Spor
  • 31.7.2012 16:08

'F.Bahçe'yi seçtim, Çünkü...'

F.Bahçe'nin uzun çalışmalar sonra İspanya'dan transfer ettiği genç yıldız yeni kulübü ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe'nin Valencia'dan transfer ettiği tecrübeli futbolcu Mehmet Topal transfer sürecine, takımın taktiksel durumuna ve sezon hedeflerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Saracoğlu’ndaki ilk maçına çıkmayı iple çektiğini dile getiren Mehmet Topal, taraftarın kendisine gösterdiği ilgi ve samimiyete iyi futbolla cevap vereceğini söyledi. 

Fenerbahçe Dergisi'ne konuşan Mehmet Topal, La Liga'dan tekrar Türkiye’ye dönmesiyle ilgili, "İspanya’da dolu dolu 2 sezon geçirdim. Şartlar, futbol açısından maddi değil de, manevi olarak çok üst düzeydeydi. Ben de 2 sezonu çok iyi geçirdiğimi ve çok iyi izlenimler bıraktığımı düşünüyorum. Biraz da kadere inanan bir insanım. Böyle büyük bir camiaya geldiğim için de çok mutluyum. Bu takıma faydalı olmak için her zaman gücümün son damlasına kadar terimi akıtacağım. Dediğim gibi kısmet de böyle büyük bir camiada oynamak varmış. İnşallah burada kalıcı oluruz" açıklamasında bulundu.

"ALİ YILDIRIM VE AYKUT KOCAMAN'IN ÖZGÜVENİ BENİ ETKİLEDİ"
Tecrübeli oyuncu, 'Fenerbahçe’yi tercih etmendeki sebepleri aktarır mısın? Transfer sürecinde nasıl diyaloglar kuruldu?' şeklindeki soruya ise, "Sayın Ali Yıldırım ve Aykut Hoca’ya çok teşekkür ederim. Onlar, benim bu takıma gelmemi çok istediler. Her görüştüğümüzde beni takımda görmek istediklerini dile getirdiler. Benim hakkımda düşünceleri, bana yaklaşımları, bana olan özgüvenleri beni çok etkiledi. Tabii ki böyle büyük ve önemli insanlardan güzel şeyler duymak insanı daha çok etkiliyor. Onların bu konuşmaları ve bana olan güvenleri, bu camiada beni görmeleri bunu bana hissettirmeleri beni en çok etkileyen etmenlerdendi" cevabını verdi.

"SARACOĞLU'NDA İLK MAÇIMA ÇIKMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM"
Şükrü Saracoğlu'nun Türkiye’nin en büyük ve en güzel sahalarından bir tanesi olduğunu ifade eden Topal, "Mükemmel bir seyirci atmosferi var. Ben Saracoğlu’nda ilk maça çıkmayı dört gözle bekliyorum. Benim için çok heyecan verici olacak. Burada bir uyum süreci sorunu yaşayacağımı düşünmüyorum. Zaten çoğu milli takımdan arkadaşlarım. Burada çok güzel bir ortam var ve çok güzel bir ortam kurduğumuzu düşünüyorum. Bu birlikteliği ve beraberliği böyle devam ettirirsek; hep birlikte büyük başarılara da imza atacağımızı düşünüyorum. Söylediğim gibi ilk maç benim için çok önemli. Buraya gelmemin en büyük nedenlerinden biri de taraftarların bana yaklaşımlarıdır. Hiçbir zaman hiçbir kötü tepki ile karşılaşmadım. Transfer sürecinde beni takımda görmek istediklerini söylüyorlardı. Bunlarda beni olumlu etkiledi. Taraftara layık olabilmek için elimizden geleni yapacağız" dedi.

"İNŞALLAH HOCAMIZIN SÖYLEDİKLERİNİ SAHAYA YANSITABİLİRİZ"
Teknik direktör Aykut Kocaman'ın oyun anlayışından bahseden başarılı futbolcu, "Zaman zaman hocamız teknik konuları ve yapmamız gerekenleri bizlere anlatıyor. Hocamız, daha çok pas yapan, daha çok futbol oymaya çalışan ve bunu yaparken de sert futbol oynamamız gereken bir oyun karakterini bizden istiyor. Biz de sahada bunları yapmaya çalışıyoruz. İnşallah hocamızın söylediklerini sonuna kadar sahaya yansıtabiliriz" diye konuştu.

