Medya
  • 29.4.2016 14:48

Gmail kullananlara çok önemli uyarı

Dünyanın en çok kullanılan e-posta servislerinden birisi olan Gmail, kullanıcılarına günlük hayatlarındaki yazışmalarında kolaylık sağlayacak birçok özelliği sunuyor. Ancak bilinmeyen ya da herkesin bilmediği sürpriz özellikleri de bünyesinde barındırıyor. Gmail'in gizli kalmış 6 özelliğini sizler için derledik.

GooGe'ın sunduğu reklam destekli e-posta servisi Gmail'i bilmeyeniniz yoktur. Dünyagenelinde milyonlarca kullanıcısı bulunan serviste kolaylık sağlamak adına neredeyse herşey düşünülmüş. Öyle ki herkesin bilmediği gizli kalmış özellikler de mevcut. Bu özelliklerden en dikkat çeken 6 tanesini sizler için araştırdık.

İşte; Gmail'in 6 gizli özelliği!

Yanlış kişiye e-posta gönderenler için 'Geri Alma'

Yoğun iş temposunun telaşı ile bazen yazdığımız e-postayı farklı bir kişiye gönderebiliyoruz. Bundan farklı olarak ilgili e-posta mesajına yapacağımız Ek dosyasını eklemeyi unutabiliyoruz. Bu gibi durumlarda Gmail Geri Alma özelliği adeta hayat kurtarıyor.

Gmail Geri Alma özelliğini aktif etmek için ''Ayarlar > Genel > Göndermeyi Geri Almayı Etkinleştir'' yolunu izliyoruz. Buradaki 10 - 20 ve 30 saniyelik sürelerden birisini seçerek, geri almayı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kısa geri dönüşler için 'Hazır Yanıtlar'

Bazı kullanıcılar çalıştıkları sektöre bağlı olarak günde yüzlerce e-postaya benzer yanıtlar yazarak kısa cevaplar ile geri dönüş yapıyor. Her bir kişiye bu kısa yanıtları göndermek elbette zaman kaybına yol açıyor. Ancak Gmail'de yer alan 'Hazır Yanıtlar' özelliği bu tür gönderilerde zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor.

Hazır Yanıtlar özelliğini aktif etmek için ''Ayarlar > Labs > Hazır Yanıtlar'' yolunu izleyerek 'Etkinleştir' seçeneğini işaretlemeniz yeterli. Sonrasında e-posta yazdığınız ekrana istediğiniz içeriği yazıp, sağ alt köşede göreceğiniz aşağı yönlü ok işaretine tıklayarak açılan menüden hazır yanıtları seçip kayıt edebilirsiniz. Göndereceğiniz e-postaya hazır yanıt eklemek içinse yine e-posta yazma ekranının sağ alt köşesindeki ok simgesine tıklayarak daha önceden kayıt ettiğiniz yanıtlardan birini seçip gönderim yapabilirsiniz.

Gelen e-postaları kategorize etme

Gmail'de bulunan akıllı e-posta içeriği yapay zeka yazılımı, kullanıcılar için önemli olan e-postaları seçebilme yeteneğine sahip. Bu sayede gelen e-postaların kategorize edilmesine imkan tanıyor.

Bu özellikten faydalanmak için ''Ayarlar > Gelen Kutusunu Yapılandır'' a tıkladıktan sonra karşınıza gelen ekrandaki etkinleştirilecek sekmelerden dilediğinizi seçebilirsiniz. Seçilen her alan için gelen kutunuzda ayrı sekmelerin oluştuğunu göreceksiniz.

Yıldızlı iletilerle yapılacaklar listesi oluşturma

Gmail'de e-postaların önemini vurgulamak için önüne yıldız konulabiliyor. Tek renk olan bu yıldızları dilediğiniz gibi renklendirerek e-postaları bu renklere göre kategorize edebilirsiniz. Bu sayede önem sırasını da belirlemiş olursunuz.

Bunu yapmak için ''Ayarlar > Yıldızlar > Yıldızları listeler arasında sürükleyin'' yolunu izleyerek, farklı renklerdeki yıldızları kullanılan alanına taşıyıp önem sırasına göre her bir yıldıza anlam verebilirsiniz. Böylelikle önem verdiğiniz e-postaları kategorilendirmiş olursunuz.

Gmail'i çevrimdışı (offline) kullanma

İnternet bağlantısının olmadığı durumlarda Gmail'i kontrol edebilirsiniz. Bunun için Chrome tarayıcısına ya da mobil cihazınıza Offline Google Mail (Çevrimdışı Gmail) adındaki eklentiyi indirmeniz yeterli. Bu eklenti sayesinde ister PC'den isterseniz cep telefonundan tüm e-postalarınızı çevrimdışı olarak göz atabilirsiniz.

Elbette internet olmadan yeni e-postaları alamıyorsunuz. Eklenti e-postalarınızı internete bağlandığınızda senkronize ediyor. Sonrasında ise internetsiz ortamda e-postaların görüntülenmesini sağlıyor.

Offline Google Mail eklentisini indirmek için https://chrome.google.com/webstore/detail/gmail-offline/ejidjjhkpiempkbhmpbfngldlkglhimk?hl=en linkini tarayıcınıza yapıştırın.

2 adımlı doğrulama ile Gmail daha güvenli

E-postaları çoğumuz haberleşme, resim ve doküman gibi bağlantılar için kullanmaktayız. Bunun yanı sıra tüm iletişim bilgilerimiz Google veya diğer servislerde otomatik olarak açık oluyor. Bundan dolayı güvenliğimize azami derecede dikkat etmemiz gerekiyor.

Gmail güvenliğimiz için hem şifremizi hem de cep telefonu numaramıza sms ile gelen aktivasyon kodunu kullanmalıyız. Bu sayede Gmail giriş güvenliğimizi en üst düzeye çıkarmış oluyoruz. 2 adımlı doğrulama adımları için  https://support.google.com/accounts/answer/1066447?hl=en linkini tarayıcınıza yapıştırınız.

İLGİLİ HABERLER