Gündem
  • 31.8.2013 13:50

'Faiiler belli, neden yakalanmıyor?'

İSTANBUL'da Gezi Parkı direnişi sırasında Hatay'da düzenlenen protesto gösterileri sırasında 3 Haziran gecesi polis müdahalesinde başına aldığı darbe sonucu yaşamını yitiren 22 yaşındaki Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert, 3 ay geçmesine rağmen kimlikleri belli olduğunu iddia ettiği failler hakkında işlem yapılmadığını ileri sürdü.

Önce başında kurşun yarası olduğu açıklanmış, ardından da ön otopsi raporunda; ateşli silaha ait giriş çıkış deliği ve beyin dokusunda trace oluşturmuş herhangi bir lezyon saptanmadığı, ancak yapılan muayenede başının arkasında temporo oxpitalde 3x2,5 santimetre ebatlarında çökme nitelikli parçalı kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlandığı bildirildi.

18 GÖRGÜ TANIĞI VAR

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma yürütülürken Abdullah Cömert'in ağabeyi Zafer Cömert, hala İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan kardeşinin kesin ölüm nedenini belirten açıklamayı beklediklerini söyledi.

Zafer Cömert, 18 görgü tanığının ifadelerine rağmen, olayın failleri hakkında hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Görgü tanıklarının anlatımına göre, kardeşini yeşil renkli 'akrep' diye tabir edilen polis aracından hedef gözetilerek atılan gaz kapsülünün öldürdüğünü iddia eden Zafer Cömert, o araçta bulunan kimlikleri belli olan 3 polis hakkında hiçbir işlem yapılmadığını ileri sürdü.

Soruşturmada ilerleme olmamasının nedenini merak ettiklerini bildiren Zafer Cömert, aynı şekilde Gezi Parkı olayları sırasında Ankara'daki gösterilerde hayatını kaybeden Ethem Sarısülük'ün faillerinin de belli olmasına rağmen serbest dolaşmasının manidar olduğunu vurguladı.

"DEVLET BÜYÜKLERİNE KAPIMIZ KAPALI"

Eskişehir'deki Gezi eylemlerinde dövülerek öldürülen Hataylı Ali İsmail Korkmaz'ın faillerinin kısa sürede bulunmasını da değerlendiren Zafer Cömert, "Şüphelilerin yakalanmasında ailesinin devlet büyüklerini, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'i evlerine kabul etmelerinin bir etkisi olmuş mudur bilmiyoruz. Biz de merak ediyoruz. Ancak aile olarak kardeşimin failleri bir ömür boyu belli olmasa da devlet büyüklerinden hiç kimseyi evimize kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.

ADINA OKUL YAPTIRACAĞIZ

Zafer Cömert, Gezi Parkı eylemleri sırasında yaşamını yitiren kardeşi Abdullah Cömert'in adını yaşatmak için bir okul yaptırmayı planladıkları bunun içinde projeye katılmak isteyen herkesten 1 liralık yardımlaşma ve dayanışma desteği beklediklerini kaydetti.

Kardeşi için yazılan şarkı ve şiirleri de biriktirerek Abdullah Cömert adı altında kitaplaştırma projelerinin de olduğunu anlatan Zafer Cömert, bu kitabın satışından elde edilecek geliri de okul kampanyasına destek amacıyla kullanacaklarını sözlerine ekledi.


Başsavcılık açıklamasında ne demişti?

HATAY Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili sürdürülen soruşturmayla ilgili 21 Temmuz günü şu açıklama yapılmıştı:

"Olay yerinden temin edilen ve delil niteliği taşıdığı düşünülen çok sayıda materyal, diğer delillerle birlikte derhal (ertesi gün) Jandarma Ankara Kriminal Daire Başkanlığı'na ve Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderilmiş, bu kuruluşlarca 13.06.2013; 20.06.2013; 21.06.2013; 12.07.2013 ve en son 15.07.2013 tarihli raporlar düzenlenmiştir. Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'nca düzenlenen 15.07.2013 tarihli raporda da belirtildiği üzere; Abdullah Cömert'in kesin ölüm sebebi ve tespit edilen çökme kırığının ne tür bir cisimle oluşumunun uyumlu olduğu hususunda Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu'nun görüşünün belirlenmesi aşamasında soruşturma sürdürülmekte olup, Cumhuriyet Başsavcılığımızca maddi gerçeğe en yakın sonuca ulaşabilmek gayesiyle herhangi bir gecikme olmaksızın ayrıntılı, titiz ve özenli bir çalışma yürütülmekte olup; kamu vicdanının en kısa zamanda tatminkar biçimde aydınlatılacağı hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur."

İLGİLİ HABERLER