Spor
  • 7.5.2013 17:17

Federasyon başkanından "doping" kabulü

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda son günlerde gündeme gelen doping olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Federasyonun ilkesinin ’temiz spor’ olduğunu belirten Terzi, “Federasyonumuz büyüdüğü sürece kendi paralelinde değişik sorunlarla karşı karşıya geliyor. Bunlardan birisi de dopingle mücadele. Sporcularımızın dopinge bulaşmadan bu sporu en iyi şekilde, performanslarını yükselterek yapmalarını amaçlıyoruz. Hiçbir federasyonda bulunmayan, sporcuda yasaklı madde bulunması durumunda hangi antrenörle çalışıyorsa onu da disiplin kuruluna vererek ceza aldıran tek federasyonuz” dedi.

"NEVİN YANIT’IN BİYOLOJİK PASAPORTLA İLGİLİ BİR SIKINTISI OLMAMIŞTIR”
Nevin Yanıt’ın Avrupa Şampiyonası ve Londra Olimpiyat Oyunları’ndaki numunelerinde sorun olmadığını hatırlatan Başkan Terzi, “Yanıt’ın Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’ndan önce Düsseldorf’ta deneme amacıyla katıldığı yarışmada alınan numunede yasaklı madde tespiti sonucu disiplin kurulunda savunması alınacak. Bu savunma neticesinde bir karar verilecektir. Nevin Yanıt’ın biyolojik pasaportla ilgili bir sıkıntısı olmamıştır” ifadelerini kullandı.
Dopingle ile ilgili sorun yaşayan Yanıt’ın soruşturmasının, Alptekin’e göre daha kısa süreceğini belirterek, “Nevin Yanıt’la ilgili süreç, biraz daha kısa sürebilir. Numunesinde yasaklı madde bulunan sporcuların ve antrenörlerin savunması uzayabilir ve bir oturumda cevap verilmeyebilir” dedi.

"SPORUN BANA VERDİĞİ ERDEMLERİ HİÇBİR ZAMAN BOZMADIM"
Türkiye Atletizm Federasyonu’nun IAAF’la bir takım pazarlıklara girdiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Terzi, “Atletizm Federasyonu olarak IAAF’a, Aslı Çakır Alptekin’in affedilmesi için girişimde bulunduğumuz ve Nevin Yanıt’ın cezasını kabullendiğimiz şeklinde haberler var. Benim spor camiasındaki 43’üncü yılım. Sporun bana verdiği erdemler var. Bu erdemleri hiçbir zaman bozmadım” diye konuştu.
Basın mensuplarının IAAF sözcüsünün Alptekin ve Yanıt’ın durumlarıyla alakalı açıklamalarda bulunması ile ilgili soruya ise Terzi, “IAAF’ın sözcüsünün açıklamalarını biz de araştırdık. Oradaki açıklamalar tedbir konusuyla alakalıydı. Tedbiri IAAF vermiyor, biz veriyoruz. Nevin Yanıt ve Aslı Çakır Alptekin’i Akdeniz Oyunları listesine almayışımız da bu tedbirle alakalı bir durum. Oradaki açıklama, ceza alırlarsa nelerle karşılaşabilecekleriyle ilgilidir. Tabii süreç devam ederken IAAF’tan böyle bir açıklamanın yapılmasını şık görmüyorum” diye cevap verdi.

"IAAF LİSTESİNDE TÜRKİYE’DEN 2003 YILINDAN BU YANA 8 SPORCU CEZALI GÖZÜKÜYOR”
Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin (IAAF) listesinde dünyada 258 sporcunun cezalı durumda bulunduğunu vurgulayan Terzi, “Bunların 39’u Rusya, 13’ü Kenya, 12’si Ukrayna, 51’i Hindistan. Bizim sayımız ise 2003 yılından bu yana 8 sporcu olarak gözüküyor. Sayısı 500 atlete kadar ulaşan milli takımlarımızın denetlenmesi, kontrol edilmesi her zaman mümkün olamamaktadır” diye konuştu.
(İHA)

İLGİLİ HABERLER