Gündem
  • 31.3.2009 17:55

FETHULLAH GÜLEN'DEN YAZICIOĞLU'NUN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ ŞOK SÖZLER...

Fethullah Gülen: Yazıcıoğlu, davası uğruna çıktığı yolda şehitliğe yürümüştür

Fethullah Gülen, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun geçirdiği helikopter kazası akabinde vefatına çok üzüldüğünü söyledi. Merhumu yakından tanıdığını belirten Gülen, Yazıcıoğlu için "Dostu yakin idi. (Allah Dostu) Karakterli bir insandı. Hizmete taraftardı." ifadelerini kullandı. Gülen Herkul.org sitesi tarafından yayınlanan bu haftaki sohbetinin son kısımlarını bir soru üzerine merhum Muhsin Yazıcıoğlu'na ayırdı. Fethullah Gülen, "Ben ona biraz fazla üzüldüm. Bu biraz tanımadan kaynaklanıyor. Siyasi mülahaza veya yakınlıkla lakası yok bu meselenin. Kim Rabbime, Efendimize, İslam'a ve Kuran'a yakın görünüyorsa ona yakın durmak Hakkın hatırına çok önemli bir vazifedir." dedi.

Fethullah Gülen, 'www.herkul.org' sitesinde yayınlanan bu haftaki sohbetinde, Muhsin Yazıcıoğlu'nun vefatına da değiniyor. Büyük üzüntü içerisinde olduğunu anlatan Gülen Yazıcıoğlunu şu cümlelerle anlattı:


"Ben ona biraz fazla üzüldüm. Bu biraz tanımadan kaynaklanıyor. Siyasi mülahaza veya yakınlıkla alakası yok bu meselenin. Kim Rabbime, Efendimiz'e (sas), İslam'a ve Kur'an'a yakın görünüyorsa ona yakın durmak Hakk'ın hatırına çok önemli bir vazifedir. Dostu yakin idi. (Allah dostu) Karakterli, yiğit, örnek bir Anadolu insanıydı. Hizmete taraftardı."


"Muhsin Bey'in ve kader arkadaşlarının ailelerine bir şey söylemek bize düşmez. Fakat, davası uğruna çıktığı yolda bir çeşit şehitliğe yürümüş ve herkesin hüsn-ü şehadetine mazhar olmuş bir insanın, yakınlarına şefaat edebileceği düşüncesi onlar için de çok önemli bir teselli kaynağı olmalıdır."


"Millî çizgisini inandığı şekilde mücahedeye dönüştürerek bir ömür o yolda yürüyüşünü sürdüren, memleketimizin güzide evlatlarından, Muhsin Yazıcıoğlu beyefendi ve yol arkadaşlarının âhirete irtihalini öğrenmiş olmanın hüznü içindeyiz. Muhsin Yazıcıoğlu Beyefendi'ye ve onunla aynı kaderi paylaşan arkadaşlarına Cenâb-ı Erhamurrahimin'den rahmet ve mağfiret diler, aileleri, akrabaları, dava arkadaşları ve Türk-İslam âlemine taziyelerimizi arz ederiz."


Ailesine her yönden sahip çıkılmalı


Fethullah Gülen, Yazıcıoğlu'nun ailesine her yönden sahip çıkılması gerektiğini aktarıyor: "Annesinin gidip eli öpülmeli, 'ben sizin bir evladınızım' denmelidir. Eşine 'siz bizim bacımızsınız' denmeli, evlatlarına evlatlarımız gibi sahip çıkılmalıdır." Gülen, Yazıcıoğlu'nun arama kurtarma çalışmalarında vazifeli olan asker ve sivil güçlerin vazifesini yerine getirdiğinden hiç kuşku duymadığına değiniyor: "Bundan sonra yapılacak şeylerde temkinli olunmalı. Musibette vurunmanın, dövünmenin kazandıracağı bir şey yok. Takdire rıza gösterilmeli."


Bu tip kazalar araştırılmalıdır


Muhsin Yazıcıoğlu'nun örnek bir Anadolu insanı olduğuna değinen Gülen, Anadolu insanının belli bir dönemde İslam'a ve Türk dünyasına karşı gelen şer güçlere karşı koyduğunu vurguluyor. Bir dönem değişik Türk boylarından gelen 11 milyon Anadolu insanının, 250 milyon insanı güzellikle idare ettiğini söylüyor. Anadolu insanının dünyayı idare etmesini saffaniyetine, duruluğuna, adaletine ve hak peresliğine bağlayan Gülen, bütün bu iyi niyetine rağmen bu mert insanların sürekli aldatılmaya çalışıldığının altını çiziyor. Gülen, yakın çağ tarihimizde yaşanan bazı önemli noktalarla ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor; "Aldanabilirsiniz ve hüsnü zan edersiniz. El alem gibi kötülük düşünmediğimiz için bazen aldanırsınız. 60'da sizin için kurban olan başbakanınız, belki böyle bir saffetinin kurbanı olmuştur. Daha sonraki dönemlerde yeni açılımlar ve atılımlara öncülük yapan bir insan (Turgut Özal), Allah'u alem böyle bir şeye kurban gitmiştir. Onun arkasındaki o ruhu ve manayı temsil edenler kurban gitmişlerdir."


