Gündem
  • 30.5.2006 15:39

GÜL: ''İRTEMÇELİK'İ BEN BAŞBAKANKEN, ERDOĞAN ÖNERDİ''

ANKARA - Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Mehmet Ali İrtemçelik'i başbakanlığı döneminde, o dönemde AK Parti Genel Başkanı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önerdiğini söyledi.
     TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Büyükelçi İrtemçelik'in yurtdışında Cumhurbaşkanını temsil ettiğini, ancak atanmasını sağlayanın Başbakan olduğunu söyledi. Gül, ''Başbakanın büyükelçiyle bir sorunu yok. Büyükelçiyi ben başbakanken, Sayın Başbakan önerdi. Benim de Meclisten arkadaşımdır'' diye konuştu.
     Büyükelçiliklere ve konsolosluklara girişle ilgili bir yasak olmadığını belirten Gül, Berlin'deki olayın ''fevri bir olay'' olduğunu söyledi.
     Genelgenin yanlış anlaşıldığını dile getiren Gül, 'Genelgede, 'içeriye girişi yasaklayın', gibi bir şey var zannedildi. Ama yok. Vatandaşların içeriye girmesiyle ilgili bir yasak yok, olamaz da zaten. Orada büyükelçiye bir tepki doğdu, Sayın Başbakan da o tepkileri hafifletti'' diye konuştu.
     Gül, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan tüm Türk vatandaşlarının, hangi partiden, hangi görüşten, hangi etnikten olursa olsun Türk büyükelçiliklerine ve konsolosluklarına girebileceğini ifade etti.
     Yurtdışına giden her büyükelçiye, bütün Türk vatandaşlarının büyükelçiliklere girebileceği talimatını verdiklerini kaydeden Gül, ''Vatandaşlarımız arasında bir ayırım yaptırmam, yaptırmayız'' diye konuştu. Abdullah Gül, ''Almanya'da peçeyle gezen Türk vatandaşı da görmediğini'' de ifade etti.
     Allah Gül, ''Ertuğrul Özkök, Başbakanın Danıştaya yapılan saldırıyla ilgili yanıltıldığını, bu işin arkasından örgüt çıkmadığını yazdı. Olayın arkasında çete, örgüt olmadığı, olayı tek kişinin yaptığı söylendi. Ne diyorsunuz?'' sorusu üzerine, şöyle konuştu:
     ''Öyle olmasını çok arzu edenler var. Çok kötü bir olay. 'Birisi, birdenbire bir kriz, çılgınlık geçirip de bu vahim, menfur saldırıyı tek başına yaptı.' Keşke, böyle olsa...' Türk siyasi hayatına bakarsanız, bu işler nasıl oluyor ortaya çıkar. Saldırıyla ilgili olarak kimseyi suçlayamayız. Bunu ancak her şeyi değerlendirecek olan mahkemeler ortaya çıkaracaktır. Savcı iddianamesini hazırlayacak, bir şeyler söyleyecek... Ancak her şeyi en son değerlendirecek olan mahkemelerdir'' dedi.

İLGİLİ HABERLER