Gündem
  • 11.10.2020 18:53

Flaş.. Azerbaycan Türkiye'yi davet mi edecek

Çatışmada tarafsız görüntüsü veren Putin, Ermenilerin büyük yıkıma uğramasından sonra anı bir hamle ile iki tarafı ateşkes masasına davet etmiş ve Ermeni asıllı Dışişleri Bakanı Lavrov'u da tarafların arasını bulmakla görevlendirmişti.
Saatler süren görüşmelerden sonra Rusya'nın bastırmasıyla sadece esir ve ölülerin değiş tokuşu için ateşkes kararı çıktı.
Putin sonra tekrar ortaya çıktı ve taraflar masaya oturana kadar ateşkes yapacaklarını bildirdi.
Azerbaycan sözüne sadık çıkarken, Ateşkes olması için Putin'e it gibi yalvaran Ermenistan birden bire aslan kesildi ve ateşkes  yokmuş gibi Azerbaycan'ı füze yağmuruna tuttu.
Bir yandan Azerbaycan'ı bombalayan Paşinyan öte yandan Türkiye'nin kendilerine soykırım uyguladağını açıkladı.
Köpek gibi sinen Ermenistan'ın Putin görüşmesinden sonra aslan kesilmesi çok manidar bulundu.
Ermenistan'ın bu değişiminin nedeni araştırılırken Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'den Putin ve Rusya'ya hedef alan sert açıklama geldi.

AZERBAYCAN TÜRKİYE'NİN MASADA OLMASINI İSTEYECEK
Aliyev'in açıklamasının içinde bir Türkiye bölümü var ki, bu önümüzdeki günlerde yaşanacakların sanki bir işareti..
Aliyev Türkiye'ye davet eder gibi şu sözleri söyledi;
Aliyev, Türkiye'nin dünyada ve bölgede istikrar sağlayan bir role sahip olduğunu belirterek, "Türkiye'nin çatışmanın çözümünde önemli rol oynaması gerektiğine ve oynayacağına dair hiç şüphe yok. Bunun hukuki mi yoksa fiili mi olacağı ise teknik bir konudur. Çatışmayı çözmek istiyorsak, bu yeni bir formatta çözülmelidir.” dedi.

ALİYEV'İN ÇAĞRISINDAN SONRA KRİTİK GÖRÜŞME
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefon görüşmesi yaptı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Bayramov, Ermenistan’ın ateşkes ihlallerini ele aldı.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı.

Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan'ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 9 kişi ölmüş, 34 kişi yaralanmıştı.

İLGİLİ HABERLER