Ekonomi
  • 29.7.2008 10:22

FINDIKTA BOLLUKVAR, FİYAT NE OLACAK?

Üretici, TMO alım fiyatının 5 YTL'nin üzerinde olmasını istiyor, ihracatçı ise 3.5 YTL'lik fiyat için lobi yapıyor..

Fındık alım fiyatlarının açıklanmasına az bir süre kala 'ihracatçı ile üretici' yine birbirine düştü. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu yıl için Türkiye genelinde rekoltenin 728 bin ton olacağını açıklarken, ihracatçılar bu rakamın 900 bin tonu aşacağını hatta 1 milyon tonu bulacağını ifade ediyor. Bu yıl yaşanan rekolte bolluğu nedeniyle 'mağdur olmak istemiyoruz' diyen üreticiler fındıkta Toprak Mahsulleri Ofisi'nin geçen yıl kilogram başına 5 YTL verdiğini anımsatarak bu rakamın üzerinde bir fiyat bekliyor. İhracatçı da yine rekoltenin fazla olmasını gerekçe göstererek bu rakamın 3.5 YTL seviyelerinde olması için bastırıyor.

ÜRETİCİ TARLAYA İNDİ

Fındıkta 2008 taban fiyatının ne olacağı konusunun bu hafta içinde toplanacak olan Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nda gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Üreticinin bugünden itibaren fındık toplamak üzere araziye ineceğini söyleyen Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, "Ordu'da ise 3 Ağustos'tan itibaren fındık toplamak için üretici tarla inecek. Üretici fındığını topluyor ancak, ne yazık ki fiyat halen belli değil. Türkiye Ziraat Odaları Birliği fındım üretim maliyetinin Türkiye ortalamasını 3.4 YTL olarak belirledi. 2007 yılı için TMO kilogram başına 5.15 YTL fiyat vermişti. Eğer TMO'nun açıklayacağı rakam bunun altında kalırsa üretici ayakta duramaz" dedi.

TMO'NUN DEPOSUNDA YER VAR

TMO'nun elinde geçen yıllardan kalma 320 bin ton fındık bulunduğunu anımsatmamız üzerine Şahin sözlerine şöyle devam etti: "TMO'nun depolarındaki fındığı risk olarak görmeye gerek yok. 19965-2001 yılları arasında da 532 bin ton fazla fındık yağlığa ayrılmıştı. Söz konusu 320 bin ton fındık yine yağlık olarak ayrılmıştır. Bunun piyasaya çıkma durumu yok. Tabii ki 600 bin tonun üzerindeki rekolte fazlalığı sorundur. Zaten bu nedenle TMO'nun yine devreye girmesi gerekiyor. Halen TMO'nun depoları 250 bin ton fındık alımı için uygundur."

İhracatçı: Söz veriyoruz, müdahale olmazsa ihracat 330 bin tonu bulur

Fındıkta bu yıl rekoltenin 900 bin tonu hatta 1 milyonu bulacağını ve bu nedenle fiyatın 4 YTL'nin altında olması gerektiğini ifade eden ihracatçılar ise TMO'nun fiyat açıklamak yerine 'prim' sistemine geçmesini istiyor. İstanbul İhracatçı Birlikleri Fındık ve Mamülleri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurul Üyesi Ali Haydar Gören, fındıkta fiyatın konuşulmaması gerektiğini ifade ederek, "Fındıkta geçimini sadece burada sağlayanların oranı yüzde 30, kalan yüzde 70'nin fındık bahçesi var kendisi İstanbul'da ya da başka bir yerde. Biz gerçekten fındıktan geçimini sağlayanların prim ile desteklenmesinden yanayız. Azerbeycan, Gürcistan, Şili gibi ülkeler biz fiyatı yüksek tuttukça daha çok kârlı çıkıyorlar. Daha ucuza mal ettikleri için önce onların ürünü satılıyor" dedi. Fındık fiyatına müdahale olmaması gerektiğini savunan gören daha sonra ihratçılar adına şu sözü verdi: "Bizler söz veriyoruz ki, müdahalesiz piyasa koşullarında beş sene içeresinde 330 bin ton iç fındık ihracatı, 120 bin ton da iç piyasa tüketimine ulaşırız. Daha sonraki yıllarda bu miktar artacak ve arz fazlası sorunu kalmayacaktır."

Sabah

İLGİLİ HABERLER