Asayiş
  • 29.1.2022 17:38

FETÖ'nün Selam Tevhid kumpasında cezalar onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Selam Tevhid kumpasına ilişkin eski emniyet müdürlerinin aralarında bulunduğu 76 sanıkla ilgili verilen cezaları onadı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Selam Tevhid kumpasına ilişkin eski emniyet müdürlerinin aralarında bulunduğu 76 sanıkla ilgili İstanbul 14. Ceza Mahkemesi'nin verdiği cezalar onandı.

FETÖ'CÜ HAİNLERE CEZA YAĞMIŞTI

FETÖ'cü hainlerin, uydurma terör örgütü soruşturması ile binlerce insanı, kurum ve kuruluşları yasadışı dinlediği, Cumhurbaşkanı ve Bakanları da danışmanları üzerinden dinledikleri ortaya çıkmış, mahkeme 2020 Aralık ayında 427'si müşteki 76 sanığın bulunduğu dosyada karar vermişti. Eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Ömer Köse'nin aralarında bulunduğu 29 sanığı "Hükûmeti ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs" suçundan müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu sanıklara ayrıca 40 yıl 32 ay hapis cezası verildi.

ÜST MAHKEME CEZALARI ONADI

Dosya incelenmek üzere İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'ne geldi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini yıkmaya teşebbüs' suçundan 29 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, diğer sanıkların 'gizli kalması gereken belgeleri temin etmek', 'özel hayatın gizliliğini ihlal' , 'resmî belgede sahtecilik' gibi suçlarından değişik oranlarda hapis cezaları verilen dosyada yerel mahkemenin kararını yerinde görerek onama kararı verdi. Daire ayrıca, 21 sanığın tutukluluğun devamına hükmetti.

FETÖ'NÜN GİZLİ KUMPASI

FETÖ üyesi sanıklarca 2010-2014 yılları arasında sözde Selam Tevhid (Kudüs Ordusu) Terör Örgütü adı altında gizlice yürütülen soruşturma, FETÖ'nün 17 Aralık darbe girişiminin başarısız olmasının ardından gün yüzüne çıkarılmıştı. Bu soruşturma üzerinden FETÖ'cülerin binlerce insanı, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarını dinlediği belirlenmişti. FETÖ'nün adliye ve emniyetteki elemanları aracılığıyla kurgulanan soruşturmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 61. Hükümeti, Milli İstihbarat Teşkilatı, TRT, YÖK gibi birçok kurum, kuruluş, vakıf ve derneğin hedef alındığı tespit edilmişti. 17-25 Aralık operasyonlarının başarısız olması üzerine FETÖ bu kumpas soruşturmasını operasyona dönüştürememişti.

 

İLGİLİ HABERLER