"TÜRK FUTBOLU SON 2 YILDA GERİYE DÜŞTÜ"
Türk futbolunda yaşanan süreci değerlendiren Mehmet Topal, "Şunu söylemeden geçmek istemiyorum; Türk futbolu son 10 senede çok büyük bir etki oluşturmuşken, çok ilerleme kaydetmişken son 2 yılda biraz geriye doğru düştüğümüzü düşünüyorum. Bu zor süreçte takım gerçekten mükemmel ayakta durdu. Taraftarlar, camia, bütün oyuncular; herkes birbirine inanılmaz derecede bağlı kaldı. Bu da camiamızın ne kadar büyük ve güçlü kulüp olduğunu gösteriyor. Bu duruş, bütün kulüplerin, bütün sağduyulu insanların hoş görüsünü kazandı. İnanılmaz bir duruştu. Önemli olan; bu zor süreçten iyi bir şekilde çıkmaktı. Şimdi ise bütün iş, biz futbolcularda. Kulübümüz ne kadar başarıya götürürsek, ne kadar başarılı sonuçlar alırsak; bugünler geride kalacak ve bu süre çok çabuk unutulacak" şeklinde konuştu.

"AVRUPA'DAN DAHA ÜST DÜZEYDEYİZ"
Fenerbahçe Kulübü'nün imkanlarından bahseden Mehmet Topal,"Avrupa’dan daha üst düzeydeyiz. Profesyonellik açısında, tesisleşme açısında, yetenek açısından. Zaten Fenerbahçe bunu bütün spor dallarında göstermiş durumda. Gerek voleybolda, futbolda, basketbolda, yüzmede, altyapılarda. Ben Türk kulüplerinin Avrupa’dan daha önde olduğunu düşünüyorum. Fenerbahçe’nin de 1 adım önde olduğunu düşünüyorum. Biraz daha altyapıya önem verdiğimiz takdirde çok çok daha işler başarıp, Avrupa’dan çok daha önde olacağımızı düşünüyorum" diye kaydetti.

"AZİZ YILDIRIM'IN YAPTIKLARI ORTADA"
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'dan bahseden Mehmet Topal, "Sayın başkanımızın Fenerbahçe Spor Kulübü’ne yaptıkları ortada. Bunları teker, teker söylemeye gerek yok. Fenerbahçe gibi büyük bir camiayı çok iyi yerlere getirdi ve çok büyük başarıla imza attı. Çok iyi bir Fenerbahçeli olduğunu biliyorum. Başkanımızla hala tanışma imkanımız olmadı ama Sayın Ali Yıldırım sağ olsun, Başkanımızın beni bu camiada görmek istediğini çok söylemişti. O da beni çok etkilemişti, çok duygulandırmıştı. Çok büyük bir Fenerbahçeli. İnşallah onun seçkin başkanlığında Fenerbahçe’yi hep beraber çok daha iyi yerlere getiririz" dedi.

"MİLLİ TAKIM ADINA ÜZÜNTÜ VERİCİ"
A Milli Takım ve Abdullah Avcı hakkında konuşan Mehmet Topal, "2012 Avrupa Şampiyonası’nda olamamanın Türk Milli Takımı adına çok üzücü bir şey olduğunu düşünüyorum. Açık söylemek gerekirse, ben final maçından başka maç izlemedim. Çünkü izleyemedim ve çok fazla zevk de alamadım. Orada olmadığımız için de çok üzüldüm. Çok kötü olaylar ve sorunlar yaşadığımız için oraya gidemediğimizi düşünüyorum. Sayın Abdullah Avcı milli takıma çok yeni etkinlikler kazandırdı. Gençlere çok önem veriyor. Formayı hak edene vereceğini söylüyor. Zaten yaptığımız hazırlık maçları da takımın iyi yolda gittiğini gösteriyor. Şu an milli takım olarak ilk hedefimiz 2014 Dünya Kupası’na katılmak. İlk maçımız 7 Eylül’de deplasmanda Hollanda ile. Böyle ciddi bir rakiple oynamak, ayrı bir konsantrasyon gerektiriyor. Bu eleme maçlarında elimizden geleni yapıp, inşallah Milli Takımı 2014 Dünya Kupası’na götürürüz" şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER