Gündem
  • 31.3.2009 11:52

GÜL-ERDOĞAN ÇATLAĞI MI?

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel Sekreteri olması konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın farklı görüşler belirttiklerine işaret ederek, bu konuyu hafta sonu düzenlenecek NATO zirvesinde konuşacaklarını söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Jung, Başbakan'ın veto edeceğini söylediği Danimarka Başbakanı'nın NATO Genel Sekreterliği konusunda Cumhurbaşkanı Gül'ün farklı görüş belirttiğini açıkladı.

Almanya Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen'in NATO Genel Sekreteri olması konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın farklı görüşler belirttiklerine işaret ederek, bu konuyu hafta sonu düzenlenecek NATO zirvesinde konuşacaklarını söyledi. Jung, Alman Yabancı Gazeteciler Cemiyeti (VAP) tarafından düzenlenen toplantıda, Rasmussen konusunda NATO üyeleri arasında anlaşma sağlanıp sağlanmadığının sorulması üzerine, ''Bu konuda gelişmeleri beklememiz lazım. Rasmussen ile ilgili Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan'dan farklı görüş belirtti. Bu konuyu NATO zirvesinde ele alacağız. Daha sonra da bu konuda karar vereceğiz'' dedi.

Bu konuda NATO zirvesinde bir sonuç almaya çalışacaklarını, alamadıkları takdirde yaza kadar da karar alabilmek için vakitleri olduğuna dikkati çeken Jung, Rasmussen konusunda henüz karar alınmadığını, bu konuda NATO ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının karar vereceğini kaydetti. NATO'yla AB arasındaki işbirliğinin önemine de değinen Jung, bu ilişkilerin özellikle güvenlik alanında geliştirilmesi konusunda bazı engellerin bulunduğunu, özellikle Türkiye ve Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki anlaşmazlıkların bu alanda ilerleme sağlanmasını engellediğini savundu. Arnavutluk'un üye olarak alınması konusunda da NATO zirvesinde karar alınacağını hatırlatan Jung, Makedonya'nın üye olabilmesi için de bu ülkenin Yunanistan'la yaşadığı isim tartışmasının sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

İLGİLİ HABERLER