Gündem
  • 27.6.2019 21:58

Gül ve Babacan Davutoğlu'nu dışladı

Babacan ve Gül yeni partiyi sonbaharda kuracak!

AK Parti'deki "küskün" grubu yeni parti çalışmalarında sona geldi. 23 Haziran seçimi öncesinde de sık sık gündemde olan "yeni parti kurulacak" iddialarıyla ilgili Reuters kapsamlı bir dosya hazırladı. İsmini açıklamayan bazı yetkililer ajansa yaptıkları açıklamada, "Babacan ve Gül büyük ihtimalle bu sonbaharda yeni parti kuracak" dedi

Son dönemde yeni bir parti kurulacağı ve kurucu üyeler arasında da eski başbakan yardımcısı Ali Babacan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacağı konuşulurken Reuters’a konuşan ve ismini vermeyen yetkililer sürecin detaylarını paylaştı.

Babacan’a yakın olduğunu söyleyen danışmanlarından birinin, “Babacan ve Gül bu sonbaharda büyük ihtimalle parti kuracak” dediğini aktaran ajans bu kişinin oluşacak yeni partinin politikasının AK Parti’nin ilk dönemine benzeyeceğini vurguladı. Konuyla yakından ilgilenen bir diğer danışman ise, bu iki ismin parti kurmayı 6 aydır düşündüğünü fakat 31 Mart seçimleri sonrasında buna hız verdiğini aktardı.

'DAVUTOĞLU ŞU AŞAMADA YOK'

Reuters, Babacan ve Gül’den doğrudan yorum alamazken danışmanlardan biri, partinin nasıl finanse edileceğine dair bir açıklama yapmadığını vurguladı. İsmini açıklamayan yetkili, şu an yapılan görüşmelerde mevcut AK Parti vekillerinin ve diğer siyasetçilerle birlikte akademisyenlerin de olduğunu söyledi.

Babacan’ın danışmanı, AK Parti’nin meclisteki bazı vekillerinden destek aldıklarını söylerken, kaç kişi olduğunu belirtmedi. Yetkili, “Birkaç sürpriz önemli destekçi beklediklerini” söylerken bir isim vermedi.

Öte yandan Reuters’a konuşan Davutoğlu’na yakın bir kaynak, şu aşamada kurulması planlanan yeni partiye katılmayacağını öne sürdü.

İLGİLİ HABERLER