FETO'nun Türkiye imamı Mustafa Özcan 600 milyon avro tırtıklamış

FETO'nun Türkiye imamı Mustafa Özcan 600 milyon avro tırtıklamış
16.5.2017 - 11:30

FETÖ bağlantısı nedeniyle kayyum atanan Pinhan restorandaki örgüt faaliyetlerine ilişkin hazırlanan iddianamede, örgütün saadet zinciriyle altın nesil yerine yetiştirdiği zengin neslin, yurt dışında sefa sürdüğü, alt tabakayı oluşturan cezaevindeki üyelerinin ise safsatalarla oyalandığı belirtildi. İşte Pinhan iddianamesinden önemli notlar…

"FETÖ'NÜN TÜM EKONOMİK FAALİYETLERİ KAYIT DIŞI"

PDY'nin dershaneler üzerinden çocuklara, ailelere, il, ilçe ve köylere ulaştığı belirtilen iddianamede, "Örgütün mali yapısı, zaman içerisinde örgütlenmeye paralel olarak Türkiye başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden gelir ve gider kalemleri olan son derece geniş bir ağ haline gelmiştir. Bu kapsamda yapılanma, zaman içerisinde profesyonelleşmiş, bünyesinde bankası, holdingleri, basın yayın kuruluşları, eğitim kurumları, ticari işletmeleri, hastaneleri, STK'ları vb. çok sayıda kurum/kuruluşu olan, milyar dolarla ifade edilen gelir/gider rakamlarına ulaşan dev bir organizasyon haline gelmiştir." değerlendirmesi yapıldı.

Örgütün ekonomik olarak kapalı devre usulüyle çalıştığı, tüm ekonomik faaliyetlerinin kayıt dışı olduğu, tamamen güven esasına dayalı olup herhangi bir teftiş ve denetime olanak vermediği anlatılan iddianamede, "Dolayısıyla esasında kapalı devre ve kayıt dışılık kendi içerisinde, 'saadet zincirini' oluşturmuştur. Kayıt dışı olan ve denetlenemeyen büyük ekonomik güç, bir süre sonra örgüt elemanlarını çok büyük şirket, holding ve fabrika yöneticisi olarak ortaya çıkarmıştır. Zaten özellikle 17-25 Aralık 2013 kalkışmasından sonra örgütten ayrılan bir çoğunun söylediği de tüm bunları doğrulamaktadır." denildi.

"TÜRKİYE İMAMI ÖZCAN'IN ÖRGÜTTEN TIRTIKLADIĞI PARA: 600 MİLYON AVRO"

İddianamede, kişi ve kuruluşlardan elde edilen haksız menfaatlerin, esasında küçük gibi gözükse de Türkiye ve dünya ölçeğinde düşünüldüğünde devasa bir mali yapıyı oluşturduğuna işaret edilerek, "Kaldı ki bugün örgütün üst düzey yönetici ve üyelerinin tamamına yakınının yurt dışında oldukları düşünüldüğünde bu kişilerin ne ile geçindikleri konusunda bize gerekli emareleri vermektedir." ifadeleri kullanıldı.

Örgütün kamudan ihraç edilen üyelerine de belli miktarlarda düzenli maaş verilmesinin devasa mali yapının sonucu olduğu belirtilen iddianamede, şunlar kaydedildi:

"Sadece Mustafa Özcan'ın (örgütün Türkiye imamı) yurt dışı bankalarında 600 milyon avro şahsi parasının olduğu düşünüldüğünde, bu paranın sadece Özcan'ın şahsının kazandığı paralar olmadığı, zaten bu yüzden örgüt içerisinde Özcan'ın bir grup tarafından himmet, burs ya da kurban paralarını kendi şahsi menfaatleri doğrultusunda kullandığından dolayı sevilmediği anlaşılmıştır. Bir gizli tanığın beyanına göre de özellikle 17-25 Aralık darbe girişiminden sonra Türkiye'deki para olukları kesilen örgütün, yurt dışından yeterli mali desteği bulamadığı, Güney Afrika'da bir okulun ihtiyaçlarının giderilememesi üzerine Fetullah Gülen'in, 'Mustafa Özcan'a söyleyin örgütten tırtıkladığı paralardan okulun ihtiyacını karşılasın' diye talimat verdiği tespit edilmiştir."

"SAADET ZİNCİRİYLE YETİŞEN ZENGİN NESİL VE ALT TABAKA"

Örgütün 17-25 Aralık darbe girişiminde yaşananlara, algı oluşturmak amacıyla, "Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu" adını verdiği vurgulanan iddianamede, "Oysa örgüt içerisinde kendilerinin iddia ettikleri bu büyük yolsuzluğun belki yüzlerce katı, örgüt içerisinde bile sürekli olarak meydana gelmektedir. Fakat bu olaylar gizlice yapıldığı için kimsenin bilmesi mümkün değildir. Zaten bu tür yolsuzlukları deşifre eden birisi olursa da o hemen örgütten tardedilir ya da itibarsızlaştırılarak söylediği sözlerin öneminin olmadığı, sözlerine güvenilmeyeceği algısı hemen yayılarak olayın üstü kapatılır." ifadeleri kullanıldı.

İddianamede, şu değerlendirme de yapıldı:

"Altın nesil yetiştiriyoruz, diye ortaya çıkan bu örgüt milletin safiyane duygularla vermiş olduğu kurban, himmet, burs gibi paralarıyla saadet zinciri gibi zengin nesil yetiştirmiş ve bu zengin nesil bugün itibarıyla yurt dışında sefa sürmektedir. Aynı zengin nesil, örgütün cezaevlerinde bulunan alt tabakadaki üyelerini safsata rüyalar ve gerçekleşmesi mümkün olmayan vaat ve tarihlerle oyalayarak itirafçı olmalarının önüne geçmeye, örgütün çözülmesini önlemeye ve en nihayetinde örgütün gerçek yüzünün ortaya çıkmamasına gayret göstermektedir."

 

GÜNDEM HABERLERİ
Yorumları Oku (1)
Yorum Yaz
Gönderilen yorumlardan sadece yorum sahibi sorumludur. Yasal yaptırımlar nedeniyle yorum sahiplerinin IP adresleri kaydedilmektedir. Lütfen gönderdiğiniz yorumların içeriklerine dikkat ediniz.
  Daha Fazlasını Görmek için Tıklayınız
  Hakkımızda/Künye
  • Sahibi : İntervizyon Prodüksüyon Organizasyon San.Tic.Ltd.Şti.
  • Kuruluş : 21 Mart 2001
  • Genel Yayın Yönetmeni :Metin ÖZER
  • Editörler
  • Melek Baritoğlu
  ; ;