Davutoğlu'nun gözdesi Şaban Kardaş gözaltına alındı

Davutoğlu'nun gözdesi Şaban Kardaş gözaltına alındı
21.10.2017 - 00:28

FETÖ'cü iken ani bir hamle ile hızlı bir hükümet savunuru olan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen ORSAM Başkanı Şaban Kardaş gözaltına alındı...

Alınan bilgiye göre, Ankara'daki evinde gözaltına alınan Kardaş, işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine getirildi. 

Kardaş'ın, iş adamı Osman Kavala'nın gözaltına alındığı soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 

Osman Kavala da 18 Ekim'de Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınmıştı.
Bir dönem Emre Uslu'yla ev arkadaşı olan Şaban Kardaş’ın adı, 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Büyükada'da gerçekleştirilen ve eski CIA’cı Henri Barkey’in de olduğu toplantıyla da anılmıştı.

ŞABAN KARDAŞ KİMDİR

ORSAM Başkanı Şaban Kardaş, UTAH Üniversitesi'nde bir dönem Cemaat'in etkin olduğu Ortadoğu Araştırmaları'nda öğrenciydi.

Kardaş, Emrullah Uslu ile birlikte ABD Jamestown'da yazılar yazarken, oradan Zaman gazetesine de yazılar gönderiyordu. Şaban Kardaş, Erdoğan’ın FETÖ’ye ilk savaş açtığı dönemlerde birden hükümet yanlısı ve hükümetin dış politikasının en hararetli savunucusu oldu. Kardaş bu hamlesinin ardından Zaman'dan Sabah’a geçti.

Davutoğlu döneminin en gözde ismi olan Kardaş’a TRT dahil tüm TV’ler açıldı. Üniversitede yükselmesi durdurulamadı. En sonunda da Hükümetin ve Dışişleri Bakanlığı’nın yarı resmi yayın organı ORSAM’ın (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi) başına Davutoğlu’nun döneminde getirildi. ORSAM’da “ulusalcı”, “Türkçü” “analiz”ciler kısa sürede kovuldu.

ORSAM'ın sitesinde Kardaş'ın TOBB ETÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi olduğu, ODTÜ ve Bonn Üniversite’lerinde uluslararası ilişkiler ve Avrupa çalışmaları alanlarında yüksek lisans dereceleri aldıktan sonra, doktora eğitimini Utah Üniversitesi’nde tamamladığı, uluslararası ilişkiler teorisi, güvenlik çalışmaları, insan hakları, enerji politikaları ve Türk iç ve dış politikası konularında çalışmaları bulunduğu belirtiliyor. Sitede Kardaş'ın bir dönem Kara Harp Okulu, Polis Akademisi Diplomasi Akademisi, Sakarya Üniversitesi ve diğer kurumlarda dersler de verdiği ifadesi yer alıyor.

 

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;