Ekonomi
  • 1.6.2006 00:00

GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU AYNEN KABUL EDİLDİ

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bir kez daha görüşülmek üzere iade ettiği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, TBMM Genel Kurulunda aynen kabul edildi.
     Temel yasa olarak 6 bölümde ele alınan kanunun görüşmeleri sırasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı.
     Kolesterol ilaçlarının devlet tarafından karşılanmasına ilişkin uygulamaya yönelik soru üzerine Başesgioğlu, ''Bu ilaçların hangi şartlarda karşılanacağı konusunda bir algılama sıkıntısı var. İlgili Bakan arkadaşa, konuyu ileteceğiz. Yanlış anlaşılmalar düzeltilerek, bu ilaçların hastalara verilmesinde eski uygulamaya devam edilecek'' diye konuştu.
     Bakan Başesgioğlu, sosyal güvenlik mevzuatının, 950 maddelik dağınık ve parçalı bulunduğunu, yeni düzenlemelerle mevzuatın 172 maddeye indirildiğini anlattı.
     Sosyal güvenlik konusunun istismara açık olduğuna dikkati çeken Başesgioğlu, ''İstismara açık bir konunun üstüne cesaretle gittik. Amacımız, Türkiye'nin gerçeklerine uygun bir sosyal koruma sistemi hayata geçirmektir'' dedi.
     Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, aynen kabul edildi.

İLGİLİ HABERLER