Gündem
  • 22.5.2020 12:15

Fitnebaşı BAE Libya'dan sonra Yemen'de de yenildi

Fitnebaşı BAE Libya’dan sonra Yemen’de de yenildi
Son yıllarda Müslüman ülkelerde çıkardığı karışıklık ve bölücülükleriyle dikkat çeken BAE, burnunu soktuğu her ülkeden darbe yedi.
Libya’da Türkiye’nin perişan edip dünyaya rezil ettiği BAE, iç savaş çıkardığı Yemen’de de yenildi.
Yemen’de 3 grup çatışıyor.
Birincisi İran’ın desteklediği şii Husiler. İkincisi Suudi Arabistan’ın desteklediği sünnülerden oluşan Merkezi hükümet ve üçüncüsü ise  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyine bağlı güçler.
Yemen’de verdiği büyük para ve silah desteğiyle kan ve yıkıma neden olan BAE, buradan da istediğini elde edemedi.

Yemen ordusu perişan etti! BAE'ne darbe üstüne darbe
26 Nisan'da güney illerinde sözde "özerklik" ilan eden Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK) ağır darbe aldı. Yemen ordusu, Ebyen vilayetinde stratejik öneme sahip Suyud Dağı'nı GGK elinden alarak kontrolü sağladı.
Yemen ordusu kaynaklarından alınan bilgiye göre, GGK güçleriyle zorlu bir çatışmanın ardından ülkenin güneyindeki Ebyen vilayetindeki bulunan Suyud Dağı'nda kontrol sağlandı.
Taraflar arasında sabah saatlerinde başlayan çatışmalarda, topçu ateşi, roketler ve katyuşa füzelerinin kullanıldığı belirtilirken, ölü ve yaralı sayısına ilişkin bilgiye yer verilmedi.

ÜST DÜZEY KOMUTAN ESİR ALINDI
Ayrıca çatışmalar sırasında GGK Başkan Vekili Hani bin Berik'in sağ kolu olduğu belirtilen askeri komutan Albay Enis es-Subeyhi'nin esir alındığı kaydedildi. 
 NE OLMUŞTU?
GGK'nin 26 Nisan'da güney illerinde sözde "özerklik" ilan etmesinden bu yana hükümet güçleriyle milisler arasında çatışmalar yaşanıyor.
Yemen ordusundan 12 Mayıs'ta yapılan yazılı açıklamada, Ebyen ilinin merkezi Zencibar kentindeki GGK milislerine yönelik operasyon başlatılacağı açıklanmıştı.

YEMEN, İRAN VE BAE'NİN SAVAŞ ALANI GİBİ
Yemen'de bir yandan İran destekli Husiler bir yandan da BAE destekli Güney Geçiş Konseyi ile mücadele nedeniyle gün geçtikçe parçalanma derinleşiyor

 HABERVİTRİNİ ÖZEL

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER