Spor
  • 28.9.2011 16:58

FENERBAHÇE’Yİ TFF DÜŞÜRMEZSE UEFA DÜŞÜRÜR

TÜFAD Trabzon Şubesi'nin düzenlediği, "Futbolun yeni gerçekleri" panelinde konuşan Erman Toroğlu, Türkiye'ye yabancı futbolcu, hoca veya hakem değil, yabancı yönetici transfer edilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Trabzon Şubesi, Trabzon'da, 'Futbolun Yeni Gerçekleri' adlı panel düzenledi. Panele, Trabzonspor'un eski teknik direktörü Giray Bulak, antrenör Fahir Genç ve eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu, konuşmacı olarak katıldı. TÜFAD Trabzon Şube Başkanı Nurettin Balaban'ın açılış konuşmasını yaptığı panel yaklaşık 3 saat sürdü. Panelde konuşan antrenör Giray Bulak, dün akşam oynanan Trabzonspor – Lille maçında sadece 5 Türk futbolcu bulunduğunu belirterek, "Lille, 300 milyon değerinde bir takım. Hazard diye 52 milyon liralık oyuncuları var. Sonuçta baktığımızda Fransa futbolunun atletik yönü önde ve devrişirme oyunculardan kurulu bir lig. Kültürel ve endüstriyel futbolun ne kadar önemli hale geldiğinin örneğini yaşadık. Lille'nin 16 yabancı oyuncusu var. Fransa liginde siyahi oyuncuların çok fazla olduğunu görebiliriz. Trabzonspor ise 10 yabancı oyuncuyla mücadele etti dün akşam. Benim garibime gitti. Belki gelecekte hepsi yabancı oyuncu olacak. Çünkü 6+2'nin ucu açık. Gençlerimize çok değer vermemiz lazım. Hizmeti gencin, çocuğun ayağına getirmemiz lazım. Fırsat yoksa yetenek yoktur. Fırsatı vereceksiniz ki yetenek meydana çıkacak" diye konuştu.

FAHİR GENÇ: "TFF , TÜRK FUTBOLUNUN ÖNÜNÜ AÇACAK NOKTADA DEĞİL"

TÜFAD Genel Merkez Eski Genel Sekreteri Fahir Genç ise, TFF'nin yapılanmasının şu anki konumu itibariyle Türk futbolunun önünü açacak noktada olmadığını belirterek, ''Bunu 3 Temmuz sonrası Türkiye de yaşanan olaylarda gördük. Ondan önceki bir sürü teknik organizasyon sayabilirim, bunda da gördünüz. 7 yıl TFF'de teknik adam olarak görev yapan biri olarak, o yapıyı iyi bildiğini sanan biri olarak çok ciddi şekilde TFF genel kurulunun bundan farklı bir yapıya kavuşmasının elzem olduğunu düşünüyorum" dedi.

TOROĞLU: ''HERKES FUTBOLCUNUN SIRTINA BİNİP GİDİYOR"
Eski hakem ve futbol yorumcusu Erman Toroğlu ise futbolun, futbolcular etrafında döndüğünü vurgulayarak, "Futbolda temel unsur futbolculardır. Futbolcu olmazsa antrenör, yönetici, federasyon hikaye. Herkes futbolcunun sırtına binip gidiyor. Futbolcu neyi kazanıp, neyi kaybettiğinin farkında değil. Genç yaşta olduğu için o hızı anlamıyor, araba devrildikten sonra anlıyor. Ya kendini kurtarıyor, ya da kurtaramıyor" dedi.

"TÜRK FUTBOLUNA ASIL LAZIM OLAN YABANCI YÖNETİCİDİR"
Toroğlu, Türk futbolunun en zayıf halkasının yöneticiler olduğunu belirterek, "Maalesef, Türkiye'de en fazla konuşan yöneticiler. Türk futbolunda şu anda ne yaparsanız yapın, Trabzonspor, Lille ile oynasa veya bir başka takım başkasıyla oynasa, mahkemelerdeki bu işler konuşulacak. Bu yarayı veren yöneticiler. Onlar için her şey para. Öteki, diğerleri hikaye. Şike çıktığından beri para ile ahlak çarpışıyor. Bu olaya verilen cevap para. Bu yönetici arkadaşlar zaman zaman basını da kullanarak yabancı hakem isterler, yabancı teknik direktör isterler. Ama Türk futboluna asıl lazım olan yabancı yöneticidir" diye konuştu.

"FEDERASYON KÜME DÜŞÜRMEZSE UEFA DÜŞÜRÜR"
Yabancı futbolcuların kesin olarak oynayabilecekse transfer edilmesi gerektiğini de ifade eden Toroğlu, "Çoğu kulüplerde oyuncu transferinde tek bir antrenör, tek bir menajer ve idarecinin yer aldığı bu üçlü sistem sağlıklı değil. Verilen rakamlar hiç doğru değil. Kara kaplı defter diyor ki, kanaata dayalı olarak şikeye girdiğine kanaat getirdiğin takımı küme düşürürsün. Kime diyor, TFF'ye. Yorumu morumu yok. Şu anda etik kurulu kararı vermiş. İçerde dosyada duruyor, 'Şu takımlar küme düşmeli' diye. Ama Federasyon düşürmüyor. Neden, para yüzünden. Ama UEFA düşürür" dedi.
"Toroğlu, hakem ve futbolculara verilen cezaları gelecek maç öncesi açıklayan Federasyon'un bu olaylarla ilgili karar veremediğini de söyleyen Toroğlu, "Sporda hukuk beklemez. Bu şikeye bulaşanlar acil verilen karardan alıp, bu konuyu normal hukuka getirmek istiyor. Oraya gidince ne olacak, hepsi çıkacak. Ceza kurulunda şikeye karışsalar da polisin önünde geçerli değil. Suçüstü varsa hukuk kabul ediyor ancak" diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER