Dünya
  • 18.11.2020 14:46

Gizemli gök cismi Dünya'nın yörüngesine girdi!

Bilim insanları uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı araştırmalar yapıyorlar. Yaptıkları gözlemleri ise kamuoyu ile paylaşıyorlar. Aylar önce bilim dünyasından '2020 SO' isimli gök cisminin Dünya'ya yaklaşmakta olduğu belirtilmişti. Astronomlar tarafından 'Mini Yeni Ay' olarak adlandırılan cisim Dünya'nın yörüngesine girdi, kısa süre olsa da, yörüngede kalacak.

Gizemli gök cismi Dünya'nın yörüngesine girdi!

Dünya'ya yaklaşmakta olan bir gök cisminin izlediği yörüngenin simülasyonunu oluşturan bilim insanları, araştırmanın sonuçlarını açıklamıştı.

'2020 SO' adlı gök cisminin geçici süreliğine Dünya'nın yörüngesine girip Dünya'nın yeni 'Mini Ay'ı olacağı bu açıklama ile belli olmuştu.

Spacecom'da yer alan habere göre, söz konusu cisim gezegenimizin yörüngesine girdi. Bilim dünyası tarafından 'Mini Ay' olarak da adlandırılan cisim kısa südrediğine de olsa gezegenimizin yörüngesinde kalacak.Bilim insanları yapılan hesaplamalar kapsamında 2020 SO'nun 2021'in mayıs ayına kadar Dünya'nın etrafında döneceğini belirtiyor.

2020 SO Eylül 1966'da uzaya fırlatılan Surveyor 2 Centaur roketinin bir parçası olduğu ifade ediliyor. Bilim insanları 2020 SO'nun gezegenimiz için bir tehdit oluşturmadığının ise altını çiziyor.

(NTV)

 

İLGİLİ HABERLER