa İbrahim ise 6,5 yıldır orduda olduğunu, Salkin'den Cisri Şugur'a giderken Derkuş kasabasında esir düştüğünü kaydetti.

AA

Teslim olmak istemediğini ve bu sırada bir anda kendi silahının ateşlendiğini vurgulayan İbrahim, Özgür Suriye Ordusu askerlerinin tedavisiyle ilgilendiğini söyledi. İbrahim, ''Bana insanca davrandıklarını gördüğüm zaman Esed'in yanında olduğum için pişmanlık duydum'' diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER