Erdoğan'dan Amerikalı bakana YPG sitemi

Erdoğan'dan Amerikalı bakana YPG sitemi
24.8.2017 - 00:05

Reuters haber ajansı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'e ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteğinden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı ilettiğini duyurdu.

Reuters: Erdoğan Türkiyenin rahatsızlığını iletti

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarına dayandırılan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Savunma Bakanı Mattis'e  ABD'nin terör örgütü YPG'ye desteğinden Türkiye'nin duyduğu rahatsızlığı ilettiği belirtildi.

TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ VURGUSU

Öte yandan, Erdoğan’ın Mattis’i kabulünde, ikili ve bölgesel konular ele alındı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre bugün Beştepe’de gerçekleşen kabulde, terör örgütü DEAŞ ve terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle ortak mücadele konusundaki kararlılığın yanı sıra Suriye ve Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı.

Bu çerçevede, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referanduma gitmesininin yanlış bir adım olacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, konuk bakana, ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği destekten Türkiye’nin duyduğu rahatsızlıkları da dile getirdiği kaydedildi.

"RAHATSIZIZ"

DEAŞ’tan temizlenen yerleşim birimlerinde yönetimin yerel halka bırakılması gerektiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de çatışmasızlık bölgeleri oluşturmayı hedefleyen mekanizmanın desteklenmesinin önemine de değindi. Irak’ta Kandil ve Sincar’daki PKK unsurlarına karşı ortak mücadelenin, savunma sanayii alanında işbirliğinin ele alındığı kabulde, Türkiye ve ABD’nin stratejik ortaklıklarının ve NATO’da iki önemli müttefik olduklarının da altının çizildiği öğrenildi.

Ayrıntılar geliyor...

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (4)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;