Gündem
  • 28.4.2007 16:20

GENELKURMAY ALEYHİNDE GÖSTERİ YAPILDI!..

MEHMET EMEK
DİYARBAKIR (İHA) - Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (ÖZGÜR-DER) Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamalarının Cumhurbaşkanlığı seçimine açık bir müdahale olmanın yanı sıra halkın değerlerini hedef alan asimilasyoncu ve düşmanlık üzerine kurulu bir özellik arz ettiğini söyledi.


Diyarbakır Ofis Semti AZC Plaza önünde bir araya gelen Özgür-Der Diyarbakır Şubesi üyeleri, protesto gösterisinde bulundu. Açıklama öncesi marş ve tekbirlerle toplanan grup, "Yasakçılar Yenilecek, Direnenler kazanacak", "Cuntaya Hayır" pankartlarıyla yaşanan gelişmeleri protesto etti.

Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Serdar Bülent Yılmaz, Genelkurmay'ın yaptığı açıklamada başta laiklik olmak üzere Cumhuriyet'in temel değerlerinin bazı irticacı kesimler tarafından aşındırıldığı söylenmekte, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle yapılan programlar ve buraya katılan insanların giyimleri eleştirilmekte, ayrıca Kur'an tilaveti programlarının da bölücü ve yıkıcı faaliyetlerle özdeşleştirildiğini belirterek, "Genelkurmay'ın halkın inançlarına karşı olan bu tavrı kabul edilebilir değildir. Halkın değerlerine savaş açan bu anlayışın yanlışlığı ortadadır. Açıklama, Cumhurbaşkanlığı seçimine açık bir müdahale olmanın yanı sıra halkın değerlerini hedef alan asimilasyoncu ve düşmanlık üzerine kurulu bir özellik arz etmektedir. Daha vahim olan ise Genelkurmay'ın kendinde, halkın inanç ve giyimini dönüştürme misyonunu ve yetkisini vehmetmesidir. Kimsenin buna hakkı yoktur ve halk nasıl inanacağını Genelkurmay'a soracak değildir. Cumhurbaşkanlığı seçimi meselesi üzerinden aylardır İslami kimliğe karşı sürdürülen saldırılara ve bunun yansıması olan bu nevi açıklamalara sivil toplumun sessiz kalması beklenmemelidir. TSK gerektiğinde tavrını ve davranışlarını ortaya koyacaktır denilerek toplumda bir darbe korkusu oluşturulmak ve darbe korkusuyla halk sindirilmek, tepkisizleştirilmek ve etkisizleştirilmek istenmektedir" dedi.


Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

İLGİLİ HABERLER