Asayiş
  • 29.6.2018 13:40

FETÖ'cü Eren Erdem tutuklandı

Ankara'da gözaltına alınan CHP'nin 25 ve 26. Dönem Milletvekili Eren Erdem, tutuklandı. Erdem "silahlı terör örgütüne yardım", "soruşturmanın gizliliğine ihlal" ile suçlanıyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, Eren Erdem hakkında "kaçma şüphesi" bulunması nedeniyle yakalama kararı çıkarılması talebinde bulundu. Bunun üzerine Karşı Gazetesi davasına bakan İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi de Erdem hakkında dün mahkeme huzuruna getirilmesi için yakalama kararı çıkardı. Eren Erdem de bu karar üzerine Ankara'da gözaltına alındı. Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na getirilen Erdem hakim karşısına çıkarıldı. Erdem "silahlı terör örgütüne yardım", "soruşturmanın gizliliğine ihlal" suçlamalarıyla tutuklandı.

Eren Erdem hakkında, İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir dönem genel yayın yönetmenliğini yaptığı Karşı Gazetesi'ndeki çalışmaları nedeniyle dava açılmıştı. Erdem hakkında "Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik  yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek", "Gizli tanığı deşifre etmek" ve "Soruşturmanın gizliliğini ihlal" suçlarından 9,5 yıldan 22 yıla kadar hapis isteniyor. Erdem hakkında açılan davanın ilk duruşmasının 19 Eylül'de saat 10.00'da yapılmasına karar verilmişti.

Eren Erdem, iddianamenin mahkeme tarafından kabul edilmesinin ardından 21 Mayıs günü Atatürk Havalimanı'na gitmiş, ancak hakkındaki yurtdışı çıkış yasağı nedeniyle çıkış yapamamıştı.

FETÖ'ye yardım ettiği gerekçesiyle gözaltına alınan CHP'li Eren Erdem'den ilk fotoğraflar paylaşıldı.

CHP eski Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Eren Erdem hakkında İstanbul Başsavcılığı'nın "FETÖ'ye" yardım suçlamasıyla 22 yıl hapis talepli bir iddianamesi bulunuyordu. Erdem'le ilgili suçlamalar arasında MİT TIR'ları operasyonuna ilişkin tutanakların kendisinde bulunması ve bunları yayması iddiası da yer alıyor.

Bunlara ek olarak Erdem'in Zaman gazetesine yönelik operasyon yapıldığı gün gazeteye giderek destek olması da suçlamalar arasında gösteriliyor.

YURT DIŞI YASAĞI VARDI

Erdem'in 22 Mayıs'ta Atatürk Havalimanı'ndan Almanya'ya gidişi bu dava kapsamında konan yurtdışı yasağı nedeniyle engellenmişti.

KAÇMA ŞÜPHESİYLE YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Karşı Gazetesi davasında "kaçma şüphesi" gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarılan eski CHP milletvekili Eren Erdem İstanbul adliyesine getirildi. Gözaltından ilk fotoğraf da paylaşıldı.

Erdem, önümüzdeki dakikalarda İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılacak.

İLGİLİ HABERLER