Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırım'dan önemli açıklamalar
18.10.2017 - 11:35

Başbakan Binali Yıldırım, Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuştu. Küresel terör tehdidine dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, "BMGK'nın 5 biraderi var. Bu 5 birader birilerinden taraf oluyor. Dolayısıyla sorunlar çözülmüyor, sorunların torunlara havalesi devam ediyor. Böyle bir yere varamayız. Onun için Cumhurbaşkanımız ısrarla BMGK değişmeli, reforma tabi tutulmalıdır. Artık şartlar 1948'deki şartlar değildir" dedi.

Conrad Otel'de "TRT World Forum"un açılış oturumunda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Ne yazık ki küresel barış ve istikrar günden güne geri gidiyor. Avrupa'da göçmen ve yabancı düşmanlığı akımının siyaseti etki altına aldığını görüyoruz. Türkiye olarak kapsayıcı ve kucaklayıcı anlayışı sürdürmeliyiz" dedi. Başbakan Yıldırım, Somali'deki bombalı saldırıya ilişkin, "Bu vahşi terör saldırısında hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bu alçak terör hadisesini şiddetle lanetliyorum" şeklinde konuştu.

Binali Yıldırım'dan Medya Forumu'nda flaş açıklama

Başbakan Binali Yıldırım, forumda yaptığı konuşmada, "Suriye İdlib bölgesinin güvenliğinin sağlanması için biz Rusya ve İran'dan oluşan bir güvenlik çemberi oluşturduk. Halkın demokratik taleplerine saygı gösteren demokratik bir Suriye'nin inşaası için çalışmalara devam edeceğiz. Irak konusunda da tutumumuz net. Irak'ın toprak bütünlüğüne önem vermektedir. Uluslararası toplumun ikazlarına rağmen meşru olmayan bir referandum gerçekleşmiştir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında şunları kaydetti:

"BMGK'NIN 5 BİRADERİ BİRİLERİNDEN TARAF OLUYOR"

IKBY'nin oldubitti ile değiştirdiği demografik yapının eski halinde döndürülmesi konusunda merkezi hükümetin de gerekli hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

Terörü insanlığın baş belasıdır. Terör her yerde ayrım yapmadan lanetlenmelidir, küresel işbirliği ile terörün üzerine gidilmelidir. Fırat Kalkanı ile 3 bin 600'ün üzerinde DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. Bugün hiçbir ülke Türkiye'nin gösterdiği mücadeleyi gösterememektedir.

Terörün gelişmiş ülkelerden gelerek bölgeye geçmelerinin üzerinde önemle durmak gerek. Bu ülkelerde ne eksik, her şey tamam ama orada insanlar Suriye'ye Irak'a gelip terör faaliyeti yapıyor. Farklı dinden insanlar var. İşte insanlığın düşünmesi gereken nokta bu! Nerede yanlış yaptık.

Dolayısıyla hem refah dağılımında hem küresel adalette hem de kakınmışlık seviyesinde uçurum kapanacağına gittikçe büyüdü. Bu da terörün patlaması için uygun bir ortam oluştu.

BMGK'nın 5 biraderi var. Bu 5 birader birilerinden taraf oluyor. Dolayısıyla sorunlar çözülmüyor, sorunların torunlara havalesi devam ediyor. Böyle bir yere varamayız. Onun için Cumhurbaşkanımız ısrarla BMGK değişmeli, reforma tabi tutulmalıdır. Artık şartlar 1948'deki şartlar değildir."

"DOST VE MÜTTEFİK ÜLKELERDEN BEKLENTİMİZ..."

Terör bir sonuçtur. Onun için ülkemiz Suriye ve Irak'taki istikrarsızlıktan beslenen DEAŞ PKK PYD gibi terör örgütleri ile amansız mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir.

Terörle mücadele konusunda dost ve müttefik ülkelerden beklentimiz samimiyet ve işbirliğidir. Biz Avrupa'ya yönelen mülteci akını için her türlü tedbiri alıyoruz ama bütün bu fedakarlıklar uluslararası camiada gerekli takdiri görmüyor.

"SOMALİ'DE TÜRKİYE'NİN İZİ VAR BAŞKA ÜLKENİN YOK"

Somali'nin yeniden yapılandırılması için 1 milyar dolar kaynak kullandık. Herkes konuşuyor, hadi buyurun iş başına deyince kimse yok. Somali'de Türkiye'nin izi var başka ülkenin yok. Biz sömürü için gitmiyoruz, insanlık için gidiyoruz.

Somali uluslararası toplum tarafından yalnız bırakıldığında oraya gidip trajediyi dünyaya duyuran lider Recep Tayyip Erdoğan'dır.Türk Kızılay'ının Bangladeş'teki Arakanlı Müslümanlar için yaptığı insani yardımlar devam ediyor. Roghinya Müslümanların durumu için uzun vadeli çözümler için gayretlerimiz sürüyor.

Dünyanın en geniş temsil ağına sahibiz. Birçok ülkeye de açılım politikamız var. Son 15 yılda ilişkilerimiz Afrika ile Asya ile gelişti. Sadece Anadolu topraklarına sıkışan bir Türkiye değil. Latin Amerika'dan Balkanlar'a uzanan geniş bir alanda değişime gayret eden bir Türkiye var.

Türkiye çağlar boyunca medeniyetlerin güzergahındadır. Türkiye'yi bir sınıflamaya tabii tutmak cehalettir. Tarihe bak, iki kıtayı birbirinden ayıran dünya şehri İstanbul'dur. Türkiye'yi böyle bir sınıflandırmaya tabii tutamazsınız.

TRT World Forum açılış töreninde konuşan Başbakan, Türkiye'nin yaptıklarıyla değişime ilham olduğunu ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım, TRT World Forum açılış oturumunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Birçok konuda önemli açıklamalar yapan Başbakan, Türkiye'nin yaptıklarıyla değişime ilham olduğunu belirtti.

TÜRKİYE DÜNYANIN VİCDANI

Başbakan Yıldırım, "Türkiye'nin misyonu, mazlumların sesi, aklı ve vicdanı olmaktır. TRT World'ün bunu en iyi şekilde yaptığına şahit oluyoruz. Kıtaları birleştiren Türkiye, dünyanın vicdanı olarak hareket ediyor, etmeye de devam edecek" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

Başbakan Yıldırım'ın açıklamlarından satır başları;

Türkiye'nin ekseni kaymıyor. Türkiye yerinde. Yerinde duramayan başka ülkeler var. Türkiye hem batılı hem doğulu. Türkiye'yi bir sınıflamaya tabi tutmak büyük bir cehalettir.

Türkiye'nin misyonu, hakikate hizmet, mazlumların sesi, aklı ve vicdanı olmaktır. TRT World'ün bunu küresel anlamda en iyi şekilde yaptığına şahit oluyoruz. Tarihiyle medeniyet mirasıyla geniş coğrafyaya yayılan kardeşlik bağlarıyla kıtaları birbiriyle birleştiren Türkiye, dünyanın vicdanı olarak hareket ediyor, etmeye de devam edecek.

Başbakan Binali Yıldırım'dan önemli açıklamalar

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (3)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;