Asayiş
  • 30.4.2010 15:02

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SERİ KATİLLER...

Seri katiller genellikle çevrelerine zararsız gibi görünen, bazen bebek yüzlü olabilen ve çocuklukları problemli geçen kişilerden oluşmakta.

Yapılan araştırmalara göre, seri katiller genellikle öz güveni eksik, içine kapanık, topluma çok fazla giremeyen, çocukluklarında kavgaya yatkın, yetişme döneminde ise hayvanlara eziyet etmeyi seven kişiler olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca seri katillerin öldürdükleri insanları daha önceden tanımıyor olması, yüzde 90'ından fazlasının erkek olması ayrı bir özellikle olarak dikkati çekiyor.

-TÜRKİYE'NİN SERİ KATİLLERİ-

Türkiye'de ender görülse de zaman zaman seri cinayetler işleyen katiller ortaya çıkıyor. Türkiye bilinen seri katillerden bazıları şunlar:

Yavuz Yapıcıoğlu: Polise göre 18, görgü tanıklarına göre 43 kişiyi öldürdü. Türkiye'nin en çok cinayet işleyen seri katili olarak biliniyor.

Adnan Çolak: ''Artvin Canavarı'' olarak isimlendirilen Çolak, 1992 ve 1995 yılları arasında Artvin ve ilçelerinde yaşayan yaşları 68-95 arasında değişen 11 yaşlı kadını ''yaşlılar bizim kısmetimizi yiyor'' diyerek öldürdü. 6 kadına ise tecavüz etti.

Hamdi Kayapınar: Kurbanlarını av, kendini avcı olarak gören Kayapınar, 6 kişiyi öldürdü ve 4 kişiyi de öldürmeye teşebbüs etti. 1998-2001 yılları arasında 6 kişiyi katleden Kayapınar, Kayseri'deki yargılamasında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Orhan Aksoy: 33 yaşındaki Aksoy, Ekim 2000-Ocak 2001 arasında 5 kişiyi evinde çamaşır ipiyle boğarak öldürdü. Depremden sonra işleri bozulduğu için ailesini Romanya'ya yollayarak cinayetleri işlemeye başlayan Aksoy, kurbanlarını boğduktan sonra kolilere koyup şehrin tenha yerlerine bırakıyordu.

Seyit Ahmet Demirci: 32 yaşındaki seri katil, 3 mobilyacıyı dükkanların bodrum katında kafalarına kurşun sıkarak öldürdü. Fatsa'da 11 yaşında çocukken arkadaşıyla yaşlı bir mobilyacının tecavüzüne uğrayan Demirci, yakalanmamış olsaydı cinayetlerini 11'e tamamlayacağını söylemişti.

Durmuş Anuçin: İstanbul'un ilk seri katili Seyit Ahmet Demirci'yle iddiaya giren Durmuş Anuçin 5 kişiyi öldürdü. Yakalanınca, ''Bu iddiayı kazandım'' diye konuşmuştu.

Ali Kaya: ''Bebek yüz'' diye çağrılan Kaya, 5 kişiyi öldürdü. İlk amcasını öldürerek cinayetlerine başlayan Alanyalı seri katil ''Hakkımı almak için Allah'ın yanına gidip geleceğim ve en kısa zamanda günahkarlar ve düşmanlarımla hesaplaşacağım'' demişti.

Süleyman Aktaş: Aktaş, 5 kişiyi kafalarının çeşitli yerlerine ve gözlerine çiviler çakarak öldürdü. Neden çivi çaktığı sorulunca ise ''Çivi görünce dayanamıyorum insanların kafalarına çivi çakmak istiyorum'' diye konuşuyordu.

Yiğit Bekçe ve Mehmet Karahasan: 2006 yılının Ramazan Bayramı'nda Bursa ile Mersin kara yolu arasında 7 kişiyi öldürdüler. Yakalandıklarında ise, ''Zevk için öldürdük'' diye bağırmışlardı.

-DÜNYADA SERİ KATİLLER-

Dünyada ise en fazla seri katilin çıktığı ülke ABD olarak dikkati çekiyor. Çeşitli ülkelerde ortaya çıkan bazı seri katillerin kurbanların kanlarını içtiği hatta etlerini dahi yedikleri bilinmekte.

