Gündem
  • 15.3.2021 11:52

Eyvah!.. Büyükşehirlerde koronavirüs 3 katına çıktı, sert önlemler geliyor

Büyükşehirlerde koronavirüs şoku: 3 katına çıktı!

Koronavirüs günlük ve haftalık vaka tabloları ile risk haritasında beklenmedik sonuçlar görülmeye başlandı. Elde edilen son veriler yaklaşık 1 yıldır devam eden koronavirüsle mücadele sürecinde bambaşka bir tabloya geçildiği ve 1 yılın toplamını geride bırakacak bir hareketliliğin şu an mevcut olduğunu gözler önüne serdi. İşte büyükşehirlerdeki tabloyu gözler önüne seren Sağlık Bakanlığı verileri ve Bakan Fahrettin Koca'nın son dakika açıklamalarındaki önemli ayrıntılar..

Günlük koronavirüs vaka sayılarındaki artışla ilgili analizlerin neticeleri ortaya çıkmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her gün açıkladığı koronavirüs vakalarına ilişkin gelişme ve risk haritasındaki değişimler son haftaların neredeyse geçtiğimiz 1 yılı 3 e katladığını gösterirken nedenleriyle ilgili 3 ana etken ortaya çıktı. İşte koronavirüste yaşanan son dakika gelişmeleri ve Bakan Koca'nın açıklamaları;

ARTIŞIN 3 NEDENİ VAR

Günlük vaka sayılarındaki hızlı artışın üç nedeni olduğu düşünülüyor. Bunlar kısıtlamaların esnetilmesi nedeniyle hareketliliğin artması, İngiliz mutantının artık Türkiye geneline yayılmış olması ve vatandaşların kurallara eskisi kadar uymaması olarak sıralanıyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE 10 GÜNDÜR ÖNLENEMEYEN BİR YÜKSELİŞ VAR

İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde son 10 gündür vaka sayıları ile testlerdeki pozitiflik oranı sürekli artıyor.

HASTANEYE BAŞVURU YÜZDE 30 ARTTI

Polikliniklere başvurular da yüzde 30 arttı. Büyükşehirler başta olmak üzere vakalardaki hızlı artışın yoğun bakıma ve entübeye dönüşmesi ile ilgili bir endişe yaşanıyordu.

DOLULUK ORANINI ARTTIRMIYOR

Ancak sayısal artışa karşın bunun hastane doluluk oranlarına yansımadığı, kesin olmamakla birlikte hastalığın seyrinde bir hafifleme olduğu gözleniyor.

 İNGİLİZ MUTASYONU TABLOYU 3 KATINA ÇIKARDI

Yapılan filyasyon çalışmalarında İngiliz mutantı virüsün evde bulaşları önceki döneme göre 3 kat artırdığını gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki dönem mavi dışındaki tüm illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına geri dönülmesinin düşünülebileceği belirtiliyor.

RAHATLAMA MAYISTA

Önümüzdeki haftalarda günlük vaka sayılarının 20 binleri geçebileceği belirtiliyor.

Ancak mayısla birlikte havaların, toplumsal bağışıklık ve aşının etkisi ile Türkiye genelinde vaka sayılarında bir gerileme bekleniyor. Yaz ise biraz daha rahat geçecek.

BAKAN KOCA GÜNLÜK TALBOYU AÇIKLADI

Türkiye'de son 24 saatte 132 bin 425 Kovid-19 testi yapıldı, 13 bin 378 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıktı, 68 kişi hayatını kaybetti. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

İLGİLİ HABERLER