Yazıcıoğlu'nun yaşadığı kazaları kasteden Gülen şunları ifade ediyor: "Kendisinin (Yazıcıoğlu) başına da 4-5 defa sürpriz trafik kazası gelmiş ve onları atlatmaya çalışmış. Bu defa farklı bir şekilde gitmiş. Bir yönüyle şüphelenmek lazım. Her şeyi kurcalamak lazım. Bu helikopter nasıldır? Neden böyle bir şeye itildim, neden ille de bununla götürülmek istendim? Yani temizdir bizim insanımız. Normal şeyler arkasında bizim insanımız hileler hurdalar aramaz. Bu açıdan da çok defa aldanabilmiştir. Ama iman sahibi kişiler aldansanız bile aldatmayınız anlayışı içindedir." Bu tarz kazalar gündeme geldiğinde Eşref Bitlis'in hala söylendiğine değinen Gülen, konuşmasında Pakistanlı Ziya Ul Hak'ın hayatını kaybettiği şüpheli uçak kazasına da temas ediyor. Arandığı dönemde kaldığı evde Ziya Ul Hak'a çok üzüldüğünü hatta hıçkıra hıçkıra ağladığını aktarıyor. Gülen, komplo teorilerine girilmeden, şüpheler de göz ardı edilmeden konuların araştırılmasının hususiyetine işaret ediyor.


Gülen açıklamasını şöyle devam ettiriyor; "Çok emin değilseniz hançerlenmek için kimseye sırtınızı dönmemelisiniz Hiç kimseye meydan vermemeli herkes elinden geldiği kadar havayı yumuşatmalıdır. Bence o cephe de bu meseleyi büyütülmemeli. Rabbimin takdiri deyip buna razı olmalıdır. O insanı sevenler, böyle yaralı oldukları bir dönemde ağızlarını dillerini kontrol altına almaktan zorlanabilirler. Ancak nihayetinde bu sözün bittiği yerdir, demek lazım. Sokaktaki insanlar kaba kuvvetle telkin etmemeli. Umumun malına zarar vermeden taşkınlık çıkarmadan yürüyorlar bağırıyorlarsa örneğin, 'Alperenler, başbuğular ölmezler' diye haykırıp boşalıyorlarsa onların hakkıdır buna müsaade edilmelidir. Ayrıca o insanlar şehit tipinde kazançlıdırlar. O insan dava uğurunda giderken bir şehitlik mülahazası olarak düşünüp teselli olabilirler. Herkes hakkında hüsnü ifadede bulunup silinmeyecek izler bırakmıştır. O izlerde onu takip edenler olacaktır. Gerçek milliyetçilik nedir. Onun hayat felsefesini değerlendirip temsil edecek insanlar onu hayırla yad edecektir. O duyguda onun çilesini bu mevzuda değerlendirip hep onu hayırla yad edecektir."


Yazıcıoğlu'nun ailesine her yönden sahip çıkılması gerektiğini belirten Gülen, "Annesinin gidip eli öpülmeli, 'ben sizin bir evladınızın' denmelidir. "Kabul buyur biz senin evlatlarınız, denmeli. Eşine de siz bizim bacımızsın demeli evlatlarına da evlatları gibi sahip çıkılmalıdır. Musibet karşında dövünme sabır insan kazandır. Cenabı Hakkın sabır göstermek lazım." diyor.


Merhum Yazıcıoğlu'nun dünya hayatını kaybetse de Ahiret hayatına daha olumlu bakılması gerektiğini hatırlatan Gülen, "Bir perşembe akşamı vefat edersiniz, cuma günü size ulaşırlar. Bir hadisi şerife göre böyle ölen ve imanı olan kimseye sorgu sual olmaz. Garip olarak gitmiştir.


Meseleleri portre olarak görüyoruz. Allah Ahseni Takvime göre insanı yaratmıştır. Bu Cenab-ı Hakkın takdiridir diyerek ayak oyunları beklemezsiniz." diyor.


Yazıcıoğlu'nun arama kurtarma çalışmalarında vazifeli olan asker ve sivil güçlerin vazifesini yerine getirdiğinden hiç kuşku duymadığına değinen Gülen, "Ben herkesin elinden geleni yaptığı kanaatindeyim. O muradı ilahinin arkasında çok sebepler vardır. Aklımız tahminen bazılarına erse de bazıların ermez. Allah bazen bir şeyle bin şeyi ortaya kor. Falanı filanı suçlamaya gerek yoktur. Bundan sonra yapılacak şeylerde temkinli olunmalı. Musibette vurunmanın dövünmenin kazandıracağı birşey yok. Takdire rıza gösterilmeli." dedi.

İLGİLİ HABERLER