Albert Fish: Seri katiller arasında en ünlüsü ilk cinayetini 1910 yılında işleyen Albert Fish. ABD'li seri katil, ''Kuzuların Sessizliği'' filmine konu oldu. Öldürdüğü insanların etlerini yiyen yamyam ruhlu seri katil Albert Fish'in, elektrikli sandalyede idam cezasını duyunca ''Elektrikli sandalyede ölmek ne de büyük zevk olacak'' diye konuşmasıyla dikkat çekmişti.

Dr. Henry Howard Holmes: ''Ben içimdeki kötülükle doğdum. Katil olduğum gerçeğinin önüne geçemiyordum. Tıpkı bir ozanın ilhamını bastıramayıp şarkı söylemesi gibi'' diyerek, işlediği cinayetlere gerekçe bulmaya çalışmıştı. ABD suç tarihinde önemli bir yeri olan Holmes, 27 cinayet işlediğini itiraf etmiş ve 7 Mayıs 1896'da idam edilmişti.

John Wayne Gacy: ''Katil palyaço'' olarak adlandırılan Gacy adlı seri katil ise 1972-1978 yılları arasında 33 genci tecavüz ederek öldürdüğünü itiraf etti. Evinde 29 ceset bulunan Gacy, 1994'te İllinois'de idam edildi.

Carl Panzram: Türkiye'de ''Bir Katilin Günlüğü'' ismiyle gösterilen filmde hayatı anlatılan Carl Panzram, 21 cinayet ve sayısız ağır suç işledi. Dünya turuna çıktıktan sonra döndüğü ABD'de hırsızlık suçundan tutuklanan ve cezaevinde de bir kişiyi öldüren Panzram, 5 Eylül 1930'de idam edildi.

Jeffrey Lionel Dahmer: 1960 doğumlu olan Dahmer, ilk cinayetini 18 yaşında bir zenciyi öldürerek işledi. 1978-1991 yılları arasında çoğu zenci 17 kişiyi öldürdüğü bilinen Dahmer'in, öldürdüğü insanlara çeşitli eziyetler verdiği hatta bazılarının etini yediği belirlendi.

Albert Desalvo: Bir başka ABD'li seri katil olan ve Boston Kasabı olarak isimlendirilen Desalvo, 13 kadını vahşice katletti. Maharetli avukatları nedeniyle cinayetlerden ceza almayan fakat tecavüz suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Desalvo, 1973'te bir mahkum tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

-İNGİLTERE'DEKİ SERİ KATİLLER-

Dr. Harold Shipman: İngiltere'de hastalarını yüksek dozda morfinle öldürdüğü belirlenen, 13 kez müebbet hapis cezasına çarptırılan Dr. Shipman'ın, 30 yılda yaklaşık 300 hastasını öldürdüğü ortaya çıktı. 27 yıllık meslek hayatında 250 kişiyi öldürdüğü ise raporla belgelendi.

Rosemary West: 10 kişiyi öldürdüğü belirlenen ve 9 kişiyi daha öldürdüğünden şüphelenilen West, 1995'in Kasım ayında ömür boyu hapse mahkum oldu. West'in evinde 2'si kendi çocuklarına ait 10 ceset bulundu. West'in kocası Frederik de 12 kişiyi öldürdüğünü itiraf ettikten sonra 1995'in ocak ayında cezaevinde intihar etti.

Dennis Nilsen: 1978-1983 yılları arasında Londra'daki dairesinde 15 genç erkeği öldüren ve cesetleri kanalizasyona atan Dennis Nilsen, ömür boyu hapse mahkum oldu. 15 genç erkeğin öldürülmesinden sorumlu tutulan İngiliz seri katil Nilsen'in, cinsel sapkınlıkları olduğu tespit edildi.

-DÜNYADA BÖYLE CANAVAR YOK-

Luis Alfredo Garavito: Kolombiya'da 189 kişiyi öldüren ve ''Genova Canavarı'' olarak adlandırılan Luis Alfredo Garavito, işlediği cinayetlere karşı 835 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pedro Lopez Monsalve: Kolombiyalı seri katilin 1970 yıllarda Kolombiya, Peru ve Ekvator'da 300 kişi öldürdüğü belgelendi. En fazla insanı öldüren seri katil olan Pedro Lopez Monsalve'nin 60 kız ve erkek çocuğunu tecavüz ettikten sonra öldürdüğü tahmin ediliyor.

