Gündem
  • 16.10.2005 03:33

FENERBAHÇE TUTKUSU BU BELGESELDE: 'TAKIM BÖYLE TUTULUR...'

Fenerbahçeli eski futbolcu Ogün Altıparmak'ın oğlu Okan, "Dünyada benzeri yok" dediği Fenerbahçe taraftarının tutkusunu film yaptı. Taraftarlar Fenerbahçeli olma duygusunu anlattı.

Fenerbahçe taraftarının Fenerbahçe tutkusu film oldu. Okan Altıparmak "Takım Böyle Tutulur" adlı filmde, Fenerbahçe taraftarlarının takımlarına olan tutkusunu konu alıyor. Film 25 Kasım'da 100 salonda birden gösterime girecek. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı başta olmak üzere, deplasman maçlarında, Kadıköy ve Bağdat Caddesi'nde, ev ve işyerindeki taraftar görüntüleri ve röportajlarından oluşan "Takım Böyle Tutulur" filmi, "Fenerbahçelilik" duygusunun boyutunu gözler önüne seriyor. Okan Altıparmak ile filmini konuşmak üzere Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın altlındaki Fenerium'da buluştuk. Amerika'da oyunculuk eğitimi alan ve film yapım şirketinde çalışan Altıparmak, ilk denemesi olan Fenerbahçe filmini Hollywood film sektörüne giriş vizesi olarak görüyor; "Hollywood'da dikkat çekebilmeniz için düşük bütçeyle para kazandıran bir film yapmanız gerekiyor. Ben de böyle bir proje arayışındayken yolda gördüğüm bir Fenerbahçe taraftarından esinlenerek bu filmi yaptım. Maliyeti 120 bin dolar oldu. Filmi yurtdışında da göstermeyi amaçlıyorum. Hem konu olarak hem de bütçe olarak dikkat çekecektir. Bir de gişe yapıp para kazanırsa bir Türk Hollywood'a girmiş olacak." Okan Altıparmak filmi yapma amacını biraz daha açıyor ve "Bu filmi yapmamın bir amacı da, gücünün yüzde 10'uyla var olduğuna inandığım Fenerbahçe camiasının gücünü gözler önüne sermekti. Hem Fenerbahçelilik neymiş, hem de Fenerbahçe filmi yapılırsa ne olurmuşu göstermek istedim. Bu filmi yurtdışında piyasaya çıkardığımda ki, mutlaka çıkaracağım, Fenerbahçeyi taraftarıyla onlara tanıtacağım"

HAYATIN TA KENDİSİ

Altıparmak ve ekibi geçen yıl aylar süren bir çalışmayla tribünde, sokakta, evde, işyerinde, kafede Fenerbahçe taraftarlarını çekmiş. Böylelikle Fenerbahçe taraftarının tutkusunu, Fenerbahçelilik duygusunu filme yansıtmış. Kendisi de Fenerbahçeli olan Okan Altıparmak çekimler sonunda Fenerbahçe taraftarlığının dünyada benzeri olmadığını görmüş. "Fenerbahçe taraftarının yüzündeki tutku ve duyguyu başka takımların taraftarında göremezsiniz. Bence Fenerbahçe taraftarlığının altında müthiş bir güç var, nereden geliyor bilmiyorum, bunun araştırılması gerek"diyen Altıparmak, taraftarlara ait şu bilgileri veriyor: "Taraftarlara Fenerbahçelilik nedir diye sorduğumda 'Sevgi, aşk, tutku, itibar, güç, hayat tarzı, hayatın ta kendisi..." gibi cevaplar aldım. Bu cevabı başka taraftardan duyamazsın. Fenerbahçelilerin taraftarlığı tribünde kalmaz, hayatının her dakikasında vardır. Fenerbahçe'nin binlerce çeşit lisanslı ürünlerinin satışı da bunu gösteriyor. Adamın evindeki yatağı da, suyunu içtiği bardağı Fenerbahçe logolu." Filmi Andreas Treske ile birlikte çeken Altıparmak, taraftarların anlattıklarından örnekler de aktarıyor. "Adam evli, evlilik yüzüğünde 'Fenerbahçe seni seviyorum' yazıyor. Eşinin bu duruma ne dediğini soruyorum. 'Önce bozuldu, sonra onunla konuştum. Kendisini sevdiğimi ama Fenerbahçe'yi daha çok sevdiğimi, hatta ilk eşimin Fenerbahçe olduğunu ve bunu da kabullenmesi gerektiğini söyledim' diyor. Bir başka taraftar, 'Başkana söyleyin Fenerium'ları Carrefour gibi yapsın, bütün ihtiyacımızı oradan alalım' diyor. Bir başkası ise 'Ana, baba, kardeş, eş, sevgili seni terkedebilir ama bir tek şey var ki, seni hiçbir zaman terk etmez, o da Fenerbahçedir' şeklinde tarif ediyor." Filmde Lefter, Aykut Kocaman, Ogün Altıparmak gibi eski futbolcularla röportajlar da var.

BENZERİ YOK

Okan Altıparmak'a Fenerbahçe taraftarlarının bu filmde ne bulacağını, daha doğrusu niye izleyeceğini soruyoruz; "Taraftar kendini izleyecek, adeta aynaya bakacak. Geçen yılki şampiyonluk heyecanını bir kez daha yaşayacak. Yeri gelecek 'biz neymişiz' diyecek, yeri gelecek Fenerbahçe tutkusunun çok normal bir şey olmadığını görecek' cevabını alıyoruz. Şimdi de gişe beklentisini öğrenmek istiyoruz. "Hiçbir şey tahmin edemiyorum. Çünkü şimdiye kadar dünyada böyle bir film yapılmadı. Örneği yok" diyor bunun üzerine dağıtımcı firmanın 100 salonda birden filmi gösterime sokmasının beklentilerin yüksek olduğunu gösterdiğini hatırlattığımızda yine kaçamak cevap veriyor; "Bizim filmi Özen Film dağıtıyor, onlar bu filmden ne bekliyorlar bilmiyorum." Bu arada Okan Altıparmak Fenerbahçe'nin 25 milyon taraftarı olduğunu sık sık dile getirmeyi de ihmal etmiyor. Son olarak Okan Altıparmak'ın Fenerbahçe tutkusunu ölçmek için Galatasaray veya Beşiktaş'a da film çekip çekmeyeceğini soruyoruz. "Ben Fenerbahçeliyim ama aynı zamanda yönetmenim. Hatta ben Fenerbahçe'den önce Galatasaray'a film teklifinde bulunmuştum. Fatih Terim'e, Milan'dan döndüğünde, Galatasaray'ın şampiyonluk hikayesini İngilizce film yapayım dedim. Ama Terim istemedi."

/ŞERİF ERCAN - SABAH

İLGİLİ HABERLER