Asayiş
  • 13.7.2009 09:54

ETİLER CİNAYETİNDE FLAŞ GELİŞME !

Münevver'in tırnak altında bulunan iki farklı kişiye ait doku örneği, boğuştuğu katillerini ele veren en önemli delildi. Adli Tıp Kurumu DNA analiziyle, tırnak altındaki doku kalıntılarındaki Y-STR kromozomlarının Garipoğlu ailesine ait olduğunu belirledi. Cinayette kullanılan testerenin sapında ve testerenin saklandığı poşetin içinde de aynı katil zanlısına ait DNA örnekleri bulundu. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Yılmaz Erşen, Adli Tıp Kurumu tarafından DNA analizine dayalı olarak cinayeti işleyen faili gösteren 4 delili soruşturma dosyasına koydu. Adli Tıp Kurumu'ndan gelen raporların cinayeti Garipoğlu ailesinden birilerinin işlediğini kesin olarak ortaya koyduğunu belirten savcılık kaynakları, yakında davanın açılacağını kaydetti.

İddianamesi tamamlanan ve yakında açılacak davada Garipoğlu ailesinin 2 erkek ferdinin birden asli fail olarak yargılanması kesinleşti. Savcılık kaynakları, Cem'in babası Mehmet Nida Garipoğlu'nun tutuklanma nedeninin de Münevver'in tırnak altında bulunan DNA'yı ailenin açıklayamaması olduğunu ifade etti.

FAİLİN KİMLİĞİ KESİN OLARAK BELİRLENDİ

Adli Tıp Kurumu'ndan bir yetkili şunları söyledi: "Genç kızın tırnak altındaki doku örnekleri ile Garipoğlu ailesinden alınan örneklerdeki Y-STR kromozomlarının dizilişi çakıştı. Artık fail resmen belli. Faille ilgili hiçbir şüphe yok. Münevver'in elbisesi ve cesedi üzerinde bulduğumuz doku örneklerinin sahiplerini DNA testleriyle tek tek eşleştirerek bulduk. Böylece faile ait kimliği net olarak ortaya koyduk. Cinsel istismar bulgusu olmadığına dair tespitimiz de otopsi raporuna yazıldı. İkinci katil zanlısını gösteren sperm değil tırnak altında genç kızın ölmeden önce boğuştuğu aynı sülaleden iki kişiye ati doku örnekleriydi." diye konuştu. Baba, amca, dede, oğul gibi bir sülalenin bütün erkeklerinde Y-STR kromozomlarının dizilişi aynı özelliği taşıyor ve bu, DNA analiziyle tespit edilebiliyor.

Adli Tıp Kurumu, cinayette kullanılan testerenin konulduğu poşetin üzerinde de bunu satan nalburun DNA'sını buldu. İçinde genç kızın cesedinin bulunduğu çöpteki valizin üzerinde ise taksi şoförünün DNA'sı tespit edildi. Böylece cinayet öncesi, cinayet anı ve cinayet sonrasına ait somut deliller DNA analiziyle saptandı. Münevver Karabulut, 3 Mart 2009 günü İstanbul Etiler'deki bir çöp konteynerinde başı gövdesinden ayrılmış halde valiz ve gitar çantası içinde bulunmuştu.

İLGİLİ HABERLER