Gündem
  • 19.9.2013 11:25

Gül, ABD'ye gidiyor!..

Türkiye, 68. BM Genel Kurulu genel görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın da yer aldığı bir heyetle temsil edilecektir.
Bu yıl, Genel Kurul genel görüşmeleri öncesinde 23 Eylül 2013 tarihinde "Engelliler için Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Uluslararası Alanda Kabul Edilen Diğer Kalkınma Hedeflerinin Uygulanması" konulu üst düzeyli bir etkinlik düzenlenecektir. Ülkemizi bu etkinlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin temsil edecek. Ayrıca, geçen yıl Rio de Janerio'da düzenlenen Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı'nın sonuçları doğrultusunda kurulan "Sürdürülebilir Kalkınma Konulu Yüksek Düzeyli Siyasi Forum", ilk kez BM 68. Genel Kurulu Genel Görüşmeleri kapsamında 24 Eylül Salı günü toplanacak.
25 Eylül Çarşamba günü ise Devlet ve Hükümet Başkanlarının katılımıyla "Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Gerçekleştirilmesine Yönelik Çalışmaların Takibi" konulu özel bir etkinlik düzenlenecek.
Cumhurbaşkanı Gül, 24 Eylül Salı günü başlayacak olan BM Genel Kurulu'na, geleneksel olarak ilk iki sırada konuşan Brezilya ve ABD Devlet Başkanları'nın ardından üçüncü sırada hitap edecek. Öğleden sonra düzenlenecek “Sürdürülebilir Kalkınma Konulu Yüksek Düzeyli Siyasi Forum" kapsamında “Liderler Diyaloğu: Yüksek Düzeyli Siyasi Forum-Vizyondan Eyleme" konulu oturuma da ana konuşmacı olarak hitap edecekler. Aynı gün akşam ise, Genel Kurul'a iştirak eden Devlet ve Hükümet Başkanları'na yönelik olarak BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine adaylığımızla ilgili bir resepsiyon verecek.
25 Eylül Çarşamba günü düzenlenecek olan “Binyıl Kalkınma Hedeflerinin Gerçekleştirilmesine Yönelik Çalışmaların Takibi" konulu özel etkinliğe de iştirak edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, bu toplantıya katılan Devlet ve Hükümet Başkanlarına hitap edecek.
Cumhurbaşkanı Gül, New York'ta bulunacağı süre zarfında çok sayıda Devlet ve Hükümet Başkanıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, Merrill Lynch tarafından düzenlenecek çalışma kahvaltısı ile Türkiye-ABD İş Konseyi tarafından tertiplenecek çalışma yemeğinde Türkiye'nin iş, yatırım, finans ve ticaret potansiyeli hakkındaki görüş ve değerlendirmelerini Amerikalı iş ve finans çevrelerinin seçkin temsilcileriyle paylaşacak.
ABD ziyareti vesilesiyle “Council on Foreign Relations" isimli düşünce kuruluşu ve Princeton Üniversitesi'nde konferanslar verecek olan Cumhurbaşkanı Gül, New York Times gazetesinin yazı işleri kurulu, Foreign Affairs ve CNN'nin de aralarında bulunduğu öndegelen medya kuruluşu temsilcileriyle biraraya gelecekler ve mülakatlar verecek.

DAVUTOĞLU KÜRESEL TERÖRİZMLE MÜCADELE FORUMU EŞBAŞKANI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, Asya'da Güven ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) Dışişleri Bakanları'nın katılımıyla düzenlenecek çalışma yemeğine Dönem Başkanı sıfatıyla New York'ta evsahipliği yapacak ve Terörizmle Mücadele Küresel Forumu'na Eş-Başkan olarak iştirak edecek. Türkiye'nin eşsunucusu olduğu Medeniyetler İttifakı Girişiminin Dostları Grubu Bakanlar Toplantısı'nda bir konuşma yapacak. Arabuluculuk Dostlar Grubu Dışişleri Bakanları ve En Az Gelişmiş Ülkeler Dışişleri Bakanları çalışma kahvaltılarına da Eş-Başkan sıfatıyla katılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ülkemizi “Engelliler için Binyıl Kalkınma Hedefleri ve Uluslararası Alanda Kabul Edilen Diğer Kalkınma Hedeflerinin Uygulanması" konulu üst düzeyli etkinlikte temsil edecek.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da, Binyıl Kalkınma Hedefleri bağlamında düzenlenecek toplantı ve etkinlikleri takip edecek.
BM 68. Genel Kurulu çalışmaları vesilesiyle Amerika'da yaşayan vatandaşlarımızla New York'ta biraraya gelecek ve bu ülkede bulunan Ahıska Türklerinin temsilcilerini kabul edecek olan Cumhurbaşkanı Gül, 28 Eylül 2013 Cumartesi günü yurda dönmek üzere ABD'den ayrılacak. 

İLGİLİ HABERLER