Gündem
  • 30.7.2008 19:17

FLAŞ... BAŞKAN KILIÇ KARARI AÇIKLADI... AKP'YE KAPATMA YOK, İHTAR VAR!

Anayasa Mahkemesi kararını açıkladı...

"AKP KAPARTILMAMIŞTIR, ANCAK 6 ARKADAŞIMIZ KAPATILMASI YÖNÜNDE OY KULLANMIŞ, 5  ARKADAŞIMIZDAN 4'Ü HAZİNE YARDIMINDAN YOKSUN BIRAKILMASINA KARAR VERMİŞTİR."

Anayasa Mahkemesi, AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdi. Mahkeme, AK Parti'nin Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verdi.
Pazartesi gününden bu yana müzakerelerini geç saatlere kadar sürdüren Yüksek Mahkeme'den, bu sabah başlanan üçüncü gün oturumunun ardından davanın sonuçlandığı ve kararın alındığı duyuruldu. Mahkeme binasına alınan basın mensuplarının karşısına çıkan Başkan Haşim Kılıç, AK Parti'nin kapatılması davasında Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı açıkladı. Kılıç, AK Parti'nin kapatılmamasına karar verildiğini ama partinin ciddi bir uyarı aldığını açıkladı. Mahkeme, AK Parti'nin Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verdi.
Kılıç, kararı açıklamadan önce bir açıklama yaptı. Davanın Türkiye için çok önemli bir hal aldığını, bu bilinçle davayı görüştüklerini belirten Haşim Kılıç, dava sürecinde bazı basın yayın organları tarafından Yüksek Mahkeme'nin yıpratıldığını ve bu durumun kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Kılıç, kararı hiç kimse ve kurumun etkisi altında kalmadan aldıklarını belirtti. Davanın Türkiye için ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını, mahkeme üyeleri olarak kendilerinin de bu ülkede yaşadıklarını, bu ülkenin siyasi ve ekonomik durumunu önemsediklerini belirten Kılıç, parti kapatma davalarında karar verirken demokrasi adına üzüldüklerini belirterek, "Hiçbir üye parti kapatmadan mutlu olmaz" dedi.Siyasilere de seslenen Kılıç, bu konuda duyulan sıkıntıların uzlaşma içinde çözülmesi gerektiğini kaydetti.
Başkan Haşim Kılıç, Başkanvekili Osman Paksüt, üyeler Serruh Kaleli, Fulya Kantarcıoğlu, Sacit Adalı, Mehmet Erten, Necmi Özler, Şevket Apalak, Ahmet Akyalçın, Serdar Özgüldür ve Ayla Perktaş'tan oluşan mahkeme heyetinin 6'ya karşı 5 oyla AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdiği açıklandı. Haşim Kılıç, kendisinin partinin kapatılmaması yönünde karar verdiğini ifade etti.

 HAZİNE YARDIMININ YARISININ KESİLMESİ" CEZASI VERİLDİ

Anayasa Mahkemesi, AK Parti'nin kapatılmamasına karar verdi. Mahkeme, AK Parti'nin Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verdi.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç; 6 üyenin kapatılma, 4 üyenin Hazine yardımından yoksun bırakılma, 1 üyenin de kapatılmama kararına vardığını ve bu sonuçla AK Parti'nin kapatılmadığını ancak partinin Hazine yardımının yarısının kesilmesine karar verildiğini bildirdi.
Başkan Haşim Kılıç kendisinin kapatılmaması yönünde karar bildirdiğini, Ahmet Akyalçın, Sacit Adalı, Serdar Özgüldür, Serruh Kaleli'nin ise partinin hazine yardımının kesilmesi yönünde görüş bildirdiğini, diğer üyelerin ise kapatılması görüşünü benimsediklerini açıkladı.

İLGİLİ HABERLER