Dünya
  • 12.2.2019 15:08

Guaido: İsrail ile çalışmalara başladık

Venezuela'da darbe yapmaya çalışan Guaido'nun amacı açık açık belli olmaya başladı. Venezuela'da ABD desteğiyle darbe yapmaya ve meşru devlet başkanı Nicolas Maduro'yu devirmeye çalışan kukla Juan Guaido, İsrail ile normalleşme çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Venezuela'da kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido, ülkesinin İsrail ile olan ilişkilerini düzeltmek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

İsrail'in "Israel Hayom" gazetesine konuşan muhalif lider Guaido, Venezuela ile İsrail arasındaki ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Guaido, ülkesindeki Yahudi toplumunun "çok aktif" olduğunu ve Venezuela toplumuna "büyük katkı" sağladığını dile getirdi.

"Çok mutluyum"

Ülkesinin Tel Aviv ile olan ilişkilerine değinen Guaido, "İsrail'le ilişkilerimizi düzeltmek için çalışmalara başladık. İsrail ile ilişkilerin istikrara kavuşturulması için yürütülen sürecin dorukta olduğunu bildirmekten dolayı çok mutluyum." ifadelerini kullandı. Bu durum, emperyal güçlere boyun eğmeyen güçlerin kimler tarafından devrilmek istendiğini açıkça gözler önüne serdi.

Maduro Filistin'in yanında

ABD kuklası Guaido'nun İsrail aşkı gözler önündeyken, Venezuela'nın meşru devlet başkanı Nicolas Maduro ise Filistin'e verdiği destekle biliniyor.

Maduro Filistin için ne demişti?

İsrail Guaido'yu tanıdı

Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun 23 Ocak'ta kendisini ülkenin "geçici devlet başkanı" ilan etmesinin ardından Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamayla, Filistin'in Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yanında olduğu mesajı verilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise ülkesinin Guaido'yu Venezuela'nın "geçici devlet başkanı" olarak tanıdığını duyurmuştu.

Eski Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, İsrail'in 2008-2009'da Gazze'ye düzenlediği geniş çaplı saldırılara tepki göstererek Filistin'e desteğini açıklamıştı. Mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro da eski Devlet Başkanı Chavez'in izinden giderek Filistin'in yanında yer alan politikalar izledi.

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER