Asayiş
  • 12.3.2021 11:20

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasına operasyon!..16 gözaltı

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasına operasyon! Çok sayıda gözaltı..

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasına yönelik soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı verilen 16 şüpheliden aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 11'i gözaltına alındı.Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturmada, FETÖ'nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapılanmasıyla iltisaklı olduğu değerlendirilen 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Görev yaptıkları illerde sabit hatlar üzerinden örgütün sivil imamlarıyla iletişim sağladıkları tespit edilen ve haklarında örgüt mensubu olduklarına dair ifadeler bulunan 6'sı muvazzaf, 2'si emekli, 3'ü de ihraç edilmiş astsubay rütbesindeki 11 askeri personel ile 5 mahrem imam için Ankara merkezli 10 ilde operasyon düzenlendi.

Şüphelilerden 11'i Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı.

Şanlıurfa'da, FETÖ operasyonunda 35 şüpheli adliyede

ŞANLIURFA merkezli 13 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 35 kişi, adliyeye sevk edildi.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında; 8 Mart günü Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep, Adıyaman, Gümüşhane, Çanakkale, Aydın, Şırnak, Mardin, Malatya, Sivas, Eskişehir ve Ankara'da çok sayıda adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda örgütün, TSK ve jandarmadaki yapılanması içerisinde faaliyet yürüten, ankesörlü ve sabit hatlardan ardışık olarak aranan, örgütün sınav sorularını çalarak devlet kurumlarına sızma faaliyetlerinde sorumlu düzeyde bulunan ve ByLock kullandıkları belirlenen 8'i muvazzaf asker olmak üzere 35 şüpheli gözaltına alındı. Emniyetteki sorguları tamamlanan şüpheliler, bu sabah sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edildi.

 

 


 

İLGİLİ HABERLER