Ekonomi
  • 29.1.2014 03:43

Faiz uçtu döviz göçtü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ara Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa gitmesinin ardından 2,2516 seviyesinde bulunan dolar/TL, sert bir şekilde düşerek 2,1735'e kadar geriledi
Garanti Yatırım Stratejisti Cömert: "Yapılan faiz artırımı ortalama piyasa beklentisinin çok üzerinde, bu TL için oldukça olumlu olacaktır"
"TCMB'nin bu denli güçlü bir artırım yapması ve yukarı tarafta da marjı koruyor olması nedeniyle muhtemelen uzun bir süre faiz artırımı konusu gündeme gelmeyecektir"

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) ara Para  Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz oranlarında güçlü bir artışa  gitmesinin ardından 2,2516 seviyesinde bulunan dolar/TL, sert bir şekilde düşerek  2,1735'e kadar geriledi.

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert konuya ilişkin  değerlendirmesinde, yapılan faiz artırımının ortalama piyasa beklentisinin çok  üzerinde olduğunu belirterek, bunun Türk lirası için oldukça olumlu olacağını  söyledi.
Faizlerde sadeleşme olmasının da yine olumlu algılanacak bir gelişme  olduğuna dikkati çeken Cömert, "TCMB'nin bu denli güçlü bir artırım yapması ve  yukarı tarafta da marjı koruyor olması nedeniyle muhtemelen uzun bir süre faiz  artırımı konusu gündeme gelmeyecektir" dedi.
Tahvil piyasasında son günlerde görülen ters eğimli verim eğrisinin  aynen devam edeceğini ifade eden Cömert, hatta bu artış sonrasında kısa vadeler  ile uzun vadeli tahviller arasındaki getiri farkının daha da açılacağını dile  getirdi.
Cömert, "Bu çerçevede 10 yıllık tahvil faizinin çift hane altına  düşmesini beklerim. Ancak bankaların fonlama maliyeti artacağından mevduat ve  kredi faizlerinin de artacağını hatırlatayım" değerlendirmesinde bulundu.
Bu arada, faiz artırım kararının ardından Avro/TL de 3,0789'dan  2,9682'ye kadar geriledi. Avro, 15 Ocak'tan bu yana ilk kez 3 liranın altına  düştü.

İLGİLİ HABERLER