Dünya
  • 16.10.2019 22:29

Flaş.. Suriye Ordusu Kobani'ye girdi

Suriye ordusu, bu akşam saatlerinde Kobani kentine girdi. Türkiye sınırında yer alan ve 5 yıl önce IŞİD'den alınan Kobani, büyük bir stratejik öneme sahip.

Sputnik muhabirinin bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre Suriye ordusuna bağlı birlikler, bu akşam saatlerinde Kobani kentine giriş yaptı. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlem evi de büyük bir konvoyla, Rus askerleri eşliğinde kente giren birliklerin havadan da korunduğunu bildirdi.

Suriye ordusu askerleri, kentin batı, doğu ve güneyinde konuşlandılar. Yarın da kente takviye güçlerin geleceği kaydedildi. Öte yandan Suriye ordusunun ABD'nin çekildiği başka yerlere de girmesi bekleniyor.

Türkiye sınırında yer alan ve 5 yıl önce IŞİD'den alınan Kobani, büyük bir stratejik öneme sahip.

Rus askerler Kobani’ye ulaştı

Rus askerler Minbic’te devriye geziyor

Öte yandan dün Minbic’e giren Rus askeri polisleri bugün de şehir merkezinde devriye gezdi.

Rusya Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklama, "Minbic tamamen Suriye ordusunun kontrolü altında. Türk güçleri ile temas hattında Rus askeri polisi devriye geziyor" açıklaması yapmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı son olarak, “Suriye güçlerinin Minbic çevresinde bin kilometrekarenin üzerinde bir alanın kontrolünü aldığını” duyurmuştu.

Rus medyası da Suriye ordusu ile Rus askerlerinin Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki Rakka kentine girdiğini duyurdu.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER