Fethullahçılar Hollanda'da Türkleri soyup soğana çevirmiş

Fethullahçılar Hollanda'da Türkleri soyup soğana çevirmiş
16.10.2016 - 00:12

Fethullah Gülen cemaatinin, ‘sosyal ve duygusal baskı’ oluşturarak Hollanda’daki taraftarlarından milyonlarca euro bağış topladığı iddia edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Hollanda’nın önce gelen gazetelerinden Volkskrant, 1,5 ile 20 yıl arasında değişen sürelerde Gülen grubu içinde bulunan ve bir kısmı 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası hareketle yollarını ayırmış 7 kişi ile konuştu.  Aralarında iş adamı, mühendis, öğretim görevlisi, oto kiralama şirketi sahibi ve işsiz bir aşçının da bulunduğu eski Gülen taraftarları, grubun çalışma şekli örgütlenme biçimini anlattı.

Volkskrant'ın haberine göre Gülen grubu ‘piramit’ şeklinde bir örgütlenmeye sahip. Piramidin altını sıradan sempatizanlar oluşturuyor. Bir üst kısmında para ve güce sahip kişiler bulunuyor. En üstte ise, ‘abiler’ yer alıyor. ‘Abi’ adı verilen sorumlular, ev toplantıları düzenliyor, ‘himmet’ adı verilen bağış topluyor. Bu kişiler dernekleri, vakıfları yönetiyor. Bölge ya da sektör sorumluları yine ‘abilerden’ seçiliyor.

Medya, eğitim, finans, iş dünyası gibi her alandan sorumlu bir abi bulunuyor. En üstteki abi ise, Gülen ile doğrudan görüşebiliyor.

‘YARDIMLARIN ÇOK AZI AMACI İÇİN KULLANILDI’

Birbirlerini tanımadıklarını belirten eski Gülen taraftarları, ev toplantılarında ‘yoksullara yardım’ amacıyla milyonlarca euro para toplandığını, ancak bu paraların çok az bir bölümünün gerçek amacı için kullanıldığını savundu. Gülen grubunun, ‘himmet’ toplamak için sosyal ve duygusal baskı oluşturduğunu savunan eski destekçiler, bir bölümü nakit olmak üzere çok ciddi paralar toplandığını söyledi. Rotterdam'daki Akyazılı Vakfı'nda gerçekleşen toplantılarda bazen 1 milyon eurodan fazla para toplandığı kaydedildi.

‘TEFECİLİK SİSTEMİNE BENZİYOR’

Garaj sahibi 33 yaşındaki Mustafa Acer, toplantılarda konuşmacıların katılımcıları ‘galeyana getirdiğini’ belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Ateşli konuşmalar sırasında bir an geliyor, birisi parmak kaldırıp 10 bin euro vereceğini söylüyor. Bir başkası 50, diğeri 60 bin diyor. O an, bir bisiklet mağazası sahibi bu kadar çok parayı nasıl ödeyecek diye düşündüm." Oto kiralama şirketi sahibi 35 yaşındaki Murat Eren ise, Gülen grubunun bağış yönteminin ‘tefecilik sistemine’ benzediğini söyledi. Volkskrant'a konuşan bir öğretim üyesi de, Gülen grubunun ‘yazılmamış kuralları olan gizemli bir tarikat’ olduğunu öne sürdü.

 

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (0)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;