Asayiş
  • 31.3.2009 14:50

GAZİ OLAYLARINDA İLK KURŞUNU SIKAN BELLİ OLDU...

İDDİANAMEDE AYRINTILI YER ALDI

DHKP-C'ye yönelik olarak Türkiye ile eş zamanlı İtalya, Belçika, Hollanda ve Almanya'da yapılan operasyonlarda örgütten ele geçirilen belgeler 'İkinci Ergenekon İddianamesi'nde yer aldı.

KATLİAMI GURURLA ANLATMIŞ

Belgelerde Necip Hablemitoğlu cinayetini de işlediği iddia edilen Ergenokon sanığı Osman Gürbüz'ün arkadaşlarına Gazi olaylarında ilk kurşunu kendisinin attığını gururla anlattığı var.

İKİ BELGE DE DOĞRULUYOR

'Tutsak arkadaşlarımızdan Hakan K. ile görüşmemiz' başlıklı bir belgede 'Hakan bize Gürbiz'ün ilk kurşunu attığını söylemişti bu doğru. Kaynaklarına güveniyor' deniliyor.

Hollanda ve Belçika'dan, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gelen belgelerde Gazi Olayları'nda ilk kurşunu atan kişinin Osman Gürbüz olduğu belirtildi, DHKP-C ve Aydınlık dergisi bağlantısına dikkat çekildi İkinci Ergenekon İddianamesinde, DHKP-C örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi amacıyla başta İtalya olmak üzere, Belçika, Hollanda, Almanya ile birlikte Türkiye'de 1 Nisan 2004'te eşzamanlı olarak operasyonlar yapıldığı, bu operasyonlar sonucunda çeşitli adreslerde Türkiye'de bulunan örgüt mensuplarının özgeçmiş raporları ile günlük faaliyet raporlarının ele geçirildiği belirtiliyor, örgüt arşivinin Hollanda'dan Türkiye'ye verilmesi için 7 Kasım 2005'tc İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adalet Bakanlığı'na yazı gönderildiği ve Adalet Bakanlığı'nın da 16 Kasım 2006'da ele geçen örgüt arşivinin Hollanda Adalet Bakanlığı'ndan adli istinabe ile talep edildiği ve bunun üzerine ise arşivin Türkiye'ye verildiği kaydediliyor. İlk kurşunu ben attım' Hollanda'dan gönderilen örgütsel dokümanların incelenmesinde ise 8 Ekim 2000 tarihli ve "Hakan K. ile görüşmemiz" başlıklı bir doküman bulunduğu bilgisi yer alıyor. Söz konusu dokümanda "Hakan'ın gayrimeşru işleri kovalayan arkadaşları bazen ortak mekanlarda DHKP-C kökenli itirafçı Osman Gürbüz ile karşılaşıyorlarmış, çevresine gururla Gazi katliamındaki ilk kurşunu kendisinin attığını söylüyormuş, özcesi, Osman Gürbüz Gazi'deki kahve taramalarını kendisinin yaptığını söylüyormuş" ifadelerinin bulunduğu saptandı. 20 Ekim tarihli başka bir belgede ise "Tutsak arkadaşlarımızdan Adem K.'nın abisi Hakan K. ile görüşmemiz" başlıklı dokümanda "Hakan daha önceden bize Osman Gürbüz hakkında bilgi getirmişti. Sözde Osman Gürbüz, bulunduğu mekânda Gazi katliamında ilk kurşunu kendisinin sıktığını söylemişti. Bu doğruymuş, söylemesi uzun zaman önce olmuş. Sadece Hakan yeni öğreniyor, ancak öğrendiği kişilere güveniyor.

Ama Osman Gürbüz şu an Trakya'da bir hapishanede, ne zaman çıkacağı da belli değil" beyanlarının yer aldığı ifade ediliyor.

Belgede yer alan kişilere ilişkin emniyet arşivlerinde yapılan araştırmada ise Adem K.'nın DHKP-C örgütü içerisinde uzun yıllar faaliyette bulunduğu, Amasya Cezaevi'nde tutuklu olduğu, şahsın ağabeyi olan Hakan K.'nın pek çok suçtan cezaevinde yattığı tespit edildi.

Bilgi Gürbüz'den alınmış

Bu tarihe kadar Osman Gürbüz isimli şahsın Gazi olaylarında yer aldığına dair kamuoyunda bir bilgi ve habere rastlanılmadığı belirtilerek "Hakan K.'nın gerekse Osman Gürbüz'ün gayrımeşru işlerle uğraştıkları göz önüne alınarak Hakan K.'nın Gazi katliamına ilişkin bilgiyi açık kaynaklardan değil, Osman Gürbüz ile olan ortak irtibatları aracılığıyla edindiği açıkça anlaşılmaktadır" deniyor.

"Gürbüz konusunda Aydınlık'la konuşurum"

Yine iddianameye göre, bu defa Belçika'dan gönderilen ve Emniyet tarafından incelemesi yapılan dokümanlarda "Aydınlıkçıları ara ve sor, Osman Gürbüz için Dev-Sol itirafçısı diye yazıyorlar, bunu hangi belgeye dayanarak yazıyorlar, mutlaka bir cevap al, tabii bu günlerce sürmesin" şeklinde talimat verilmiş. Başka bir dokümanda ise "Beşinci madde, Osman Gürbüz konusunda Aydınlıkçılarla konuşurum" diye cevap verildiği; 23 Aralık 1997 tarihli dokümanda ise "Birinci madde, Aydınlıktan Ferit İlsever ile görüştüm. Haberin kaynağından kaynaklı bir sorun olmuş olabileceğini, bu hafta bir düzeltme yayınlayacaklar" diye beyanın içerdiği ifade ediliyor. Aydınlık Dergisi'nin daha sonra 11.01.1998 tarihli sayısında "Gürbüz Dev-Sol itirafçısı değil" başlıklı bir tekzip haberin yayımlandığı da belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER