Sağlık
  • 24.9.2020 12:27

Grip ve koronavirüs birleşirse bakın ne oluyor?

Grip ve ve Covid-19'a aynı anda yakalanmak mümkün mü? Bu durumda ne yapılmalı?

Grip ve koronavirüs birleşirse ne olur? Bilim insanları yanıtladı..Koronavirüs salgını hız kesmeden tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Önümüz kış... Herkes 'Grip ve koronavirüs birleşirse ne olur?' diye soruyor. Bilim insanları bu soruyu yanıtladı gelen cevap ne yazık ki hiç de iyi değil...

Dünya 2019 Aralık ayağından beri koronavirüs salgının pençesinde kıvranmaya devam ediyor. Herkesin aklındaki en büyük soru ise yaklaşan kış mevsimiyle birlikte grip ve koronavirüs vakalarının birlikte görülmesinin oluşturacağı tehlike.

ÖLÜM RİSKİ İKİYE KATLIYOR

Tüm bu gelişmelerin ortasında İngiltere'den gelen bir araştırma sonucu ise koronavirüs korkusunu daha da büyüttü. Kış ayları yaklaşırken beklenen grip salgınlarının koronavirüs için büyük risk oluşturduğu ortaya çıktı.İngiltere’de devlete bağlı Kamu Sağlığı Kurumu'nun yaptığı araştırmaya göre grip ve koronavirüse aynı anda yakalanmak ölüm riskini ikiye katlıyor!

20 BİN KİŞİNİN VERİLERİNİ İNCELEDİLER 

Kurum yetkilileri önümüzdeki kış aylarında grip ve Covid-19'un bir arada görüleceğini, bunun ise ölümcül sonuçları olabileceğini belirterek herkese grip aşısı yaptırması çağrısında bulundu.İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, 20 bin kişinin verilerini inceleyerek yaptığı araştırmanın sonucunu açıkladı.Buna göre hem grip hem de koronavirüsle enfekte olan kişilerin ölüm riski sadece Covid-19'a yakalananlara göre 2.27 oranında daha fazla çıktı.

HEM GRİP HEM DE KORONAVİRÜSE AYNI ANDA YAKALANIRSANIZ... 

Hem grip hem de koronavirüre aynı anda yakalananların ölüm riski ise hiçbir virüs bulaşmamış kişilere göre 5.92 kat daha fazla.Kamu Sağlığı Kurumu'nun direktörü Prof. Yvonne Doyle yaptığı açıklamada 'İkisini birden kaparsanız başınız çok ciddi belada demektir. Ki zaten iki virüse birden yakalanan kişiler bunlarla mücadele etme şansı en az olan, bağışıklığı düşük kişiler olacaktır' ifadesini kullandı.Yapılan araştırma için Ocak-Nisan ayları arasında salgın döneminde hastanede yatan 58 kişinin verileri incelendi.

İngiltere Sağlık Bakanlığı üst düzey yetkilisi Jonathan Van-Tam'ın aktardığına göre araştırmadaki hastalardan hayatını kaybedenlerin %43'ünde hem grip hem de koronavirüs bulunuyordu.Jonathan Van-Tam, sadece koronavirüse yakalanan hastalarınsa %26.9'unun hayatını kaybettiğini belirtti.

Araştırmada grip için ise ölüm oranı yüzde 4,8 olarak açıklandı.

Covid-19 vakalarının, salgının başladığı günden bu yana en yüksek rakamlara yükseldiği şu günlerde herkesin aklında bir soru var. Acaba koronavirüse mi yakalandım yoksa sadece grip mi oldum?

Her iki virüste de benzer belirtiler görülmesi ve bireylerin bünye yapıları gereği farklı tepkiler göstermesi sebebiyle bunun ayrımını yapmak oldukça zor. Ancak şu bir gerçek ki uzmanlar uyarıyor: Grip ve koronavirüse birlikte yakalanmak mümkün ve bu durum bazı hastalarda oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Florida eyaletinde aile hekimliği yapan uzman doktor Adrian Burrowes, grip ve Covid-19 virüslerinin insan bünyesini aynı anda etkisi altına aldığı zaman bağışıklık sistemi üzerinde büyük tahribatlara neden olduğunu belirtiyor.

Doktor Burrowes, gribe yakalanılması durumunda vücudun oldukça hassas ve kırılgan olduğunu belirterek, bu durumun koronavirüsün etkisini daha da artırdığını ifade ediyor. Burrowes, "Böyle bir durumda bünyenizin savunma mekanizması çöker. Hem grip hem de Covid-19 virüsleri akciğerlere şiddetli bir şekilde saldırır. Ağır zatürre başlar ve akciğer sıvısında değişimler olur. Bu da, alerjik hastalıklara sebebiyet verir." diye konuştu.

Salgın hastalıklar uzmanı Dr. Seema Yasmin ise her iki virüsün vücuda aynı anda etki etmesi durumunda kan zehirlenmesine yol açtığını, kalp hastalıklarını tetiklediğini ve beyin ile kas dokularında iltihaplanmaya neden olduğunu söylüyor. Kaliforniya Üniversitesi Prof. Dr. Michael Matthay'ın en çok üzerinde durduğu nokta ise şöyle: "Hem grip hem de koronavirüse aynı anda yakalanan bir kişi belki her iki hastalığı da atlatabilir ve fazla semptom göstermez. Ancak uzun vadede özellikle kalp ve akciğer ile ilgili hastalıklara olan bağışıklığı büyük oranda azalır."

Doktor Matthay benzer özellikler göstermesi sebebiyle Covid-19'un grip sezonuna kadar ABD'de yayılmadığını ancak daha sonra vaka sayılarında hızlı bir artış görüldüğünü ifade ediyor.

Grip ve Covid-19'un aynı anda görülmesinin akciğerlerin kana daha az oksijen taşımasına sebebiyet verdiğini ifade eden Matthay, "İki virüsün aynı anda etkisi solunum yollarını feci şekilde tahrip edecektir. Bu, akut solunum yetmezliğine yol açabilir ve bu durum hayati açıdan oldukça tehlikeli." diyor.Aynı anda grip ve koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız?

Her iki hastalığın belirtileri birbirine yakın olduğu için bunu en başta söylemek biraz güç. Rhone Island Hastanesi salgın hastalık uzmanlarından Dr. Leonard Mermel konuyla ilgili şöyle diyor:

"Her iki virüs de yüksek ateş, öksürme, nefes kesilmesi, yorgunluk, boğaz ağrısı, vücudun genel olarak ağrıması, burun akması ile tıkanmasına sebebiyet veriyor. Ancak bu belirtilere ek olarak Covid-19'a yakalananlarda kusma, ishal, tat alma ve koku duyusu azalması da görülüyor. Bu belirtiler gençlerde, yaşlılara ve yetişkinlere oranla daha fazla görülüyor."

Araştırmalara göre dünya genelinde koronavirüse yakalananların yaklaşık yarısı çok fazla hastalık belirtisi göstermedi ve salgını hafif semptomlarla atlattı. Bu sebeple uzmanlar grip ya da koronavirüsten şüphelenilmesi durumunda mutlaka test olunması gerektiğini belirtiyor.

İLGİLİ HABERLER