Cheng Huilong: 1995 yılında adam öldürme ve gasp suçundan tutuklanan Çinli Huilong, 1997 yılında Jiangşi Eyaletindeki cezaevinden gardiyanları öldürerek kaçtı. Çinli katil, kendisini yakalamaya çalışan 4 polisi de öldürdü.

-DİĞER SERİ KATİLLER-

Peter Kuerten: ''Düsseldorf Vampiri'' olarak adlandırılan Kuerten, kanlarını içtiği 9 kız çocuğunu ve kadını öldürmekten suçlu bulundu. Kuerten, 1931'de idam edildi.

Andrey Çikatilo: ''Rostov Kasabı'' olarak isimlendirilen Çikatilo ise 1978-1990 yılları arasında 52 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu. Felsefe doktoru Çikatilo, duruşmada akli dengesinin yerinde olduğunu söyledi ve 1994'te idam edildi.

Anatoli Onoprienko: 1989-1996 yılları arasında 10'u çocuk 52 kişiyi öldüren Onoprienko, idam cezasına çarptırıldı.

Marcel Petiot: Fransız bir doktor olan Petiot, 1946'da 24 kişiyi öldürmekten suçlu bulundu ve idam edildi. Petiot'nun Paris'teki bir otelde kurbanlarını parçaladığı ve yaktığı belirlendi.

Moses Sithole: Güney Afrikalı 32 yaşındaki seri katil Sithole, 30'u aşkın kişiyi öldürdü, 40 kişiye tecavüz ettiği biliniyor. 1997'de yargılanan seri katil 2 bin 410 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Donato Bilancia: İtalyan seri katil Bilancia, 7 ayda 17 kişiyi öldürdüğünü itiraf etti. 46 yaşındaki katil geçen Nisan ayında 13 kez ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

-DÜNYADAKİ KADIN SERİ KATİLLER-

Türkiye'de bugüne kadar görünmeyen ve dünyada ender de olsa kadın seri katillerinde olduğu görülüyor.

Elizabeth Bathory: ''Kanlı Kontes'' olarak ün yapan ve tarihteki en acımasız kadınlardan biri olarak bilinen Bathory'nin, yaşadığı 1560-1614 yılları arasında 600'den fazla genç kızı öldürerek kanını içtiği çeşitli kaynaklarda yer alıyor.

Mary Ann Cotton: ''Kara Dul'' olarak bilinen Cotton 1832-1873 yılları arasında yaşamını sürdürdü. Cotton 20 kadar kişiyi arsenikle zehirleyerek öldürmüş bir İngilizdi. 20 yaşında William Mowbray'le evlendi ve Plymouth'a taşındılar. Beş çocuklu çiftin çocuklarından dördü ateş ve mide ağrısından öldü.

Dorothea Puente: 1929 doğumlu ''Katil nine'' lakaplı Puente, sosyal yardım alan ve arkalarında iz bırakmadan kaybolan yaşlı kiracılara oda kiralamaya başladı. Durumundan şüphelenilmesi üzerine başlatılan soruşturmada, evinin bahçesinde kafaları olmayan 7 ceset bulundu. Puente, halen ömür boyu hapis cezasını çekiyor.

Beverly Gail Allitt: 1968 doğumlu ''Ölüm Meleği'' lakaplı Allitt, 1991 yılında pediatri hemşiresi olarak çalıştığı çocuk yurdundaki dört çocuğu öldürüp beşini yaralamaktan tutuklandı. O zamandan beri İngiltere'nin en kötü şöhretli kadın seri katili olarak anılıyor.

Aileen Wuornos: Wuornos'ın, ilişkiye girdiği 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilirken, öldürdüğü belirlenenlerden ikisinin cesedi bulunamadı. İdama mahkum edilen Wuornos'ın, öldürdüğü kişilerin cesetleri ormanlık araziye sakladığı biliniyor. ABD'nin ilk kadın seri katili olma özelliğini taşıyan Wuornos'un hayatı beyaz perdeye aktarıldı.

İLGİLİ HABERLER